Marian Rubik „Chłodnictwo i pompy ciepła”

Patronat medialny „Rynku Instalacyjnego”
Redakcja RI  |  05.10.2021
Marian Rubik „Chłodnictwo i pompy ciepła”
Marian Rubik „Chłodnictwo i pompy ciepła”
fot. Redakcja RI

Nowe, rozszerzone wydanie książki Mariana Rubika „Chłodnictwo i pompy ciepła” już w sprzedaży! Najnowsze wydanie zostało uzupełnione o liczne przykłady obliczeniowe, zagadnienia wymiany ciepła w wymiennikach urządzeń chłodniczych i pomp ciepła oraz kwestie zapewnienia trwałości i niezawodności instalacji.

Pompy ciepła zajmują obecnie kluczowe miejsce w strategii Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzającej do integracji sektora energetycznego z sektorem budownictwa w ramach tzw. Fali Renowacji. Obydwie strategie charakteryzują model transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej, który polega między innymi na łączeniu sektorów, a zatem elektryfikacji transportu i systemowego ciepłownictwa/chłodnictwa – DH/DC (District Heating – DH i District Cooling – DC) oraz zdecentralizowanego  ogrzewnictwa. Zwiększoną produkcję energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania/chłodzenia  mają zapewnić odnawialne źródła energii, których udział w miksie elektroenergetycznym UE w 2030 r. ulegnie podwojeniu, osiągając poziom 55–60%, a w 2050 r. ma on wzrosnąć aż do ok. 84%. Ponadto Komisja Europejska prognozuje znaczący przyrost udziału pomp ciepła w ogólnej liczbie źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym; ma on wynieść ok. 40% w 2030 r. oraz ok. 50–70% w 2050 r. Natomiast w budownictwie komercyjnym udział ten będzie jeszcze większy i ma osiągnąć wartości: 65% w 2030 r. i 80% w 2050 r.

Chłodnictwo i pompy ciepła

Przewiduje się, że pompy ciepła staną się głównym źródłem ciepła i chłodu na potrzeby budownictwa, tym bardziej że Komisja Europejska planuje zwiększenie udziału OZE w 2030 r. do ok. 38% ogólnego zużycia energii, co odpowiada zwiększeniu udziału OZE w wytwarzaniu ciepła/chłodu na potrzeby budownictwa do 40%. W polskich warunkach oznaczać to będzie przełom, którego skutkiem powinno być znaczne „zazielenienie”, czyli dekarbonizacja krajowego, indywidualnego ogrzewania budynków i systemowego ciepłownictwa/chłodnictwa. Można zatem stwierdzić, że z powodu konieczności dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa i ogrzewnictwa, czyli likwidacji tzw. śladu węglowego, pompy ciepła nabiorą szczególnego znaczenia. W raporcie opracowanym przez Forum Energii z udziałem amerykańskiego think tanku Regulatory Assistance Project i opublikowanym  w styczniu 2021 r. stwierdzono, że: Elektryfikacja – to przyszłość ogrzewania w Polsce, przy czym znalazły się tam także następujące stwierdzenia:

–      1,5 mln sztuk – taki jest potencjał instalacji pomp ciepła w Polsce do 2030 r. Taka liczba pomp zastąpiłaby blisko 50% pieców i kotłów na paliwo stałe (węgiel) używanych  dziś w polskich domach. Montaż 1,5 mln pomp ciepła obniżyłby emisję CO2 z gospodarstw domowych o jedną piątą, czyli o ok. 6,5 mln ton rocznie (przy dzisiejszym udziale węgla w miksie wytwórczym Krajowego Systemu Energetycznego – KSE).

–      Instalacja pompy ciepła pracującej w połączeniu z fotowoltaiką to o 18–30% niższy roczny koszt ogrzewania domu niż w przypadku innych źródeł ciepła, którymi można zastąpić tzw. kopciuchy.

–      Upowszechnienie pomp ciepła oznacza wzrost produkcji ciepła z odnawialnych źródeł energii o 60% w stosunku do dzisiejszego poziomu wykorzystania OZE w systemach indywidualnego ogrzewania budynków.

–      Elektryfikacja sektorów gospodarki, w tym ciepłownictwa, oznacza wzrost zapotrzebowania na szczytową energię elektryczną. Jednak pompy ciepła mogą służyć jako element bilansowania KSE. Przy zainstalowaniu 1,5 mln pomp i inteligentnym zarządzaniu ich pracą (smart grid), redukcja zapotrzebowania na moc elektryczną w szczycie może wynieść nawet 1,5 GW.

Kup książkę w Księgarni Technicznej>>

Istotnym sygnałem zapowiadającym dalszy wzrost rozpowszechnienia pomp ciepła w Polsce jest prognoza stosunkowo szybkiego odejścia od sprzedaży kotłów gazowych. W rządowym projekcie Długoterminowej Strategii Renowacji z lutego 2021 zapowiedziano odejście od stosowania  gazowych źródeł ciepła przy renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r. Wyniki analiz rynku urządzeń grzewczych przeprowadzonych  przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wykazały, że w Polsce w 2020 r. liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych.

Książka dostępna jest w Księgarni Technicznej w cenie 99 zł.

[Księgarnia Techniczna, instalacje budowlane, chłodnictwo, pompy ciepła, instalacja budowlana, zużycie energii, smart grid, czynnik chłodniczy, urządzenia chłodzące]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl