AFL na rynku europejskim

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 9/2021  |  01.10.2021
Grzegorz Perestaj, CEO AFL Europe
Grzegorz Perestaj, CEO AFL Europe

Rozmowa z Grzegorzem Perestajem, CEO AFL Europe

Jest pan odpowiedzialny za zbudowanie biura firmy AFL na rynku europejskim. Nie jest to powszechnie znana w Europie marka i firma?

AFL jest prężnie rozwijającym się producentem wentylatorów przemysłowych. Działalność firmy zapoczątkowała w 2014 roku grupa wykwalifikowanych inżynierów, weteranów branży produkcji wentylatorów w Chinach. W ciągu zaledwie 7 lat AFL osiągnęło roczną produkcję na poziomie 1 mln wentylatorów, z czego 30% idzie na eksport. Dzięki ciągłym inwestycjom w park maszynowy i hale produkcyjne oraz optymalizacji procesów produkcyjnych już pod koniec tego roku jej możliwości wytwórcze wzrosną do 3 mln wentylatorów rocznie. Stąd decyzja o dalszej ekspansji i otworzeniu Europejskiego Biura Sprzedaży i Wsparcia Projektowego firmy AFL oraz ulokowaniu go w Polsce.

Czy chińskie wentylatory są w stanie spełnić wyśrubowane normy Unii Europejskiej?

Firma może się pochwalić śmiałymi inwestycjami w rozwój technologii i rozbudowę działu R&D (badań i rozwoju), które zaowocowały uzyskaniem aż 23 patentów z zakresu konstrukcji silników oraz wirników. Wnikliwe badania pozwalają na dostosowanie parametrów pracy tych urządzeń do zaostrzających się przepisów Unii Europejskiej w zakresie sprawności silników elektrycznych i wentylatorów.

A co się zmieni w legislacji UE dot. wentylatorów?

W stosunku do wentylatorów i ich wymaganego poziomu sprawności obowiązuje obecnie rozporządzenie Komisji (UE) nr 327/2011 z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 W do 500 kW. Ustanawia ono wymagania dotyczące minimalnej sprawności energetycznej wentylatorów w dwóch etapach: pierwszy obowiązywał od 2013 roku, a drugi, który zwiększył współczynnik sprawności, jest aktualny od 2015 roku.
Jednak od momentu wprowadzenia rozporządzenia 327/2011 mówiło się, że czeka nas kolejna aktualizacja i zaostrzenie przepisów. Mają one ujrzeć światło dziennie już w styczniu 2023 roku. Po raz kolejny podniesiony zostanie minimalny poziom sprawności energetycznej wentylatorów. Dlatego już dziś producenci, którzy wykorzystują w swoich urządzeniach wentylatory AC, powinni dostosować je do nadchodzących wymagań zaktualizowanego rozporządzenia dotyczącego wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym. Warto dodać, że taka zmiana jest prosta, gdyż konstrukcja wentylatorów EC i AC jest taka sama, jedyna różnica polega na sterowaniu. Dodatkowo warto się przyjrzeć innym zaletom wentylatorów EC, które są dużo cichsze od AC, umożliwiają płynną regulację prędkości obrotowej bez stosowania dodatkowych regulatorów, są zdecydowanie bardziej niezawodne i przede wszystkim mają kilkukrotnie wyższy poziom sprawności, a zatem są bardziej energooszczędne.

Dlaczego AFL właśnie panu powierzyło organizację europejskiego biura?

Jestem inżynierem z 15-letnim doświadczeniem w branży HVAC. Pracując przez lata jako dyrektor R&D, byłem odpowiedzialny za wdrażanie nowych produktów, wyszukiwanie nowych rozwiązań i technologii. Z firmą AFL współpracuję od ponad 6 lat. W tym czasie dla jednego z liderów branży HVAC z sukcesem opracowałem i wdrożyłem do produkcji trzy projekty wentylatorów. Musiały być one odpowiednio dostosowane pod względem przepływu powietrza, hałasu, sprawności, a także konstrukcji i sposobu regulacji prędkości obrotowej.

Moje relacje z firmą AFL były od początku zbudowane na zasadach partnerskich – szybko znaleźliśmy wspólny język i pole do współpracy. Wentylatory, które wspólnie opracowaliśmy, są nadal produkowane i z powodzeniem stosowane w urządzeniach. To właśnie te partnerskie relacje oraz współpraca oparta na zaangażowaniu, wymianie doświadczeń i uczciwości spowodowały, że zaproponowano mi stworzenie europejskiego biura.

Czym wyróżniają się wentylatory oferowane przez AFL na tle konkurencji?

Na globalnym rynku profesjonalnych urządzeń konkurowanie wyłącznie ceną nie ma perspektyw. Dlatego AFL od początku stawia na wysoką jakość swoich produktów, aby zapewnić ich długą bezawaryjną pracę. Jakość rozumiana jest tu zarówno jako trwałość, jak i rzetelność podawanych parametrów. Firma proponuje szeroki typoszereg wentylatorów z silnikami AC oraz z energooszczędnymi silnikami EC, które uważane są za przyszłość rozwoju technologicznego firmy. Oferujemy wentylatory promieniowe o wysokim sprężu dyspozycyjnym do rekuperatorów i central wentylacyjnych, mniejsze, kompaktowe jednostki do zastosowań w urządzeniach filtracyjnych lub okapach, a także wentylatory osiowe stosowane w chillerach, urządzeniach do ogrzewania nadmuchowego czy nawilżaczach. Ale szeroki typoszereg oferowanych wentylatorów to nie wszystko. Wyróżnikiem firmy jest również otwartość na indywidualne potrzeby klienta – wentylatory mogą być dostosowane pod względem konstrukcji obudowy, oznakowania czy oprogramowania sterującego.

Na co oprócz energooszczędnych wentylatorów może liczyć przyszły klient AFL?

Firma posiada rozwinięte laboratorium badawcze, dzięki czemu zapewnia swoim klientom wsparcie techniczne w zakresie badań i pomiarów. Na wyposażeniu laboratorium znajdują się trzy tunele do badań przepływów powietrza, komora bezechowa do pomiaru poziomu ciśnienia akustycznego, komora klimatyczna do pomiaru temperatury czy aparatura do badań EMC. AFL nie tylko sprzedaje wentylatory, ale też wspiera swoich klientów w procesie projektowania nowych rozwiązań, przeprowadzając testy i dzieląc się wiedzą techniczną. Zapraszam wszystkich zainteresowanych technologią EC do współpracy i odwiedzenia naszej polskiej strony: aflmotors.com

Rozmawiał Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[afl, wentylatory afl, wentylatory ec, wentylatory ac]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl