Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kanalizacja terenów niezurbanizowanych

Redakcja RI  |  28.01.2009

W dniach 20–21.11.2008 roku w Poznaniu odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Kanalizacja terenów niezurbanizowanych” zorganizowana przez wydawnictwo Abrys. Konferencja skierowana była do przedstawicieli kadry przedsiębiorstw wod.-kan., władz samorządowych i urzędów, a także przedstawicieli firm branżowych i jednostek naukowych.

Podczas dwudniowych obrad prelegenci zaprezentowali m.in. koncepcję kanalizowania terenów niezurbanizowanych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, zagadnienia dotyczące systemu odprowadzania ścieków, przyłączania gminnych sieci kanalizacyjnych do sieci dużych aglomeracji, pompowni kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczani ścieków na terenach niezurbanizowanych. Omówiono także aspekty prawne i ekonomiczne w realizacji inwestycji gospodarki ściekowej, w tym realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Uczestnicy konferencji wzięli udział w wyjeździe do gminy Rokietnica, gdzie na miejscu zapoznali się z eksploatacją sieci kanalizacji podciśnieniowej.

Fot. WJ

W wielu gminach w Polsce nadal nie ma właściwych warunków sanitarnych. Dostęp do sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków posiada zaledwie co czwarte gospodarstwo domowe na wsi. Z wypowiedzi prelegentów wysnuć można było wniosek, że nie należy bezkrytycznie forsować drogich technologii na obszarach niezurbanizowanych. Na terenach rolniczych to nie zawsze ścieki komunalne z domostw są odpowiedzialne za duży ładunek zanieczyszczeń w rzekach i wodach gruntowych. Na przykład w niektórych miejscowościach BZT5 od zwierząt hodowlanych stanowi ponad 90% ładunku w lokalnych potokach i rzekach. Procedurę analitycznej hierarchizacji w celu wyboru systemu kanalizacji sanitarnej na przykładzie dwu wybranych gmin przedstawił dr inż. Andrzej Eymontt. Wykonanie takiej oceny nie może być arbitralne i wymaga włączenia do zespołu przedstawicieli gminy, projektanta i zewnętrznej jednostki finansującej, tak aby zebrana była pełna wiedza na temat ocenianej gminy i możliwych do wyboru systemów kanalizacji. Z zaprezentowanych przez prof. Ryszarda Błażejowskiego danych wynika, że inwestycje muszą być kontrolowane społecznie, gdyż obciążają później kosztami eksploatacji mieszkańców. Niestety, w wielu wypadkach władze lokalne nie patrzą na te zagadnienia przez pryzmat 30–50 lat, a jedynie kierują się najbliższą kampanią wyborczą, fundując mieszkańcom drogie i przewymiarowane rozwiązania. Prof. Błażejewski wskazywał, że społeczności lokalne powinny uczestniczyć w całym procesie, począwszy od etapu opracowania koncepcji kanalizacji.
Czy warto przyłączać gminne sieci kanalizacyjne do sieci dużych aglomeracji? Na to pytanie starała się odpowiedzieć Anna Graczyk z Aquanet SA.
Doświadczenia zebrane w Poznaniu wskazują, że odpowiedź nie jest prosta i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko względy techniczne, ale też ekonomiczne i ekologiczne. Decyzje powinny być starannie przemyślane, gdyż koszty eksploatacyjne wprowadzania ścieków do sieci aglomeracji i do jej oczyszczalni różnią się w poszczególnych gminach podpoznańskich nawet o 300–400%.
Doświadczenia nabyte podczas eksploatacji wskazują, że pomimo decentralizacji systemów kanalizacyjnych w gminach wiejskich zarządzanie nimi powinno być scentralizowane w skali gminy lub związku gmin. Teza ta wypływa z kilku wystąpień, w tym m.in. z referatów poświęconych przydomowym oczyszczalniom ścieków autorstwa mgr. inż. Macieja Pawlaka i mgr. inż. Jakuba Mazurkiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zebrane przez nich dane z literatury kilku krajów wskazują, że eksploatacją oczyszczalni przydomowych i wywozem osadów powinny zajmować się wyspecjalizowane firmy, gdyż mieszkańcy nie zawsze dbają o terminowe wykonywanie koniecznych czynności. To zaś z kolei wpływa w istotny sposób na parametry odprowadzanych z tych czyszczalni ścieków do wód powierzchniowych i do gruntu, zwłaszcza w oczyszczalniach z osadnikami gnilnymi.
Interesujące wnioski z eksploatacji kanalizacji przedstawił dr inż. Eugeniusz Klaczyński z PWiK Śrem. Zastosowany w Śremie monitoring przepompowni ścieków pozwala na optymalizację pracy systemu i na szybkie reagowanie w razie awarii, a tym samym na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Monitoring pozwolił także na obniżenie zagrożenia życia i zdrowia osób eksploatujących sieć kanalizacyjną i spadek skarg mieszkańców na nieprzyjemne zapachy ze studzienek kanalizacyjnych. Dzięki niemu ograniczono też korozję siarczanową w sieci. Konferencję zakończył blok referatów poświeconych zagadnieniom prawnym i ekonomicznym. O tym, jak pozyskiwać środki w ramach programów unijnych na finansowanie inwestycji, mówił m.in. Zenon Świgoń. Wszelkie przeszkody, które czyhają na inwestorów i projektantów podczas całego procesu, od koncepcji do realizacji projektu, demaskowa mgr inż. Krzysztof Kokoszka z firmy Studio DK. Wiedza ta z pewnością przyda się w codziennej pracy projektanta.

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl