Konferencja IWMA o mgle wodnej

Redakcja RI  |  09.09.2021
fot. IWMA

Systemy przeciwpożarowe oparte na mgle wodnej są dobrze znane i stosowane od 25 lat w praktycznie niezmienionej formie. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o tej technologii, właśnie pojawiła się taka możliwość: w Warszawie w dniach 27–28 października br. odbędzie się 20. Międzynarodowa Konferencja o Mgle Wodnej. Organizator – Międzynarodowe Stowarzyszenie Mgły Wodnej (the International Water Mist Association – IWMA) – oferuje uczestnikom z Polski specjalne ceny.

Jak informuje Bettina McDowell, główny menedżer IWMA, wiele osób wciąż pyta, jak właściwie działa mgła wodna. Odpowiedź brzmi – ogień potrzebuje trzech elementów (tzw. trójkąt ogniowy), są to: materiał palny, ciepło i tlen. Mgła wodna eliminuje dwa spośród nich – ciepło i tlen – pozwala zatem zdusić płomienie. Umożliwia również gaszenie pożarów w sytuacjach, w których nie można użyć wody. Szczególnie ciekawy jest w tym wypadku miejscowy efekt bezwładnościowy: w procesie gaszenia pożaru zawartość tlenu w powietrzu wokół ognia spada poniżej 12%. Tak niski poziom tlenu powoduje tłumienie ognia. Im dalej od płomienia, tym zawartość tlenu jest wyższa, co oznacza, że mgła wodna nie jest szkodliwa dla ludzi.

Kolejne pytanie zwykle brzmi: gdzie można stosować mgłę wodną? Odpowiedź na nie również jest prosta, ponieważ systemy mgły wodnej wytwarzają bardzo drobne krople, a efektem jest środek gaśniczy, który można zastosować w przypadku wielu rodzajów pożaru. W gruncie rzeczy nie ma takiego systemu gaszenia ognia, który sprawdziłby się w większej liczbie sytuacji niż mgła wodna. Jej lista zastosowań jest zatem długa: tunele, biura, garaże, sauny, szpitale, domy opieki, atria, kościoły, muzea, archiwa, linie kablowe, stacje, maszynownie, windy, centra danych i budynki wysokościowe – a to jeszcze nie wszystko.

Systemy mgły wodnej zużywają mniej wody i materiałów

Wśród zalet mgły wodnej należy wymienić także aspekt ekologiczny. Systemy mgły wodnej są przyjazne dla środowiska, zużywają bowiem nawet do 85% mniej wody niż tradycyjny system tryskaczowy. Wymagają także mniejszego zużycia materiałów ze względu na mniejsze wymiary rur i zbiorników. Mniejsze jest także niebezpieczeństwo poważnych zniszczeń spowodowanych przez wodę. Innym wyzwaniem jest składowanie pozostałości po gaszeniu pożaru na obszarach niebezpiecznych, takich jak obiekty przemysłu jądrowego czy farmaceutycznego lub zakłady produkcji elektroniki. Wybuch pożaru w takim obiekcie może skutkować uwolnieniem licznych substancji toksycznych i chemikaliów, zarówno stanowiących paliwo dla ognia, jak i gazowych. Woda gaśnicza gromadzi wszystkie te zanieczyszczenia, musi być więc zebrana i odpowiednio zutylizowana po pożarze, co jest zasadniczo zadaniem trudnym, ale wyraźnie ułatwionym w przypadku mniejszej ilości wody.

Systemy mgły wodnej można łatwo i szybko zainstalować, wymienić i rozbudować. Niektóre instalacje można podłączyć do zasilania wodą sieciową, a efekt chłodzenia zapobiega wtórnemu zapłonowi. Inną kwestią jest efekt wypełnienia pomieszczenia: ze względu na wielkość kropli mogła wodna dobrze się rozprowadza, wypełniając wszelkie zakamarki i szczeliny w ciągu kilku sekund od jej rozpylenia. Co więcej, mgła wodna rozprzestrzenia się wraz z przepływem powietrza, nie wymaga zatem bezpośredniego uderzenia w ogień i umożliwia kontrolę lub wygaszenie nawet ukrytych płomieni. Wydajnie schładza również warstwę dymu, ograniczając rozprzestrzenianie się gorących gazów wraz z rozwojem pożaru. Mgła wodna usuwa także niektóre cząstki dymu.
Jak zauważa Bettina McDowell: „Wielu producentów systemów tryskaczy dodało do swojej oferty mgłę wodną. Jednak producenci systemów mgły wodnej nie wprowadzają tryskaczy do swojego portfolio”.

Więcej informacji o październikowej konferencji nt. gaszenia pożarów mgłą wodną: Home - IWMA International Water Mist Association


Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl