W Poznaniu odbyła się V Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji

Redakcja RI  |  21.09.2021
fot. Grupa MTP

Ponad 60 osób bezpośrednio na miejscu oraz kilkaset osób w ramach transmisji online wzięło udział w V Konferencji Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji, która odbyła się 15 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Udział w jednym z najważniejszych wydarzeń w branży instalacyjno–grzewczej stanowił możliwość zapoznania się z aktualnymi trendami i nowościami, wymiany doświadczeń oraz nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych! Konferencja miała formułę hybrydową – część prelekcji odbyła się online, a część prelegentów obecna była na sali.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była dekarbonizacja ogrzewnictwa poprzez wykorzystanie różnych źródeł czystego ciepła kluczem dla zapewnienia bezpieczeństwa komfortu życia w przyszłości oraz wpływ Fit for 55 na ogrzewnictwo. Konferencję otworzył Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja „Gazowe paliwa przyszłości: wykorzystanie gazu, w tym wodoru  w ogrzewnictwie”, w którym uczestniczyli prof. Jarosław Milewski – Instytut Techniki Cieplnej,  Politechnika Warszawska, Jacek Parys – SPIUG, Koordynator Departamentu Technicznego, Termotechnika Robert Bosch sp. z o.o. i Sebastian Walerysiak SPIUG, Prezes  Zarządu Viessmann sp. z o.o. Przedstawiciele przemysłu podkreślali, że posiadane przez nich obecnie technologie umożliwiają już teraz współspalanie wodoru z gazem ziemnym w udziale 20-30 procent. Poruszono także problemy związane z ekologiczną produkcją wodoru oraz jego magazynowaniem i przesyłem, które nadal stanowią wyzwanie. Profesor Milewski zwrócił uwagę, że wraz z rozwojem energetyki odnawialnej nasili się zjawisko nadmiaru mocy, którą będzie można przeznaczyć na produkcję wodoru pozbawioną śladu węglowego. Jako możliwe rozwiązanie kwestii magazynowania wodoru, przedstawił ideę produkcji paliw syntetycznych (np. syntetycznego metanu).

W konferencji uczestniczył także dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Przemysław Hoffmann, który omówił nowelizacje przepisów budowlanych i wdrażanie WT 2021 i EPBD w Polsce.

Scenariusze dla Polski związane z europejskim Zielonym Ładem omówił dyrektor Departamentu Ciepłownictwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska Piotr Sprzączak.

Wśród prelegentów byli także specjaliści branży z zagranicy. Tematem prelekcji Pedro Diasa, Sekretarza Generalnego Solar Heat Europe, był renesans wykorzystania ciepła z energii słonecznej w świetle inicjatywy Green Deal w UE. Z kolei Paolo Basso, Dyrektor Polityczny EHI Europejskiej Organizacji Przemysłu Grzewczego skoncentrował się na nowych regulacjach UE dotyczących branży instalacyjno-grzewczej oraz przedstawił trendy i działania środowiska producentów.

W drugiej części konferencji Janusz Starościk ze SPIUG i Tomasz Boruc ze Związku ZHI zaprezentowali podsumowanie rynku branży instalacyjno-grzewczej w latach 2020-2021. Tomasz Boruc omówił także Repozytorium ZHI, czyli kwestie zarządzania informacją i wiedzą o produktach w branży.

Zwieńczeniem imprezy było wręczenie Statuetek Lider Instalacji 2020 – nagród redakcji „Rynku Instalacyjnego” za produkty innowacyjne, sprzyjające środowisku oraz działania marketingowe i popularyzację nowoczesnych technologii.

Wydarzenie zorganizowały: Stowarzyszenie Producentów i Importerów Grzewczych SPIUG, Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI oraz Grupa MTP. Partnerem honorowym imprezy było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sponsorami wydarzenia były marki: Beretta, Viessmann, DeDietrich, Baxi, Galmet, Immergas, Kospel, Purmo i Vaillant.

Zapraszamy na kolejną konferencję podczas Targów INSTALACJE 2022!

źródło: MTP

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl