Certyfikacja zestawów hydroforowych wydłużona do 30 czerwca 2022 r.

Redakcja RI  |  21.09.2021
Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych
Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych
mat. SPSP

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych informuje, że w wyniku podjętych przez nie działań Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ze względu na ryzyko wystąpienia deficytu wyrobów budowlanych z powodu niemożliwości spełnienia przez większość producentów wymogów dotyczących wprowadzenia wyrobów do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym, planuje wydłużenie terminu zwolnienia z obowiązku stosowania wymogów dot. znakowania o pół roku – tj. do 30 czerwca 2022 r. Ministerstwo przypomina, że z chwilą przekazania projektu do konsultacji publicznych, co jest planowane na przełomie września i października, możliwe będzie zgłaszanie ewentualnych uwag i propozycji do jego treści. Niezależnie jednak od prowadzonego procesu legislacyjnego zwraca uwagę na konieczność intensyfikacji działań, które pozwolą na jak najszybsze znakowanie tych wyrobów znakiem budowlanym „B”.

SPSP przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (DzU 2021, poz. 1213 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU  2016, poz. 1966 z późn. zm.), w chwili obecnej zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową, lub tylko hydrantową, nie są objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B (brak konieczności posiadania tzw. Certyfikatu CNBOP), jednak ten stan prawny ulegnie zmianie.

Zgodnie bowiem z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2020, poz. 2297) z dnia 04 grudnia 2020 r. zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową, lub tylko hydrantową zostały objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B. Jednocześnie prawodawca zawarł w rozporządzeniu zmieniającym przepis przejściowy zwalniający z obowiązku posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązku znakowania znakiem B przedmiotowych zestawów hydroforowych do dnia 31 grudnia 2021 r. Zgodnie więc z aktualnie obowiązującym stanem prawnym obowiązek znakowania „zespołu pomp do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych” znakiem B (a tym samym posiadania krajowej oceny technicznej i certyfikatu stałości właściwości użytkowych), miał wejść w życie od dnia 1 stycznia 2022 r.

W wyniku podjętych działań w dniu 14 września 2021 r. SPSP otrzymało pismo z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w którym wskazano, że planowane jest wydłużenie okresu przejściowego z dnia 31 grudnia 2021 r. do dnia 30 czerwca 2022 w celu umożliwienia producentom systemów pompowych dokończenia procesów certyfikacji.

W opinii SPSP na podstawie obowiązujących przepisów do czasu upływu okresu przejściowego, zarówno projektowanie, jak i sprzedaż zestawów hydroforowych bez certyfikatu jest zgodna z prawem, niezależnie od terminów odbioru inwestycji w której zestawy te będą instalowane, przy założeniu jednak, że wprowadzenie danego systemu hydroforowego do obrotu (tj. pierwsza sprzedaż) nastąpi przed upływem okresu obowiązywania okresu przejściowego wskazanego w rozporządzeniu zmieniającym. Powyższą interpretacje potwierdza Ministerstwo Rozwoju i Technologii w piśmie z dnia 14 września 2021 r.

na podstawie www.spsp.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl