Światowe Dni Zrównoważonej Energii 2021

fot. OÖ Energiesparverband

Mottem tegorocznej konferencji World Sustainable Energy Days (WSED), która odbyła się 21–25 czerwca w Wels (Austria), była transformacja energetyczna i wspieranie ożywienia gospodarczego. Zaprezentowano na niej, w jaki sposób energia odnawialna i efektywność energetyczna mogą się przyczynić do pobudzenia gospodarki po pandemii. Konferencja miała formułę hybrydową i wzięło w niej udział ponad 650 ekspertów z 62 krajów, w tym ok. 100 stacjonarnie.

WSED to szereg wydarzeń, m.in. Europejska Konferencja Pelletowa oraz Europejska Konferencja Efektywności Energetycznej, na którą składa się pakiet specjalistycznych seminariów: Konferencja Polityki Efektywności Energetycznej, Konferencja Efektywności Energetycznej Przemysłowej, Konferencja Młodych Badaczy Efektywności Energetycznej, a także Konferencja Smart E-Mobility i Warsztaty Innowacji.

Na największej konferencji pelletowej na świecie zaprezentowano najnowsze trendy technologiczne i ekonomiczne oraz prognozy rozwoju tego rynku. Wskazywano, że sektor pelletu może czerpać korzyści z głębokiej transformacji, m.in. zastępując w UE 17 mln grzewczych instalacji olejowych. Sporo uwagi poświęcono rynkowi tego paliwa i technologiom jego produkcji oraz dystrybucji.

W trakcie konferencji poświęconej efektywności energetycznej mówiono o 55-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. Podkreślano wagę podejmowania decyzji w sprawie inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat. Obecne programy inwestycyjne stanowią wyjątkową okazję do przyspieszenia dekarbonizacji i stworzenia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa oraz bardziej konkurencyjnej gospodarki. Dyskutowano m.in., w jaki sposób efektywność energetyczna może się przyczynić do ekologicznego ożywienia i jak to przeprowadzić w praktyce. Omawiano kwestie polityczne oraz technologie, rynek i rozwiązania finansowe służące osiągnięciu neutralności klimatycznej. Prezentowano kluczowe innowacje w transformacji energetyki przemysłowej i zielonym finansowaniu. Z nowej polityki, zielonych finansów i globalnych łańcuchów dostaw wyłania się nowy paradygmat: transformacja energetyki przemysłowej i uniezależnianie się od paliw kopalnych. Zdecydują one także o konkurencyjności europejskiej gospodarki. Zaprezentowano szereg przykładów dobrych praktyk wdrażania efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w procesach przemysłowych. Eksperci dzielili się z uczestnikami najnowszymi wynikami badań i przykładami innowacyjnych rozwiązań.

Konferencja Smart E-Mobility to prezentacja stanu tej branży, trendów i globalnych perspektyw e-mobilności. Omawiane były rozwiązania technologiczne i modele biznesowe, które mogą zmienić zasady gry na rynku motoryzacyjnym.

Jak co roku, na Konferencji Młodych Badaczy Energii prezentowano prace i osiągnięcia w dziedzinie biomasy i efektywności energetycznej. Młodzi specjaliści z 40 krajów nadesłali ok. 60 artykułów. Wybrane prace zaprezentowano w ramach dwóch sesji: biomasa i efektywność energetyczna. Nagrody 2021 otrzymali: w kategorii Najlepszy młody badacz biomasy: Anne van den Oever za artykuł „Przegląd efektywności energetycznej paliw Fischera-Tropscha”, a w kategorii Najlepszy młody badacz efektywności energetycznej: Ines Stelk, Steven März i Franziska Stelzer za artykuł „Gotowość do płacenia za efektywność energetyczną na rynkach najmu – perspektywa najemcy”.

Program WSED uzupełniły warsztaty nt. zielonych finansów, budynków i technologii. Poruszano następujące zagadnienia w ramach H2020: aktywnie zarządzane budynki z umowami o poprawę efektywności energetycznej (AmBIENCE), głęboka renowacja budynków mieszkalnych (4RinEU), systemy finansowania wspierane ze środków publicznych w celu zwiększania inwestycji w efektywność energetyczną (CitizEE), innowacyjne modele biznesowe typu pay-for-performance (P4P) dla renowacji budynków (SENSE), hybrydowe systemy do przemysłowego chłodzenia słonecznego (HYCOOL) oraz innowacyjne rozwiązania energii odnawialnej dla budynków mieszkalnych (HYBUILD, SCORES i GEOFIT).

Na zakończenie konferencji uczczono jubileusz OÖ Energiesparverband – regionalnej agencji energetycznej Górnej Austrii i organizatora konferencji WSED. Podsumowano działania i osiągnięcia dotychczasowych 30 lat i zaplanowano nowe na następne 30-lecie, czyli do 2051 roku, kiedy to Europa może być już neutralna dla klimatu.


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl