Szkolenie „Systemy klimatyzacji spełniające wymagania ochrony konserwatorskiej dla modernizowanych budynków zabytkowych”

Redakcja RI  |  29.09.2021
Szkolenie „Systemy klimatyzacji spełniające wymagania ochrony konserwatorskiej dla modernizowanych budynków zabytkowych”
Szkolenie „Systemy klimatyzacji spełniające wymagania ochrony konserwatorskiej dla modernizowanych budynków zabytkowych”
fot. Thermosilesia

Szkolenie z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odbyło się 22 września w formie hybrydowej. Uczestnicy w siedzibie firmy Thermosilesia oraz osoby biorące w szkoleniu online zapoznały się z podstawowymi formami ochrony prawnej zabytków i  wynikającymi z niej obowiązkami dla właścicieli oraz z procedurami związanymi z koniecznością uzyskania zgody na modernizację.

Formy ochrony prawnej zabytków

Najczęściej spotykaną formą ochrony prawnej zabytku jest wpis do rejestru zabytków (ochrona ścisła formy zewnętrznej, czyli bryły i dachu oraz wnętrz zabytkowego obiektu – jeżeli te się zachowały, a ich elementy ujęto w treści decyzji o wpisie do rejestru). Innym sposobem wpisu do rejestru zabytków są wpisy obszarowe, obejmujące np. tereny z zabudową historyczną miast i wsi, czy zespoły pałacowo-parkowe. Oznacza to, że nawet, gdy sam lokal nie jest objęty ochroną konserwatorską, ale znajduje się przy ulicy stanowiącej część układu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków, to w przypadku planowanej modernizacji właściciel i tak będzie zobowiązany uzyskać zgodę na montaż systemu klimatyzacji, instalacji fotowoltaicznej czy np. pompy ciepła.

Przede wszystkim dobrostan zabytku

„Podstawowym celem ochrony prawnej jest zachowanie zabytku w formie możliwie niezmienionej względem pierwotnej, a także utrzymanie zabytku w jak najlepszym stanie architektoniczno-materialnym. Wprowadzenie modernizacji i nowych rozwiązań technicznych nie koliduje jednak z tak zdefiniowanymi celami ochrony i opieki nad zabytkami. Jeżeli planowane modernizacje pozwalają na lepsze wykorzystanie obiektów i przedłużenie ich istnienia inwestor może liczyć, że skonsultowane i uwzględniające wytyczne służb konserwatorskich, projekty spotkają się z akceptacją. To samo dotyczy decyzji o zmianie sposobu użytkowania, która jest możliwa, gdy wiadomo, że zmiana przyczyni się do poprawy stanu i przedłuży żywotność zabytku” – wyjaśnił Łukasz Konarzewski Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Montaż instalacji w zabytkowych wnętrzach

Większość zmian związanych z zabudową instalacji technicznych dotyczy wnętrz i najczęściej uzyskanie na nie zgody nie nastręcza większych problemów wnioskodawcom. Dzieje się tak, ponieważ rzadko wnętrza zabytkowych budynków zachowują się w pierwotnym stanie, często też brak jakichkolwiek materiałów umożliwiających ich całkowite lub choćby częściowe odtworzenie. W takich sytuacjach, ze względów praktycznych, dla istnienia zabytku priorytet ma kwestia jego nowego funkcjonalnego zagospodarowania.

Możliwość ingerencji i implementacji nowych technologii w zabytkach, w których zachowały się wnętrza i elementy wyposażenia, jest już trudniejsza i z pewnością kosztochłonna, bo wprowadzone innowacje nie mogą spowodować zmiany pierwotnego kształtu czy zachowanych we wnętrzach detali. Standard działań jest oczywiście zależny od rangi zabytku i inny będzie dla unikatowego pod względem historycznym i architektonicznym pałacu, a inny dla mieszczańskich kamienic z przełomu XIX i XX wieku.

System RVF V-STAGE Rotenso

W drugiej części szkolenia prowadzący – Sylwester Stafiej, dyrektor ds. systemów klimatyzacyjnych Thermosilesia, omówił możliwości wykorzystania innowacyjnego system RVF V-STAGE Rotenso, który powstał jako rozwiązanie specjalne dla modernizacji budynków w zwartej, zabytkowej zabudowie, która nie powala na montaż agregatu na elewacji czy dachu.

„Zasada działania przeznaczonego dla zabytków agregatu skraplającego Rotenso RVF V-STAGE jest taka sama jak klasycznego rozwiązania z agregatem skraplającym zewnętrznym, z tą jednak różnicą, że sam agregat można umieścić wewnątrz budynku, np. w pomieszczeniu technicznym, archiwum, piwnicy czy też na poddaszu. Świeże powietrze potrzebne do realizacji przemiany termodynamicznej wciąż trzeba doprowadzić i odprowadzić do i z urządzenia na zewnątrz. To właśnie umożliwia specjalna konstrukcja wentylatora o wysokim sprężu pozwalająca na transport powietrza na dużą odległość do 15 metrów” – wyjaśnia Sylwester Stafiej.

Do odprowadzenia na zewnątrz ujścia kanałów wymiany powietrza wystarczy wyłącznie niewielki otwór w elewacji, który pozostaje bez wpływu na estetykę budynku i może zostać łatwo zasłonięty specjalną maskownicą. Możliwość całkowitej zabudowy jednostki skraplającej wewnątrz budynku, podłączenia 10 jednostek wewnętrznych RVF oraz współpracy systemu z centralami wentylacyjnymi, z sekcją chłodzenia jest rozwiązaniem w przypadku budynków o trudnym usytuowaniu.

„Dzięki systemowi RVF – V Stage Thermosilesia coraz częściej wspiera instalatorów, projektantów, a także samych inwestorów, którzy poszukują kompromisu pomiędzy wymaganiami ochrony konserwatorskiej, a koniecznością zapewnienia stabilnych warunków termicznych zabytkowych lokali. Liczba zgłoszeń na szkolenie przekonała nas, że w branży instalacyjnej jest bardzo duże zapotrzebowanie na wiedzę, w temacie, który wydawał nam się niszowy” – podsumowuje Sylwester Stafiej.

mat. Thermosilesia

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl