10-krotny wzrost instalacji OZE w Małopolsce

Redakcja RI  |  26.07.2021
Kraków
Kraków
Fot. Pixabay

Liczba instalacji odnawialnych źródeł energii w 2020 r. w Małopolsce wynosiła prawie 10,2 tys., co oznacza 10-krotny wzrost w stosunku do 2019 r. – wynika z podsumowania Programu ochrony powietrza (POP) w Małopolsce za ubiegły rok.

Rezultaty wdrażania POP zaprezentował małopolski urząd marszałkowski na podstawie rocznych sprawozdań samorządów.

Z podsumowania wynika, że w 2020 r. w Małopolsce przeprowadzono 7048 termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz zrealizowano 10 tys. 191 inwestycji w odnawialne źródła energii. Oznacza to, że liczba termomodernizacji wzrosła pięciokrotnie, a instalacji OZE – 10-krotnie względem roku poprzedniego.

„Bardzo cieszy fakt, iż coraz więcej mieszkańców Małopolski korzysta z ekologicznych rozwiązań. Odnotowujemy liczne inwestycje w odnawialne źródła energii. Z pewnością pomocne w tym względzie są dofinansowania z Programu +Czyste Powietrze+, który promuje ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne” – powiedział na briefingu prasowym wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jakość powietrza w regionie poprawia się

W 2020 r. nieekologiczne piece węglowe zlikwidowano w 10 tys. 207 budynkach, w tym 68 w Krakowie. Dla porównania w 2019 r. zlikwidowano łącznie 15 tys. 4 kotły, z czego 4186 w Krakowie.

Jeśli chodzi o kontrole w zakresie przestrzegania uchwały antysmogowej, to w 2020 r. przeprowadzono ich 16,7 tys., odnotowano 992 przypadki nieprzestrzegania przepisów uchwały oraz 833 przypadków spalania odpadów. Nałożono mandaty w łącznej wysokości 138,6 tys. zł, a 268 spraw skierowano do sądu.

W 2020 r. na terenie województwa działało 104 ekodoradców, a punkty obsługi programu „Czyste Powietrze” działały w 88 z 182 gmin. Zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza od 2021 roku rekomenduje się przeznaczenie w ramach budżetu gminy co najmniej 1 proc. dochodów własnych na działania związane z ochroną powietrza, obejmujące m.in. zatrudnienie ekodoradców oraz uruchomienie i obsługę punktów obsługi programu „Czyste Powietrze”. Z informacji urzędu marszałkowskiego wynika, że w 2020 r. 99 gmin przeznaczyło na ochronę powietrza powyżej 0,5 proc. środków własnych, w tym 68 gmin powyżej 1 proc.

Realizacja działań antysmogowych to także inwestycje w transport. W ubiegłym roku w Małopolsce zakupiono 33 niskoemisyjne autobusy komunikacji miejskiej, przybyło ponad 270 km nowych dróg rowerowych, a 59 gmin przeprowadziło kampanie promujące wykorzystanie zrównoważonych form transportu.

Jak podkreślił Urynowicz, jakość powietrza w regionie poprawia się z roku na rok. „Wskazują na to dane ze stacji monitoringu jakości powietrza. Jest to wynikiem licznych inwestycji podjętych w gminach naszego województwa” – powiedział.

W Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, zgodnie z którą do końca 2022 r. należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych.

Lokalne uchwały antysmogowe

Oprócz wojewódzkiej uchwały antysmogowej, w przyszłości w niektórych gminach mogą wejść w życie lokalne uchwały antysmogowe. Przyjęcie takich uchwał rozważa część samorządów. Póki co chęć przyjęcia takich dokumentów wyrazili w głosowaniu radni Rabki-Zdroju, Czarnego Dunajca, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Skawiny.

Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 r. Od początku 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez radę gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji.

Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, mają mieć preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

 

źródło: PAP

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl