Zielone gazy w Polsce

 wj  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2021  |  24.08.2021
fot. Unsplash

Sposób pozyskiwania energii znacząco zmieni się w całej Europie w najbliższych dekadach – w perspektywie 30 lat paliwa kopalne zostaną zastąpione odnawialnymi źródłami energii. Kluczową rolę odegrają również zielone gazy, czyli produkowany z OZE zielony wodór oraz biometan. Już dziś trzeba racjonalnie planować ich wykorzystanie w gospodarce, gdyż paliwa te będą deficytowe.

Raport przygotowany przez Forum Energii pt. „Zielone gazy. Biometan i wodór w Polsce” pokazuje sposoby i koszty wytworzenia tych gazów oraz porównuje potencjał ich wykorzystania w naszym kraju. Ze względu na ograniczenia przestrzenne dla budowy OZE produkcyjny potencjał wodoru ma swoje granice, a produkcja biometanu także jest ograniczona do ilości dostępnych surowców. Stawia to rząd przed ogromnym wyzwaniem precyzyjnego zidentyfikowania możliwości zastosowania biometanu i wodoru w konkretnych sektorach gospodarki. Istotne jest strategiczne wskazanie, gdzie będą one niezastąpione, i skierowanie tam zaplanowanego wieloletniego wsparcia: zarówno finansowego, jak i w postaci odpowiedniego otoczenia regulacyjnego. Jest to spowodowane m.in. faktem, że koszty wytwarzania zielonych gazów są wyższe od kosztu zakupu paliw kopalnych, a różnica ta będzie się zmniejszać dopiero wraz z szerszym zastosowaniem wodoru i biometanu, na co potrzeba czasu.

 

Autorzy analizy podkreślają, że rząd powinien dokonać przeglądu dokumentów strategicznych dotyczących energetycznej transformacji w Polsce. Zarówno Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030, jak i Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku czy strategia wodorowa powinny uwzględniać zapotrzebowanie na zielone gazy w całej gospodarce, a także diagnozować zapotrzebowanie na moc w systemie, biorąc pod uwagę potencjalny popyt na zielony wodór. Nowe regulacje muszą być przygotowywane w taki sposób, aby niwelować przepaść konkurencyjną między biometanem i zielonym wodorem a ich alternatywami w postaci ropy czy gazu ziemnego.

Pełna dekarbonizacja nie jest możliwa bez udziału paliw gazowych wytwarzanych z OZE. Biometan i wodór będą przede wszystkim zastępować gaz ziemny, węgiel i ropę w tych sektorach gospodarki, w których trudno przeprowadzić elektryfikację – w przemyśle, elektroenergetyce i ciepłownictwie systemowym. Wodór ma do odegrania szczególną rolę w ciężkim transporcie kołowym i lotnictwie. Ze względu na dużą energochłonność produkcji zielonego wodoru i złożoność procesu wytwarzania biometanu istotne będzie kierowanie się zasadą pierwszeństwa dla efektywności energetycznej przy ich wykorzystaniu. Rozwój tych technologii, zanim osiągną pełną dojrzałość i efekt skali, wymaga czasu i znacznych nakładów finansowych. Jest jednak już teraz konieczny, żeby Polska mogła się wpisać w trend technologiczny i skorzystać z szansy na nowe gałęzie rozwoju gospodarczego.

Ze względu na początkową fazę rozwoju technologii pozyskiwania zielonego wodoru gaz ten dopiero po roku 2030 zacznie odgrywać znaczącą rolę w polskiej gospodarce. W krótszym horyzoncie to biometan ma większy potencjał, ponieważ nie wymaga daleko idących zmian infrastrukturalnych i może być wtłaczany do istniejącej sieci gazowej. Rozwój biometanu jest także częścią gospodarki obiegu zamkniętego, gdyż do produkcji biogazu wykorzystuje się odpady organiczne z produkcji rolnej, oczyszczalni ścieków i przetwórstwa żywności.

Z analizy przygotowanej przez Forum Energii wynika, że w perspektywie roku 2050 zapotrzebowanie w polskiej gospodarce na zielone gazy może sięgnąć ok. 220 TWh, z czego na biometan 91 TWh, a na wodór 129 TWh, stanowiąc 30% całkowitego zapotrzebowania na energię finalną. Techniczny potencjał produkcji biometanu wynosi 107 TWh (obecne zużycie gazu ziemnego to 179 TWh), w tym 24 TWh ze zgazowania biomasy suchej i 83 TWh z fermentacji beztlenowej. Realne wykorzystanie biometanu do 2050 r. może wynieść 91 TWh, a do 2030 r. ok. 57 TWh. W roku 2030 Polska będzie mogła produkować 1,8 TWh zielonego wodoru z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych przy założeniu, że udział OZE w miksie wytwórczym energii wyniesie 43%. W 2050 r. potencjał produkcji wodoru z nadwyżek OZE może wynieść 36 TWh, o ile Polska będzie podążać ścieżką neutralności klimatycznej. Jednak wówczas zapotrzebowanie na zielony wodór sięgnie 129 TWh, co będzie wymagało instalowania dodatkowych mocy OZE. Koszt wytworzenia zielonego wodoru z elektrowni wiatrowej może do roku 2030 spaść z 477 do 361 zł/MWh. W tym samym czasie koszt wytworzenia biometanu z fermentacji beztlenowej może się zmniejszyć z obecnych 303 do 270 zł/MWh.

Pełny raport na stronie https://www.forum-energii.eu/pl/analizy/zielone-gazy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl