Pompy ciepła na fali renowacji

 wj  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2021  |  24.08.2021
mat. PORT PC

Głównym celem tegorocznego Kongresu PORT PC było pokazanie znaczenia elektrycznych pomp ciepła w unijnej strategii fali renowacji budynków, która jest jednym z działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej sektora ciepła i chłodu w Unii Europejskiej.

IX Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC odbył się 17 czerwca 2021 r. pod hasłem „Pompy ciepła na fali renowacji”. W tym roku PORT PC obchodzi jubileusz 10-lecia, a w kongresie uczestniczyło online ponad 1100 osób. Jak co roku, spotkanie miało na celu integrację branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń między specjalistami.

Ogłoszona w 2020 roku strategia na rzecz fali renowacji w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków ma zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami.

Oprócz fali renowacji budynków i dążenia do neutralności klimatycznej na Kongresie dyskutowano także o taksonomii w efektywności energetycznej budynków ze szczególnym uwzględnieniem pomp ciepła, możliwości zastosowania pomp ciepła w istniejących obiektach i nowych budynkach plusenergetycznych oraz nowych standardach branżowych PORT PC dotyczących dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła. Przedstawione zostały też prognozy PORT PC dotyczące rynku pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2040 roku.

Jak twierdzi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC, „praktycznie wszystkie prognozy dotyczące przyszłości zastosowania pomp ciepła znalazły potwierdzenie w kluczowym znaczeniu w obecnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej i Europejskim Zielonym Ładzie. Co jest też istotne, dotyczy to również niedawno opublikowanej Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest szybki i możliwie harmonijny rozwój branży producentów pomp ciepła i osprzętu w Polsce”. I był to jeden z najważniejszych tematów Kongresu.

Obrady podzielono na cztery sesje tematyczne. Wiodącym tematem było zastosowanie pomp ciepła w budynkach istniejących. Sesję poświęconą temu zagadnieniu poprowadził dr Marek Miara z Instytutu Fraunhofera ISE, a głos zabrali także Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego, oraz mecenas dr Christian Schnell, ekspert ds. integracji sektorów energetycznych z Instytutu Jagiellońskiego. Według M. Miary „każde kolejne opracowanie, scenariusz czy prognoza na temat przyszłego systemu energetycznego w krajach UE jasno mówi o bardzo ważnej lub nawet decydującej roli pomp ciepła w dekarbonizacji systemów grzewczych. Aby osiągnąć tak konieczną dla przyszłości neutralność klimatyczną, kluczowe będzie stosowanie rozwiązań niepowodujących emisji dwutlenku węgla w ogrzewaniu budynków. Dotyczy to w szczególności istniejących budynków. Systemy grzewcze nieoparte na paliwach kopalnych należą wciąż do zdecydowanej mniejszości. Ta sytuacja musi ulec w najbliższych dekadach diametralnej zmianie. Pompy ciepła, zarówno w rozwiązaniach indywidualnych, jak i w sieciach ciepłowniczych, są technologią kluczową dla spełnienia tego celu”.

W sesji na temat Zielonego Ładu i taksonomii w efektywności energetycznej budynków prowadzonej przez Małgorzatę Smuczyńską, wiceprezes zarządu PORT PC, goście specjalni z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA, NFOŚiGW oraz NCBiR mówili o znaczeniu pomp ciepła w transformacji energetycznej budynków i Polityce energetycznej Polski do 2040 roku. Przedstawione zostały zmiany w projektach głównych aktów prawnych Zielonego Ładu, w tym dyrektywy RED III (OZE) i EED, oraz taksonomii zrównoważonego finasowania.

W sesji prowadzonej przez P. Lachmana poświęconej pompom ciepła w nowych budynkach głos w dyskusji zabrali prof. Anna Bogdan, prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, oraz Paweł Wróbel, ekspert regulacyjny Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej. W wystąpieniach wskazywano na wyższe wymogi dla budynków od 1 stycznia 2021 oraz analizy ekonomiczne wskazujące na opłacalność zastosowania budynków plusenergetycznych z pompami ciepła i fotowoltaiką. Podsumowano też dotychczasowe wyniki akcji społecznej „Dom bez rachunków”. Dyskutowano również, jak powinien wyglądać optymalny program dofinasowania budynków plusenergetycznych w Polsce.

Jakub Koczorowski, przewodniczący komisji dolnych źródeł ciepła i członek zarządu PORT PC, poprowadził sesję poświęconą płytkiej geotermii. Przedstawił uaktualnione branżowe wytyczne PORT PC cz. 1 dotyczące dolnych źródeł dla pomp ciepła. Z kolei Grzegorz Ryżyński (Państwowy Instytut Geologiczny) zaprezentował analizę potencjału płytkiej geotermii w Polsce w zakresie zainstalowanej mocy grzewczej gruntowych pomp ciepła wg stanu na 2020 r. oraz w świetle prognozy rozwoju rynku do 2030 r. Marek Hajto, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, omówił wyniki raportu EGEC (Europejskiego Stowarzyszenia Geotermalnego) i przedstawił możliwe synergie głębokiej i płytkiej geotermii.

W trakcie Kongresu odbyła się też premiera trzech poradników: na temat zastosowania pomp ciepła w istniejących budynkach jednorodzinnych, na temat taksonomii zrównoważonego finasowania oraz poradnika PORT PC dla certyfikatorów i audytorów energetycznych w kontekście nowych warunków technicznych dla budynków (WT 2021).

Relacje wideo oraz prezentacje są dostępne na stronie: https://portpc.pl/kongres/

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl