ArmaComfort AB Alu Plus w budynku Mennica Legacy Tower

Redakcja RI  |  20.10.2021
Mennica Legacy Tower
Mennica Legacy Tower
fot. Armacell

Przed zastosowaniem izolacji akustycznej ArmaComfort AB Alu Plus na klimakonwektorach wentylatorowych w warszawskim wieżowcu Mennica Legacy Tower ich wysoką skuteczność potwierdziły niezależne badania laboratoryjne. Wykorzystanie izolacji ArmaComfort AB Alu Plus pozwoliło zmniejszyć poziom hałasu generowany przez urządzenia klimatyzacyjne nawet o 4,2 dB.

Śródmiejska lokalizacja, nowoczesne urządzenia biurowe, wydajna klimatyzacja – to nieodłączny atrybut nowoczesnych biurowców. Wszystkie te czynniki to jednak także źródła hałasu, który negatywnie wpływa na komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Aby zmniejszyć poziom rozprzestrzeniającego się dźwięku, konieczna jest więc coraz skuteczniejsza ochrona. Zgodnie z panującymi trendami pozostawianie odsłoniętych instalacji daje większe możliwości aranżacyjne, niemniej wymaga stosowania jedynie materiałów zapewniających wysoki poziom estetyki i bezpieczeństwa pożarowego.

Aby sprostać tym wymaganiom, w wieżowcu Mennica Legacy Tower zdecydowano się na zastosowanie ArmaComfort AB Alu Plus – nowoczesnej izolacji o doskonałych właściwościach akustycznych i wysokiej klasie reakcji na ogień B-s1, d0. Materiał ten składa się z bariery akustycznej epdm-eva o grubości 2 milimetrów z folią aluminiową oraz z warstwy pianki elastomerycznej ArmaFlex 9 mm o właściwościach tłumienia dźwięków materiałowych i izolacji termicznej. Mata zapewnia izolacyjność akustyczną Rw wg norm EN ISO 10140-2, ISO 717-1 na poziomie Rw(C;Ctr) 24,5 dB (-1;-3).

Zewnętrzna warstwa aluminiowego pokrycia izolacji ArmaComfort AB Alu Plus, w kolorze srebrnym, nie wymaga dodatkowego wykończenia, ale pozostawia taką możliwość.

Skuteczność potwierdzona badaniami

W celu potwierdzenia spodziewanych rezultatów redukcji hałasu generowanego przez klimakonwektory wentylatorowe, zlecono wykonanie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone przez Instytut Energetyki ITC w Łodzi. Wykonane w komorze pogłosowej, spełniającej wymagania normy PN-EN ISO 3741:2011, pomiary poziomu mocy akustycznej, przy pracy urządzenia Daikin FWE07C5FV1B, wykazały wysoką skuteczność badanej izolacji dla wszystkich trzech biegów.

Pierwszy etap badań posłużył do wyznaczenia poziomu mocy akustycznej dla urządzenia klimakonwetora wentylatorowego bez izolacji na obudowie dla trzech biegów urządzenia.

W kolejnym etapie przeprowadzono takie same pomiary dla urządzenia zaizolowanego matami ArmaComfort AB Alu Plus. Stwierdzone obniżenie poziomu sum logarytmicznych hałasu (mocy akustycznej) zależało od badanego biegu pracy urządzenia. Najwyższą redukcję stwierdzono w przypadku niskiego biegu (4,2 dB). Przy biegu wysokim redukcja mocy akustycznej dla izolacji wyniosła 2,2 dB.

Bezpiecznie i z klasą

Izolacja ArmaComfort AB Alu Plus w klasie B-s1, d0 zapewnia też wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego i może być stosowana w pomieszczeniach użytkowych bez dodatkowych warstw ochronnych. Materiały, z których została wykonana, zaliczane są do nierozprzestrzeniających ognia. Izolacja znalazła się w najwyższej podklasie s1, przyznawanej produktom emitującym jedynie bardzo ograniczoną ilość gazów ze spalania. Dodatkowo, posiada najwyższą podklasę d0, odnoszącą się do ilości powstających płonących kropli. Właściwości te sprawiają, że jest to materiał bezpieczny, który może być zastosowany nawet w odsłoniętej przestrzeni.

Arkusze ArmaComfort są trwałe, elastyczne, co w połączeniu z grubością jedynie 11 mm, ułatwia montaż i dokładne dopasowanie warstw. Sprawdzą się jako doskonała izolacja akustyczna i anty-roszeniowa rur kanalizacji bytowej, ściekowej i deszczowej, a także kanałów wentylacyjnych i urządzeń klimatyzacyjnych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Do przyklejania produktów ArmaComfort stosuje się kleje Armaflex, a podłużne łączenia wzmacnia się dodatkowo odpowiednimi taśmami samoprzylepnymi. Dzięki temu uzyskujemy szczelną, bardziej skuteczną warstwę ochronną, zabezpieczającą także przed przenikaniem pary wodnej, a tym samym jej skraplaniem się na powierzchni przewodów i ich potencjalną korozją.

 

mat. Armacell

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl