Konferencja PSEW2021: klimat do rozwoju energetyki wiatrowej

Redakcja RI  |  07.09.2021
fot. Unsplash

Energetyka wiatrowa może stać się czynnikiem, dzięki któremu Polska sprosta unijnym wymaganiom klimatycznym zawartym w Fit for 55. Niezbędne są jednak pilne zmiany regulacyjne oraz przyspieszenie inwestycji.

Kilkadziesiąt godzin eksperckich dyskusji, kilkanaście merytorycznych paneli i warsztatów, a przede wszystkim największe w historii krajowej energetyki wiatrowej spotkanie przedstawicieli firm zaangażowanych w produkcję zielonej energii z wiatru na ladzie i na morzu, rządu i samorządów, jak co roku odbyło się w Serocku.

„W konferencji uczestniczyło blisko 1000 osób związanych z energetyką wiatrową. To pokazuje jak ważny jest rozwój energetyki wiatrowej w Polsce oraz skalę zainteresowania nowymi inwestycjami” – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które było organizatorem wydarzenia.

Konferencja PSEW 2021 pozwoliła wypracować model dyskusji i współpracy nie tylko między firmami w łańcuchu dostaw ale także między przedsiębiorcami, a stroną rządową i regulacyjną.

„To dla nas bardzo ważne miejsce. Tutaj rodziły się pierwsze pomysły, wymienialiśmy doświadczenia, tu pracowaliśmy nad regulacjami. Dzisiaj rozmawiamy o konkretach, o procesie budowy, o infrastrukturze. Konferencja PSEW to mekka polskiej energetyki wiatrowej” – podkreśla Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Stabilne regulacje kluczem do rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce

Uczestnicy debat i paneli dyskusyjnych zwracali uwagę, że branża wiatrowa w Polsce może rozwijać się tylko w oparciu o stabilne regulacje oraz przewidywalność legislacyjną. To – w ich ocenie – pozwoli zbudować trwały ekosystem gospodarczy skupiony wokół producentów energii z wiatru na lądzie i na morzu.

„Przedsiębiorstwa produkujące dla firm z sektora OZE potrzebują stabilności, którą rozumiem jako nieprzerwany dopływ zleceń z energetyki wiatrowej. To zagwarantuje stabilność regulacyjna oraz taki plan inwestycji, który zapewni ich długoterminową realizację. Nie można dopuścić do sytuacji, jaką mieliśmy w sektorze onshore, kiedy  po chwilowym skoku popytu inwestycje zostały wstrzymane i tworzący się łańcuch dostaw został zniszczony” – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Klimat do rozwoju energetyki wiatrowej

Dziś jednak przedstawiciele międzynarodowych koncernów zgodnie uznają, że w Polsce właśnie nastał klimat do rozwoju energii z wiatru.

„Polska jest w ekscytującym momencie dla rozwoju odnawialnej energii. Rząd promuje jej rozwój. Zarówno wiatrowa energetyka na lądzie, jak i na morzu ma znakomite perspektywy” – zapewnia Nils de Baar, prezes Vestas Northen & Central Europe, światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych.

Te perspektywy opisuje przede wszystkim strategiczny pakiet dla klimatu – Fit for 55, którego realizacja stanowi dla Polski wielkie wyzwanie.

„Ten pakiet wejdzie w życie za kilka lat. Strategia Grupy PGE zakłada najpierw znaczącą redukcję emisji CO2, a później zeroemisyjność. Będziemy modyfikować naszą strategię i dopasowywać ją do traktatów krajowych i międzynarodowych. Zwiększenie udziału OZE w produkcji energii do 31 proc. to plan bardzo ambitny. By go zrealizować, potrzebne są odpowiednie działania regulacyjne” – podkreśla Paweł Śliwa, wiceprezes PGE ds. Innowacji.

To właśnie regulacje, a nie możliwości inwestycyjne są dziś głównym hamulcem w rozwoju zielonej energii w Polsce, co podkreślali nie tylko przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele rządu.

„Rząd podjął cały szereg działań, które w tej chwili są wdrażane. Sejm w ostatnim miesiącu przyjął ustawę dotyczącą zwiększenia udziału OZE w najbliższych latach, między innymi przedłużenie systemu aukcyjnego do 2027 roku. Aktualnie rozmawiamy także z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki o zorganizowaniu dodatkowych aukcji jeszcze w tym roku, gdyż te ostatnie z maja i czerwca nie przyniosły wykorzystania pełnego wolumenu” – przyznaje Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Morska energetyka wiatrowa ma przyszłość

Drugim kluczowym segmentem, którego rozwój zmieni oblicze polskiej energetyki jest morska energetyka wiatrowa – to potencjał kolejnych 28 GW, które mogłyby zostać zainstalowane do 2050 roku. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku jeszcze bardziej przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.

„Pierwsze instalacje pojawią się w ciągu kilku najbliższych lat. Przed MEW widzę świetlaną przyszłość. Blisko 30 proc. potencjału Bałtyku to Polska, a to oznacza, że w przeciągu kilku dekad może powstać kilkadziesiąt gigawatów energii zainstalowanej. MEW może się stać głównym źródłem energii w Polsce. Nasz kraj może być w pierwszej trójce producentów takiej energii w Europie” – prognozuje Grzegorz Górski, COO Ocean Winds.

źródło: PSEW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl