Najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”

Redakcja RI  |  11.10.2021
Kraków
Kraków
fot. Unsplash

Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował ranking gmin, w których złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”. W gminie, która została liderem zestawienia, złożono 120 wniosków. Na końcu rangingu jest 31 gmin, z którego nie wpłynął żaden wniosek.

Zestawienie obejmuje liczbę składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w drugim kwartale bieżącego roku i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.


Liderem rankingu za drugi kwartał 2021 r. jest Chełmno z woj. kujawsko-pomorskiego. Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z woj. śląskiego – w tym w pierwszej dziesiątce są 3 gminy z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego. Ponadto znalazło się wśród nich 13 gmin z woj. kujawsko-pomorskiego.

„Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów, również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania 'kopciuchów' zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni” – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Inaczej zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” wygląda w 31 gminach, których mieszkańcy nie złożyli ani jednego wniosku o dofinansowanie. To m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66. Polski Alarm Smogowy podkreśla, że na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania kopciuchów, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno.

„Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik, w którym od początku funkcjonowania programu złożono aż ponad 3 tys. wniosków – to najwięcej w całym programie – dodaje przedstawiciel PAS.

Pakiet finansowych zachęt dla gmin

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreśla, że gminy mogły skorzystać z dodatkowych zachęt, aby zaangażować się w realizację programu i zainteresować nim swoich mieszkańców. Z ostatniej szansy na zgłoszenia gmin do programu „Czyste Powietrze” skorzystało 108 gmin. Oznacza to, że punkty obsługi beneficjenta zostaną uruchomione w ponad 80 proc. gmin.

„Do 30 września można było podpisywać stosowne porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, co zagwarantuje zainteresowanym gminom korzystanie z pakietu finansowych zachęt: dofinansowania na uruchomienie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu 'Czyste Powietrze', refundację pieniężną za złożone wnioski z terenu danej gminy i wspomniane już premiowanie najbardziej aktywnych gmin” – wylicza Paweł Mirowski.

Opublikowany ranking za drugi kwartał 2021 r. będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu, które obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Najaktywniejsze gminy w tym rankingu otrzymają od NFOŚiGW bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych. Dane na temat liczby wniosków o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” składanych w poszczególnych gminach można sprawdzić na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking/ oraz czystepowietrze.gov.pl.

Łączna liczba wniosków o dotacje w realizowanym od września 2019 roku programie „Czyste Powietrze” na dzień 17 września 2021 r. wyniosła 316 944. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania – w poprzedniej, pierwszej edycji programu przyznawanego także w formie pożyczek – wyniosła 5,436 mld zł. Natomiast do 17 września wypłacono już dofinansowanie warte w sumie 1,919 mld zł. Wyłącznie w sierpniu do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które zajmują się procedowaniem wniosków o dotacje z „Czystego Powietrza”, trafiło 16 558 wniosków o dofinansowanie, z czego 15 416 wniosków dotyczyło wymiany źródeł ciepła.

 

źródło: GwZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl