MEMPEP 2021

 wj  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2021  |  27.08.2021

Podczas XIII Konferencji Naukowej „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” (10–11 czerwca) dokonano przeglądu krajowych badań w zakresie technik membranowych i ich zastosowania w praktyce przemysłowej oraz w ochronie środowiska – m.in. w odsalaniu i uzdatnianiu wód i oczyszczaniu ścieków, destylacji membranowej, separacji gazów, a także w biotechnologii i monitoringu środowiska.

Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w formule online. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt referatów i blisko 50 tematów w sesji posterowej. Nie sposób przywołać wszystkich zagadnień bliskich tematyce poruszanej w „Rynku Instalacyjnym”, czyli uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, poniżej wymieniono niektóre z nich.

Usuwanie szkodliwych jonów z wody w procesach z membranami jonowymiennymi zaprezentowali J. Wiśniewski i M. Kabsch-Korbutowicz (Politechnika Wrocławska) – wody naturalne często zawierają jony szkodliwe dla zdrowia człowieka, m.in. azotanowe (NOO3 –). Z kolei w procesie ozonowania wody zawierającej jony bromkowe (powszechnie występujące w wodach powierzchniowych) powstają szkodliwe dla zdrowia jony bromianowe (BrO3 –). Skuteczność usuwania tych jonów w konwencjonalnych procesach oczyszczania wody jest niska i niewystarczająca. Jednak zadowalające efekty usuwania bromianów i azotanów uzyskano z wykorzystaniem procesów z membranami jonowymiennymi: dializy Donnana i elektrodializy.

Wykorzystanie uzdatnionych wód geotermalnych do nawadniania upraw sałaty omówiły B. Tomaszewska i M. Tyszer (AGH). W pracy przedstawiono wstępne wyniki badań ukierunkowanych na ocenę możliwości zastosowania procesów membranowych do uzdatniania wód geotermalnych, realizowanych w skali półprzemysłowej.

Hybrydowy system membranowo-wyparny do małoodpadowej utylizacji wody kopalnianej zaprezentowali: K. Mitko, M. Turek i P. Dydo (Politechnika Śląska). Jedyna obecnie działająca w Polsce instalacja przemysłowa utylizująca solanki kopalniane wykorzystuje do produkcji soli warzonej energochłonną technologię ZOD, opartą na wyparce ze sprężaniem oparów oraz wyparce krystalizacyjnej. Zaproponowano więc możliwość zmniejszenia zużycia energii poprzez zastosowanie hybrydowego membranowo-wyparnego systemu utylizacji wody kopalnianej, składającego się z dwuprzejściowej nanofiltracji z wytrącaniem gipsu (NFCr) oraz zatężania w układzie odwrócona osmoza – elektrodializa (ROED). Dzięki takim działaniom można zmniejszyć zużycie energii o 54% i zwiększyć uzysk soli z 62,9% do ponad 90%.

Opracowanie membran pokrytych tlenkiem grafenu do wspomagania procesu usuwania środków farmakologicznych z wody to temat referatu D. Polaka, I. Toneckiej, W. Fabianowskiego i M. Szwasta (Politechnika Warszawska). Autorzy przedstawili wyniki prac nad modyfikacją komercyjnych membran mikrofiltracyjnych, polegających na chemicznym przyłączeniu tlenku grafenu do powierzchni membran. Rozwiązanie to pomaga usuwać środki farmakologiczne z wody w oczyszczalniach ścieków.

Zagadnienia zastosowania technik membranowych do wspomagania oczyszczania wody basenowej przedstawili: A. Lempart-Rapacewic, E. Kudelek, M. Dudziak, J. Wyczarska- Kokot i J. Copik (Politechnika Śląska). Omówili możliwości zastosowania procesów membranowych jako systemów uzupełniających oczyszczania wody basenowej, pozwalających na usuwanie z obiegów basenowych mikrozanieczyszczeń, w tym związków szkodliwych dla zdrowia ludzi.

Nanofotokataliza w oczyszczaniu wody i ścieków to temat referatu M. Bodzka, K. Konieczny i A. Kwiecińskiej-Mydlak (Politechnika Śląska, PAN, ICHP). Zapewnienie czystej i bezpiecznej wody, szczególnie do picia, staje się wielkim wyzwaniem. Prowadzone są szeroko zakrojone działania dotyczące opracowania nowych, obiecujących materiałów oraz udoskonalenia lub modyfikacji już istniejących fotokatalizatorów. Szczególnie cząstki o nanowielkości (1–100 nm) wykazują wysoki potencjał w fotokatalizie dzięki swoim unikalnym właściwościom fizykochemicznym.

Wpływ dodatku grafenu na właściwości membran kompozytowych oraz ich potencjalne zastosowanie do dezynfekcji wody przedstawili: B. Fryczkowska, A. Machnicka, D. Binaś, C. Ślusarczyk i J. Fabia (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej). W pracy zaprezentowano metodę otrzymywania membran kompozytowych na osnowie z poliakrylonitrylu (PAN) z dodatkiem zredukowanego tlenku grafenu (rGO). Dodatek rGO do membran kompozytowych (rGO/PAN) wpływa na ich właściwości fizykochemiczne oraz hamuje rozwój bakterii i grzybów, a ich aktywność biologiczna zależy od rodzaju mikroorganizmu oraz rozmiaru cząstek rGO.

Zastosowanie ultrafiltracyjnych (UF) membran kompozytowych rGO/PAN do usuwania mikroplastiku ze ścieków przemysłowych scharakteryzowały B. Fryczkowska i L. Przywara (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej). Wyniki badań wykazały, że dodatek rGO do matrycy PAN w ilości co najmniej 0,054% poprawia właściwości transportowe i separacyjne membran (rejection FeCl3 > 82%). Powstający w procesie ultrafiltracji cake layer jest łatwy do usunięcia podczas płukania wstecznego. Badania wykazały również, że strumień permeatu tylko nieznacznie obniża się po każdej separacji, dzięki czemu membrany rGO/PAN mogą być stosowane wielokrotnie.

Perspektywy odzysku energii z gradientu zasolenia na bazie wody geotermalnej oraz najważniejsze kwestie techniczne i energetyczne zaprezentowali: B. Tomaszewska (AGH), M. Bryjak i L. Pająk (Politechnika Wrocławska), N. Kabay (Ege University in Izmir), E. Güler (Atilim University in Ankara) oraz M. Tyszer (PAN). Wykorzystanie zasolonej wody geotermalnej do generowania energii elektrycznej z gradientu zasolenia jest postrzegane jako rozwiązanie innowacyjne, które może się przyczynić do bardziej racjonalnego wykorzystania wody i zasobów energii geotermalnej. Idea zaprezentowana przez autorów koncentruje się na zintegrowanym zarządzaniu odpadową solanką geotermalną z typowych instalacji geotermalnych.

Więcej na http://mempep2021.systemcoffee.pl/

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl