Wybrane Polskie Normy ogłoszone przez PKN we wrześniu 2021

Redakcja RI  |  09.09.2021

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w czasopiśmie „Wiadomości PKN. Normalizacja”. Katalog polskich norm znajduje się na www.pkn.pl.

Wybrane nowe normy ogłoszone przez PKN

PN-EN 13598-1:2020-11

ICS 23.040.05, 23.040.20, 93.030

Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U), polipropylen (PP) i polietylen (PE) -- Część 1: Specyfikacje kształtek pomocniczych oraz płytkich studzienek niewłazowych

Data publikacji: 2021-09-06

 W niniejszym dokumencie określono definicje i wymagania dla kształtek pomocniczych i płytkich studzienek instalowanych w systemach podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji, wykonanych z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U), polipropylenu (PP), polipropylenu zawierającego modyfikator mineralny (PP-MD) i polietylenu (PE), przeznaczonych do stosowania: - w podziemnym bezciśnieniowym odwadnianiu i kanalizacji poza konstrukcjami budynków (symbol obszaru zastosowania „U”) oraz - w podziemnym bezciśnieniowym odwadnianiu i kanalizacji zarówno dla zakopanych w gruncie w obrębie konstrukcji budynków (symbol obszaru zastosowania „D”), jak i poza konstrukcją budynków. Ma to odzwierciedlenie w cechowaniu wyrobów symbolami „U" i „UD”. Dotyczy to również łączenia kształtek pomocniczych i płytkich studzienek z systemem przewodów rurowych. W niniejszej normie uwzględniono następujące kształtki pomocnicze: — czyszczaki; — pokrywy rewizyjne; — trójniki rewizyjne; — kształtki siodłowe mocowane mechanicznie. Kształtki pomocnicze zgodne z niniejszym dokumentem są przeznaczone do stosowania w obszarach dla pieszych, z wyjątkiem trójników rewizyjnych i siodeł mechanicznych/kształtek siodłowych mocowanych mechanicznie, które mogą być również stosowane w obszarach ruchu kołowego.

UWAGA 1 Obszary dla pieszych są zdefiniowane w EN 124-1. Kształtki pomocnicze mogą być instalowane do maksymalnej głębokości 6,0 m od powierzchni ziemi, z wyjątkiem pokryw rewizyjnych. Płytkie studzienki, zgodne z niniejszym dokumentem, są przeznaczone do stosowania na kanałach będących prywatną własnością, usytuowanych w obszarach dla pieszych, powyżej lustra wody gruntowej, o maksymalnej głębokości do 2,0 m od poziomu terenu do dna kanału głównego. Niniejszy dokument dotyczy płytkich studzienek z kinetami i przyłączami do systemu przewodów rurowych.

UWAGA 2 Studzienki włazowe i inspekcyjne określono w EN 13598-2 [1]. Kształtki pomocnicze i płytkie studzienki zgodne z niniejszym dokumentem spełniają również ogólne wymagania podane w EN 476. Kształtki pomocnicze i płytkie studzienki mogą być produkowane różnymi metodami, np. przez wtryskiwanie, odlewanie rotacyjne, spiralne nawijanie lub wytwarzane z elementów wykonanych zgodnie z innymi normami.

UWAGA 3 Wyroby zgodne z niniejszym dokumentem mogą być stosowane z rurami, kształtkami i innymi elementami zgodnymi z dowolnymi normami wyrobów z tworzyw sztucznych wymienionymi w Rozdziale 2, pod warunkiem że ich wymiary są zgodne.

UWAGA 4 Wyroby zgodne z niniejszym dokumentem mogą być instalowane w zastosowaniach podziemnych bez dodatkowych obliczeń statycznych.

UWAGA 5 Kształtki pomocnicze i płytkie studzienki mogą podlegać krajowym przepisom bezpieczeństwa i /lub przepisom lokalnym.

PN-EN ISO 11298-4:2021-09

ICS 23.040.20, 23.040.45, 93.025

Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych -- Część 4: Wykładanie rękawami utwardzanymi na miejscu

Data publikacji: 2021-09-09

W niniejszym dokumencie, razem z normą ISO 11298-1, podano wymagania i metody badań dotyczące rur i kształtek utwardzonych na miejscu, przeznaczonych do renowacji sieci wodociągowych, którymi przesyłana jest woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, włączając rurociągi ujęć wody surowej. Dotyczy niezależnych (w pełni strukturalnych, klasa A) i interaktywnych (półstrukturalnych, klasa B) wykładzin rur ciśnieniowych, zgodnych z definicją ISO 11295, które nie wykorzystują przyczepności do istniejącego rurociągu. Dotyczy stosowania różnych systemów żywic termoutwardzalnych w połączeniu z kompatybilnymi nośnikami włókninowymi, wzmocnieniami i innymi związanymi z procesem składnikami tworzyw sztucznych (patrz 5.1). Dokument nie obejmuje wymagań ani metod badania odporności na obciążenia cykliczne ani klasyfikacji ciśnieniowych wykładzin CIPP przechodzących przez łuki będące poza zakresem tego dokumentu. Ma on zastosowanie do systemów wykładania rurami utwardzonymi na miejscu przeznaczonym do stosowania w temperaturze pracy do 25°C.

UWAGA Dla zastosowań w temperaturach pracy powyżej 25 °C wytyczne dla nowych lub dla ponownego wyznaczania współczynników zależnych od temperatury mogą być dostarczone przez dostawcę systemu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl