Gazterm 2021

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 10/2021  |  12.11.2021
Gazterm 2021
Gazterm 2021
fot.Studio 4U

Pod koniec sierpnia w Międzyzdrojach na 24. konferencji Gazterm dyskutowano o współpracy regionalnej oraz transformacji energetycznej i roli paliw gazowych w tym procesie. Wiele uwagi poświęcono zakresowi oraz kierunkom współpracy między państwami Inicjatywy Trójmorza a Ukrainą.

Od kilu lat konferencja Gazterm jest miejscem dyskusji o aktualnej sytuacji branży gazowniczej i rynków gazu ziemnego. Ścierają się tu poglądy, oceny i prognozy czołowych menedżerów i ekspertów sektorów gazowego, elektroenergetycznego i finansowego. Wysokiej rangi przedstawiciele administracji rządowej prezentują kierunki polityki państwa wobec gazu ziemnego, a w dyskusjach uczestniczą goście zagraniczni, w tym z państw Inicjatywy Trójmorza (skupiającej 12 krajów UE).

Szczególnym wydarzeniem otwierającym konferencję było podpisanie przez PGNiG oraz ERU Management Services umowy, na mocy której polska spółka nabyła pakiet kontrolny udziałów w ukraińskiej Karpatgazvydobuvannya. Firma ta jest właścicielem koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu w graniczącej z Polską zachodniej części Obwodu Lwowskiego.


W tym roku w dyskusjach panelowych udział wzięła bardzo mocna reprezentacja Ukrainy. Posłowie tamtejszego parlamentu z komisji energetyki i gazu wskazywali m.in. na postępy w reformie ukraińskiego rynku gazu oraz podkreślali nadchodzące zagrożenia związane z planowanym uruchomieniem Nord Stream 2. Opinie pozostałych dyskutantów były zgodne, że państwa regionu Trójmorza mogą wspierać Ukrainę w realizowanym procesie reformy jej rynku gazu i zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Przedstawiciele ukraińskiego sektora gazowego mówili też o potrzebie współpracy Polski i Ukrainy w zakresie efektywnego wykorzystania ukraińskiej infrastruktury przesyłowej i rozwoju handlu transgranicznego. Wskazywali także na potencjał rynkowy ukraińskich magazynów gazu w kontekście współpracy z Trójmorzem. Dyskutowano o kooperacji z Ukrainą w zakresie nowych technologii dekarbonizacji sektora gazu w aspekcie planów Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja unijnej strategii neutralności klimatycznej będzie w najbliższych latach wywierać największy wpływ na branżę gazowniczą i rynek gazu w UE. Podkreślano, że przeprowadzenie transformacji energetycznej wymaga odpowiedzialnych decyzji, ponieważ ich skutki będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia.

 

Transformacja polskiego sektora gazu ma przebiegać etapowo – gaz ma zyskać status paliwa pomostowego, które w najbliższej dekadzie będzie zastępowało w elektroenergetyce węgiel. Gaz ziemny pozostanie jednak nadal paliwem emisyjnym i nie należy się spodziewać dalszej akceptacji Komisji Europejskiej dla jego obecności w gospodarce. Zatem wyzwaniem dla całego sektora gazowniczego jest jego dekarbonizacja, czyli wprowadzenie zielonego wodoru. I to właśnie na technologie jego produkcji będą przeznaczane środki inwestycyjne – zielony wodór będzie beneficjentem wsparcia regulacyjnego i finansowego przygotowywanego przez Komisję Europejską.

Najważniejsze wnioski z obrad XXIV Konferencji Gazterm:

  • Istnieje duży potencjał współpracy pomiędzy państwami Trójmorza a Ukrainą w zakresie transgranicznego handlu gazem, wzmacniania bezpieczeństwa dostaw oraz wsparcia dla kontynuacji reformy ukraińskiego rynku gazu.
  • Przedmiotem regionalnej współpracy w ramach Trójmorza powinno być wykorzystanie paliwa gazowego w procesie transformacji energetycznej oraz budowa technologii pozyskiwania zielonych gazów.
  • W interesie Polski jest utrzymanie tranzytowej roli Ukrainy w przypadku transportu rosyjskiego gazu w kierunku zachodnim. Uruchomienie przesyłu gazu przez Nord Stream 2 przy jednoczesnym wygaszeniu transportu realizowanego przez system rurociągów Braterstwo grozi zwiększeniem presji politycznej i militarnej Rosji na Ukrainę, a w konsekwencji destabilizacją tego państwa.
  • Już niedługo, bo w przyszłym roku, Polska będzie niezależna od rosyjskich dostaw gazu ziemnego. Bezpieczeństwo energetyczne kraju w tym aspekcie zostanie więc zabezpieczone.
  • Uzyskanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu umożliwi Polsce przeprowadzenie trudnego procesu transformacji energetycznej, w której gaz będzie odgrywał rolę paliwa przejściowego.
  • Transformacja energetyczna wymaga czasu i etapowego podejścia do procesu zmian i osiągania kolejnych kamieni milowych. W świetle aktualnej strategii klimatycznej UE sektor gazowniczy będzie musiał sprostać zadaniu, jakim jest dekarbonizacja i przejście na czyste gazy, w tym przede wszystkim na zielony wodór.

Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dzięki wkładowi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. oraz Izby Gospodarczej Gazownictwa, a także wsparciu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.


Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 10/2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanie



Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 



Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl