Wielkie zainteresowanie programem „Mój Prąd” 3.0

Redakcja RI  |  21.07.2021  |  1
fot. Unsplash

Rozpoczęty 1 lipca nabór wniosków o dotację na fotowoltaikę w ramach trzeciej edycji programu „Mój Prąd” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Liczba wniosków, które do tej pory wpłynęły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już pokrywa dużą część udostępnionego budżetu.

Nabór wniosków w programie „Mój Prąd” 3.0 rozpoczął się 1 lipca i już widać, że zredukowana kwota dotacji – z 5 tys. zł w poprzednim naborze do 3 tys. zł – nie zmniejszyła zainteresowania Polaków rządowym dofinansowaniem na fotowoltaikę.

Budżet trzeciej edycji „Mojego Prądu” wynosi 534 mln zł, a więc mając na uwadze wysokość jednostkowej dotacji 3 tys. zł, pieniędzy powinno wystarczyć dla 178 tys. prosumentów, podczas gdy w dwóch pierwszych edycjach było do podziału 1,1 mld zł, co wystarczy na dotacje dla około 220 tys. beneficjentów.

Jak poinformował w programie „Money. To się liczy” wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, o ile w dwóch pierwszych edycjach Mojego Prądu wpłynęło około 266 tys. aplikacji o dotację, to do 14 lipca w swoim systemie NFOŚiGW zarejestrował już 47 tys. wniosków o dotację z „Mojego Prądu” 3.0. Zakładając, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie i wszyscy beneficjenci otrzymają maksymalną kwotę, suma dofinansowania wyniesie 141 mln zł, a to stanowi już 1/4 budżetu trzeciej edycji „Mojego Prądu”. Jeśli wnioski byłyby składane nadal w takim tempie, wówczas alokacja w „Moim Prądzie” 3.0 wyczerpie się już po dwóch miesiącach od uruchomienia naboru, podczas gdy oficjalna data zakończenia naboru to grudzień 2021 r.

Więcej wniosków niż dotychczas

NFOŚiGW spodziewał się zresztą dużej liczby wniosków w „Moim Prądzie” 3.0, o czym świadczy komunikat opublikowany na stronie Funduszu dzień po rozpoczęciu przyjmowania wniosków.  

„Informujemy, że z uwagi na znacznie zwiększoną liczbę składanych obecnie wniosków szacowany czas potwierdzenia przyjęcia wniosku w Funduszu może ulec wydłużeniu nawet do kilku dni. Po ustabilizowaniu liczby składanych wniosków czas przyjęcia wróci do normy. Wszystkie prawidłowo złożone wnioski zostaną pobrane i obsłużone. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość. Prosimy sprawdzać status wniosku w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie” – poinformował NFOŚiGW.

Czy zainteresowanie „Moim Prądem” 3.0 odnotowane w pierwszych dniach naboru wniosków zostanie jednak utrzymane w kolejnych tygodniach?

Na pewno wzrost zainteresowania jak najszybszym montażem domowej instalacji PV zwiększyły zapowiedzi wyłączenia prosumenckiego systemu rozliczeń w postaci opustów dla inwestorów, którzy uruchomią swoje instalacje po 2021 r. i którzy mają korzystać już z postrzeganego jako mniej korzystny systemu sprzedaży nadwyżek po cenie rynkowej. Prosumenci, który zdążą uruchomić swoje instalacje do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o OZE, mają zachować prawo do korzystania z opustów, a jednocześnie będą mogli skorzystać z możliwości przejścia do nowego systemu.

Czy zainteresowanie naborem spadnie?

Są też jednak czynniki przemawiające za oceną, że liczba składanych aplikacji w kolejnych tygodniach zwolni.

Przede wszystkim na początku naboru dużą liczbę wniosków o dotacje mogli zgłosić prosumenci, którzy już wcześniej zainstalowali fotowoltaikę, a nie udało im się skorzystać z poprzedniej edycji „Mojego Prądu”. 

Paweł Mirowski zachęcał w programie „Money. To się liczy” do ponownego złożenia wniosków przez osoby, które aplikowały o dotację pod koniec drugiego naboru, w okolicach grudnia 2020 r., a dla których może zabraknąć środków z poprzedniej edycji.

Duże zainteresowanie dotacjami z „Mojego Prądu” 3.0 wynika w końcu z oczekiwań co do szybkiego zakończenia naboru na skutek wyczerpania się budżetu. Dlatego wielu inwestorów mogło pospieszyć się ze złożeniem wniosku, aby zmieścić się w budżecie programu.

źródło: GwZ

Komentarze

(1)
Storczyk1987 | 23.07.2021, 10:04
Według mnie zainteresowanie programem Mój Prąd 3.0 raczej nie zwolni - coraz więcej osób chce jak najszybciej posiadać własną mikroinstalację i skorzystać z dofinansowania. Podejrzewam, że budżet wyczerpie się grubo przed zakończeniem trzeciego naboru (grudzień 2021).
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl