Połowa budżetu programu „Mój Prąd” już zagospodarowana

Redakcja RI  |  09.08.2021
fot. Unsplash

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne w najnowszej edycji programu „Mój Prąd”, tymczasem liczba złożonych do tej pory wniosków oznacza zagospodarowanie niemal połowy udostępnionego budżetu. Zdecydowana większość z nich to wnioski dotyczące instalacji uruchomionych przez prosumentów jeszcze przed rozpoczęciem naboru.

W trwającym od 1 lipca naborze wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie „Mój Prąd” 3.0 udostępniono do podziału w sumie 534 mln zł. Mając na uwadze, że maksymalna, jednostkowa wysokość dotacji wynosi 3 tys. zł, można oszacować, że pieniędzy wystarczy ogółem dla około 178 tys. prosumentów, którzy z dofinansowaniem mogą zrealizować domowe instalacje PV o łącznej mocy około 1 GW.  

Tymczasem tylko w dwóch pierwszych tygodniach po uruchomieniu programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnotował złożenie 47 tys. wniosków o dofinansowanie, natomiast na koniec pierwszego miesiąca naboru było ich już ponad 85 tys. Zdecydowana większość tych wniosków powinna dotyczyć instalacji uruchomionych jeszcze przed rozpoczęciem naboru. „Wnioski złożone w pierwszych dniach trwania naboru w ogromnej większości wiążą się z instalacjami wykonanymi przed 1 lipca 2021 r.” – informuje Sławomir Kmiecik z biura prasowego NFOŚiGW.

Zgodnie z regulaminem trzeciej edycji „Mojego Prądu”, dofinansowaniem można objąć instalacje fotowoltaiczne wykonane po 31 stycznia 2020 r. (przy czym dotacja nie może objąć inwestycji polegających na rozbudowie istniejących instalacji PV). Narodowy Fundusz nie monitoruje tego, ile ze składanych wniosków dotyczy instalacji wykonanych przed 1 lipca. „Podanie takich danych nie jest możliwe, gdyż NFOŚiGW nie prowadzi statystyk pod tym kątem. Wynika to z faktu, że dane w takim ujęciu nie są niezbędne. Dlatego już na etapie planowania prac w aplikacji do oceny wniosków nie został przewidziany taki moduł” – tłumaczy Sławomir Kmiecik.

Wnioskodawcy z lipca wykorzystali ok. 255 mln zł budżetu programu

Natomiast według szacunków przedstawionych portalowi Gramwzielone.pl przez NFOŚiGW, w całej puli 85 tys. wniosków złożonych w pierwszym miesiącu może być nawet 80 tys. aplikacji, które dotyczą inwestycji zrealizowanych przed rozpoczęciem naboru. Zakładając, że pieniędzy z „Mojego Prądu” 3.0 wystarczy dla 178 tys. beneficjentów i uwzględniając liczbę wniosków złożonych wyłącznie w lipcu, można przyjąć, że z trzeciej edycji „Mojego Prądu” będzie mogło skorzystać jeszcze około 93 tys. prosumentów, którzy złożą wnioski po 31 lipca. Złożenie wniosków o maksymalną dotację wynoszącą 3 tys. zł oznacza, że wnioskodawcy z lipca zagospodarowali już około 255 mln zł budżetu „Mojego Prądu” 3.0. Oznacza to, że do wykorzystania na początku sierpnia było jeszcze około 279 mln zł.

Można założyć, że te pieniądze powinny trafić już głównie do nowych prosumentów, którzy zrealizują swoje instalacje po rozpoczęciu naboru. Nie powinno być już widocznego efektu szybkiego złożenia ogromnej liczby wniosków przez prosumentów, którzy wykonali swoje instalacje w okresie od lutego 2020 r. do końca czerwca 2021 r., a którzy zapewne wykorzystali na to pierwsze tygodnie naboru.

Większy budżet programu w kolejnej edycji „Mojego Prądu”

Nie można jednak spodziewać się również istotnego zwiększenia budżetu „Mojego Prądu” 3.0. Jak wynika z ostatnich zapowiedzi wiceministra klimatu i rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusza Zyski, większy budżet powinien zostać uwzględniony w kolejnej, czwartej edycji „Mojego Prądu”. W następnej edycji „Mojego Prądu”, która według aktualnych planów powinna rozpocząć się na początku 2022 roku, otrzymane dotacje prosumenci będą mogli przeznaczyć – obok fotowoltaiki – na dodatkowe urządzenia, które zwiększą poziom autokonsumpcji – w tym na instalację systemów zarządzania energią, magazynów energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

 

źródło: GwZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » 


Jak działają odnawialne źródła ciepła »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »
pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

system przeciwoblodzeniowy


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 

 Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl