Forum Termomodernizacja 2021 – podsumowanie

Patronat medialny „Rynku Instalacyjnego”
dr inż.  Maciej Robakiewicz  |  13.10.2021
Forum Termomodernizacja 2021
Forum Termomodernizacja 2021
fot.Maciej Mijakowski

XX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2021 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). odbyło się 6 października 2021 w Warszawie. Było to kolejne – od 20 lat organizowane corocznie – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych i banków.

Patronat honorowy FORUM objęły: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złotym sponsorem był Alior Bank S.A.

FORUM składało się z trzech sesji, a jego wiodącym tematem była Strategia termomodernizacji budynków.

Spotkanie otworzył prezes ZAE Dariusz Heim, a obrady rozpoczął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, który stwierdził, że „poprawa efektywności energetycznej budynków jest jednym z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, aby poprawić standard mieszkań i podnieść jakość życia Polaków”. Zielona transformacja, której elementem są działania termomodernizacyjne, była jednym z dwóch priorytetów podczas przygotowywania Krajowego Planu Odbudowy (drugim jest transformacja cyfrowa). Działania mające na celu zmniejszenie energochłonności zostały wskazane jako te, które mogą przyczynić się do wyjścia z kryzysu związanego z pandemią i odpowiedzieć na przyszłe wyzwania związane z innymi kryzysami.

Aktualne problemy termomodernizacji budynków

Barbara Wąsowska, naczelnik wydziału w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przedstawiła długoterminową strategię renowacji budynków przygotowaną w MRiT, stanowiącą projekt uchwały Rady Ministrów. W strategii przyjęto, że renowacja zasobów budowlanych jest jednym z największych wyzwań infrastrukturalnych Polski do 2050 r. W tym okresie budynki powinny być zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie i poprawą jakości powietrza, zapewniając przy tym efektywność ekonomiczną renowacji oraz sprawiedliwe rozłożenie kosztów inwestycji w modernizację budynków. Rekomendowany scenariusz renowacji przewiduje szybkie przeprowadzenie pierwszego etapu termomodernizacji budynków o najgorszej efektywności energetycznej połączone z popularyzacją głębokiej termomodernizacji, a następnie upowszechnienie wysokiego standardu renowacji w skali całego rynku. Przewiduje się wycofanie wykorzystania węgla we wszystkich budynkach mieszkalnych do 2040 r., a w miastach – do 2030 r. Liczba corocznie modernizowanych budynków powinna być znacznie zwiększona. Realizacja rekomendowanego scenariusza będzie wymagała mobilizacji zarówno prywatnych, jak i publicznych środków finansowych na dużą skalę. Całkowite wydatki inwestycyjne na renowację budynków w latach 2021 - 2050 r. (w zakresie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła) wyniosą ok. 1,54 bln PLN.

Paweł Mirowski – zastępca prezesa NFOŚiGW przedstawił działanie, dotychczasowe wyniki i perspektywy programu „Czyste powietrze”, a także programu „Stop smog”, i innych programów wspierających termomodernizację, w tym nową inicjatywę NFOŚiGW i PFG wsparcia inwestycji w modelu ESCO.

Tomasz Makowski (BGK) omówił nowe zasady funkcjonowania związane z nowelizacją Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz efekty działania FTiR. W ustawie zwiększono premię dla OZE i wzmocnienia budynków wielkopłytowych, a także premię dla budynków komunalnych. Poszerzona została grupa odbiorców premii i katalog obiektów podlegających pod premię. Bank posiada wystarczające środki na obsługę stale zgłaszanych wniosków o premię.

Anna Nikodemska-Minota (Alior Bank S.A.) przedstawiła korzystne zasady finansowania termomodernizacji budynków realizowane przez Alior Bank ze wsparciem ze środków inicjatywy ELENA. Bank udostępnia pożyczkę termomodernizacyjną finansowaną ze środków regionalnych programów operacyjnych (RPO) i środków własnych Alior Banku oraz kredyt z premią termomodernizacyjną i remontową udzielany w oparciu o umowę z BGK. Inwestorzy mogą także uzyskać refundację 90% kosztów audytu energetycznego i dokumentacji technicznej niezbędnej dla uzyskania Pożyczki/Kredytu z premią BGK.

Rozwiązania techniczne termomodernizacji budynków

W drugiej sesji omawiano problemy bardziej szczegółowe i ciekawe przykłady rozwiązań technicznych.

Anna Komerska i Andrzej Wiszniewski (NAPE S.A.) omówili wyniki badań dotyczących rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce do roku 2050, a Marek Szczepański (BOŚ) finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych przez BOŚ.

Krzysztof Antecki (Aereco Wentylacja Sp. z o.o.) przedstawił ciekawe przykłady modernizacji instalacji wentylacyjnych w budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i kultu religijnego, a Bartosz Pawela (Frapol Sp. z o.o.) rozwiązania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w salach szkolnych.

Sebastian Kondracki (Gazuno Langowski Sp. J.) przedstawił systemy grzewcze oparte o OZE i przykład modernizacji źródła ciepła z wykorzystaniem OZE.

Arkadiusz Dębowy (ROCKWOOL Polska Sp. z o.o) omówił problem termomodernizacji budynków z fasadami hybrydowymi i przykłady obliczeń przeprowadzanych w tych przypadkach.

Termomodernizacja w projektach międzynarodowych

W trzeciej sesji przedstawione zostały prace prowadzone w kilku projektach międzynarodowych.

Wojciech Stańczyk (KAPE S.A.) omówił projekt DEESME, którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach poprzez wykorzystanie wielorakich korzyści i systemów zarządzania energią, Marek Amrozy (NAPE S.A.) - projekt INNOVEAS, który ma zadanie podnieść świadomość wśród MŚP w celu intensyfikacji wdrażania środków poprawy efektywności energetycznej i przeprowadzania audytów energetycznych, a Jerzy Kwiatkowski (NAPE S.A.) – Projekt X-TENDO przygotowujący nową generację świadectw charakterystyki energetycznej budynków poprzez rozszerzenie zakresu oceny i certyfikacji oraz ujednolicenie ich w skali UE.

Agata Syropolska (Danfoss Poland Sp. z o.o.) omówiła wpływ konfiguracji instalacji grzewczej i cwu na zużycie energii budynków mieszkalnych, a w tym znaczenie wymiany starych zaworów termostatycznych na zawory nowej generacji z nastawą wstępną i dolnym ograniczeniem temperatury.

Rafał Kropiewnicki (NAPE S.A.) przedstawił ciekawy przykład ciągłej modernizacji dostosowującej duży budynek mieszkalny do zmieniających się warunków prawnych, technicznych, ekonomicznych i kulturowych, poprzez wprowadzanie całego szeregu nowych, opłacalnych rozwiązań w obszarach zużycia energii elektrycznej, zaopatrzenia w ciepło i zużycia wody (w tym OZE).

W ostatnim wystąpieniu (Michał Strzeszewski, SANKOM Sp. z o.o.) omówione zostały nowe możliwości wymiany danych pomiędzy programami Revit i Audytor OZC, które są możliwe, nawet w przypadku dużego i skomplikowanego obiektu.

Obradom FORUM towarzyszyły stoiska informacyjne Złotego sponsora Alior Bank S.A. oraz firm: Gazuno Langowski Sp. J., Frapol Sp. z o.o. i Aereco Wentylacja Sp. z o.o.

Patronat Medialny FORUM: Administrator 24 info, Administrator i Menedżer Nieruchomości Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja, Budownictwo i Prawo, Teraz Środowisko.pl, Materiały Budowlane, Enerad.pl, Rynek Instalacyjny, Murator, Polski Instalator, Izolacje, Ogrzewnictwo.pl, Klimatyzacja.pl, Pasywny–budynek.pl, InstalReporter, Globenergia, Termomodernizacja, Wysokie napięcie.

źródło: ZAE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl