30-lecie Danfoss

Redakcja RI  |  25.11.2021
Kampus Danfoss Grodzisk Mazowiecki
Kampus Danfoss Grodzisk Mazowiecki
fot. Danfoss

Firma Danfoss w 2021 r. świętuje 30. rocznicę swojej działalności w Polsce. Obecnie Danfoss Poland to dwa zakłady produkcyjne, 1470 pracowników, a także prawie 2,5 mln produktów sprzedawanych rocznie.

Historia Danfoss w Polsce rozpoczęła się w 1991 r. w Warszawie, w niewielkiej siedzibie przy ulicy Obozowej, gdzie wytwarzane były m.in. termostaty grzejnikowe, które firma jako pierwsza wprowadziła na polski rynek. Przez wiele lat na wszystkie głowice termostatyczne mówiono „danfossy” i do tej pory urządzenia Danfoss są synonimem wysokiej jakości i oszczędności energii. Fabryka złożona z jednego piętra budynku i części produkcyjnej szybko okazała się zbyt mała. Kilka lat trwały poszukiwania nowego miejsca dla siedziby firmy, aż w końcu 6 lat później wkopano kamień węgielny pod zakład produkcyjny w Grodzisku Mazowieckim. Na uroczystości otwarcia pierwszej hali produkcyjnej, obok burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Grzegorza Benedykcińskiego, obecni byli również: Jorgen Mads Clausen, syn założyciela Danfoss, Bitten Clausen, żona założyciela Danfoss, a także następca tronu Królestwa Danii, Książę Fryderyk oraz ówczesna pierwsza dama, Jolanta Kwaśniewska. Co znaczące – część osób z pierwszej załogi fabryki z ul. Obozowej nadal pracuje w Danfoss Poland, a wielu z nich obchodzić będzie w ciągu najbliższych lat swoje 20-lecie i 25-lecie pracy.

Otwarta w roku 1998 fabryka w Grodzisku to także pierwsza firma w przemysłowej strefie miasta, po której pojawiły się inne podmioty, co stanowiło istotny krok w dalszym rozwoju miasta. Danfoss był i nadal jest największym pracodawcą w Grodzisku Mazowieckim. Na pierwszej hali wybudowanej w grodziskim kampusie Danfoss do dziś produkowane są komponenty wykorzystywane w chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym: regulatory ciśnienia i temperatury, ciśnieniowe i temperaturowe zawory wodne, zawory grupy KV, presostaty kartridżowe.

W 2002 roku, po ponad 50 latach od pojawienia się pierwszego pomysłu i zapoczątkowania rozmów na ten temat, powstał joint venture pomiędzy kulturą japońską i duńską w Polsce, czyli spółka Danfoss Saginomiya z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Odgrywa ona znaczącą rolę w produkcji i dostarczaniu na rynek miniaturowych wyłączników ciśnieniowych dla branży chłodniczej. 

10 lat po otworzeniu fabryki Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim, w 2008 r. uruchomiono drugą halę produkcyjną, w której rozpoczęto produkcję nowoczesnych urządzeń do ogrzewania – pomp ciepła (obecnie już nie będących w portfolio firmy) oraz kabli i mat grzejnych DEVI. Ogrzewnictwo stało się drugim istotnym obszarem produkcji Danfoss Poland. W 2011 roku – po połączeniu dwóch spółek należących do grupy Danfoss, tj. Danfoss z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim i Danfoss LPM z siedzibą w Tuchomiu – powstała firma pod nazwą Danfoss Poland. Wówczas rozpoczęła się produkcja węzłów cieplnych w tuchomskim zakładzie. To tutaj w 2020 roku wyprodukowano olbrzymi węzeł cieplny o mocy 24 MW, który waży 17,5 tony, a swoim rozmiarem dorównuje boisku do siatkówki. Ten giga węzeł zamontowany został w siedzibie głównej Danfoss w Nordborgu, gdzie pełni funkcje zarówno użyteczne, jak i pokazowe oraz edukacyjne. Z kolei rok 2019 to otwarcie produkcji elektronicznych termostatów Danfoss Eco, umożliwiających łatwą kontrolę ciepła w domu za pomocą aplikacji w telefonie.

Rok 2021 to nie tylko 30. rocznica działalności Danfoss na polskim rynku, ale również uruchomienie trzeciej hali produkcyjnej w kampusie w Grodzisku Mazowieckim, na której produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym. Do końca roku uruchomione zostaną również produkcje komponentów wspomagających ograniczenie zużycia wody (zawory elektromagnetyczne). Wraz z otwarciem nowej hali w Grodzisku, kampus ten stał się trzecim co do wielkości w Europie na globalnej mapie Danfoss.

Rozwiązania Danfoss przeznaczone są do miast, a w nich: budynków, przedsiębiorstw ciepłowniczych i wodno-kanalizacyjnych, przemysłu, w tym spożywczego, gdzie wspierają utrzymanie ciągłości łańcucha chłodniczego. Stosowane są w motoryzacji, technice okrętowej i morskiej i hydraulice mobilnej i przede wszystkim – w energetyce. Ten szeroki wahlarz obszarów zastosowań łączy jedno – technologie Danfoss pomagają oszczędzać energię, a tym samym redukować emisje i ślad węglowy poszczególnych sektorów. 

Danfoss to firma, która dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój ma w swoim DNA. W roku 2019 firma zaangażowała się wspólnie ze wszystkimi pracownikami w akcję Less Plastic – jej efekt to 9 ton plastiku mniej rocznie w samych tylko zakładach w Polsce. Działania polskiej spółki zainspirowały pozostałe organizacje w grupie i wkrótce projekt stał się przedsięwzięciem globalnym.

Ograniczenie zużycia plastiku to oczywiście niejedyne wyzwanie jakie stawia sobie Danfoss. W tym bez wątpienia najistotniejszym jest cel klimatyczny. Osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych zaplanowano do 2030 roku.

Przez 30 lat działalności w Polsce Danfoss zainwestował około miliard złotych, tworząc przez cały czas technologie i rozwiązania umożliwiające wysokie oszczędności energii i tym samym istotne ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na pogłębiające się zmiany klimatu. Na tym firma nie poprzestaje, planując dalszy rozwój i kolejne działania w kierunku zrównoważonego rozwoju.

mat. Danfoss

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl