Dodatkowe pieniądze na dotacje na fotowoltaikę z „Mojego Prądu” 2.0

Redakcja RI  |  18.08.2021
fot. Unsplash

Wielkie zainteresowanie dotacjami na domowe instalacje fotowoltaiczne pod koniec ubiegłorocznej edycji programu „Mój Prąd” sprawiło, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się na zwiększenie budżetu na ten cel. Mimo wcześniejszego zamknięcia naboru ze wsparcia i tak nie skorzystała część osób, które zdążyły wysłać wnioski. Teraz okazuje się, że część z nich otrzyma jednak dotacje. NFOŚiGW zamierza przeznaczyć na to dodatkowe środki.

W pierwszych dwóch edycjach programu dotacji na domową fotowoltaikę „Mój Prąd”, w których nabory były prowadzone od września 2019 roku do grudnia 2020 roku, do podziału udostępniony został pierwotnie budżet sięgający 1 miliarda złotych. Ponieważ maksymalna, jednostkowa dotacja wynosiła 5 tys. zł, pieniędzy miało wystarczyć na dotacje dla 200 tys. prosumentów.

Zainteresowanie dotacjami na domową fotowoltaikę przerosło jednak wszelkie oczekiwania, a budżet zaczął wyczerpywać już na kilka miesięcy przed zakończeniem drugiego naboru zaplanowanym na połowę grudnia 2020 r.


W efekcie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył pod koniec ubiegłego roku budżet drugiej edycji „Mojego Prądu” o 100 mln zł. Tyle pozwoliło na dofinansowanie dla około 20 tys. dodatkowych prosumentów.

Mimo zwiększenia budżetu i wcześniejszego zakończenia naboru, alokacja w wysokości 1,1 mld zł nie wystarczyła jednak, aby przyznać dofinansowanie dla wszystkich wnioskodawców. Do czasu zamknięcia naboru wniosków wpłynęło bowiem ok. 266 tys. NFOŚiGW sugerował później, że wnioskodawcy, którzy zgłosili się na koniec naboru, mogą ponownie złożyć wnioski w kolejnej edycji „Mojego Prądu”, która rozpoczęła się 1 lipca br.

W tej edycji dofinansowanie może objąć instalacje wykonane wcześniej, po 31 stycznia 2020 r., jednak jej beneficjenci mogą liczyć na dotację wynoszącą już nie 5 tys. zł, ale 3 tys. zł.

Wypłata dotacji z „Mojego Prądu” 2.0 wciąż trwa

Ogromna liczba wniosków zebranych w drugiej edycji „Mojego Prądu” sprawiła, że NFOŚiGW dopiero kończy ich procedowanie i wypłatę dotacji. Osoby, które wysłały wnioski w drugiej edycji „Mojego Prądu”, nadal otrzymują maile z NFOŚiGW z informacjami, że środków nie wystarczy dla wszystkich wnioskodawców.

„Wszystkie złożone wnioski o dofinansowanie zostaną ocenione, jednakże nie dla wszystkich wnioskodawców może wystarczyć środków (…) Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji umieszczenie wniosku na częściowej liście projektów wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania nie stanowi zobowiązania NFOŚiGW do udzielenia dofinansowania. Krajowy operator dzieli projekty wstępnie wybrane na podstawowe i rezerwowe – w przypadku, gdy suma wnioskowanego dofinansowania programów lub projektów wstępnie wybranych do dofinansowania ze środków zgromadzonych na Rachunku klimatycznym przekracza limit środków przeznaczony na dofinansowanie, określony w regulaminie naboru wniosków” – taką informację z NFOŚiGW otrzymał ostatnio jeden z czytelników portalu Gram w Zielone, który wystąpił o dotację z „Mojego Prądu” 2.0 i nadal czeka na jej wypłatę.

Tymczasem okazuje się, że liczba wypłat już przekracza 220 tys., na które wystarczyłby budżet 1,1 mln zł. Narodowy Fundusz zwiększył bowiem budżet drugiej edycji „Mojego Prądu” o dodatkowe 55 mln zł.

„Budżet programu „Mój Prąd” kształtował się następująco: 1 mld zł + 100 mln zł + 55 mln zł = 1,155 mld zł. I na taką właśnie kwotę będą dokonane wypłaty dotacji” – poinformował portal Gram w Zielone Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według stanu na 3 sierpnia NFOŚiGW wypłacił do tego czasu 28,9 tys. dotacji dla beneficjentów pierwszej edycji „Mojego Prądu”, a także 199,5 tys. dotacji osobom, które złożyły wnioski w drugiej edycji programu. Razem dawało to 228,4 tys. wypłaconych dotacji o łącznej wartości 1,14 mld zł. Taka wartość dopłat objęła instalacje fotowoltaiczne o mocy 1,307 GW. Oznacza to, że do wypłaty po 3 sierpnia zostało jeszcze 15 mln zł.

„Mój Prąd” 3.0 od początku lipca

Od początku ubiegłego miesiąca trwa już nabór wniosków o dotacje na domową fotowoltaikę z trzeciej edycji „Mojego Prądu”, w której na instalacje o mocy 2-10 kW zrealizowane od 1 lutego 2020 r. można pozyskać dotację w wysokości 3 tys. zł.

Do podziału jest 534 mln zł, co oznacza, że dotacje może otrzymać około 178 tys. prosumentów. Tymczasem już po pierwszym miesiącu naboru wnioski złożyło około 85 tys. osób. Według szacunków NFOŚiGW około 80 tys. z nich zrealizowało swoje instalacje przed rozpoczęciem naboru. Obecnie liczba złożonych wniosków przekracza już 100 tys.

Do 5 sierpnia Narodowy Fundusz nie wypłacił jeszcze żadnej dotacji w ramach „Mojego Prądu” 3.0.

 

źródło: GwZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » 


Jak działają odnawialne źródła ciepła »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »
pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

system przeciwoblodzeniowy


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 

 Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl