Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowelizacja warunków technicznych a akustyka w architekturze

Redakcja RI  |  12.02.2009

Na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury można się już zapoznać z długo oczekiwanym projektem nowelizacji warunków technicznych po notyfikacji Komisji Europejskiej. Projekt różni się od wersji z końca roku 2007.

Na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury jest już dostępny projekt nowelizacji warunków technicznych po notyfikacji Komisji Europejskiej (plik px_wtb_ke.pdf utworzony dnia 10.02.2009 r.). Oczekiwanie na notyfikację trwało od dłuższego czasu.

Pierwszy projekt nowelizacji warunków technicznych w zakresie wymagań dla Działu IX Ochrona przed hałasem ukazał się na stronach MI pod koniec 2007 r. W tym zakresie aktualny tekst został zweryfikowany w stosunku do pierwszej wersji. Usunięto kontrowersyjny zapis o ograniczeniu rozwiązań technicznych na przegrody międzymieszkaniowe tylko do technologii o masie powierzchniowej do 300 kg/m2.

Dzięki temu będzie można stosować wielowarstwowe przegrody o masie powierzchniowej 170 i 230 kg/m2 mające izolacyjność akustyczną właściwą przybliżoną od dźwięków powietrznych powyżej 50 dB jako międzymieszkaniowe przegrody w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym i jednorodzinnym w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Zostały również uaktualnione normy z zakresu akustyki w architekturze do najświeższych norm związanych z oceną warunków użytkowania budynków. Dotychczas w rozporządzeniu były wymienione tylko 2 normy, a teraz przewiduje się ich aż o 10 więcej. Zwiększenie liczby norm zwiększy zakres wprowadzanych procedur weryfikacji parametrów użytkowych już wybudowanych obiektów jako metod ocen odbiorowych.

Stosowanie norm PN-ISO pozwala na ujednolicenie procedur, a inwestorom daje szanse prowadzenia inwestycji według zasad wspólnotowych. Wprowadzenie norm pomiarowych w warunkach technicznych zakończy spory o procedury ocen budynków w obszarach ograniczonego użytkowania ze względu na hałas. W sytuacji, kiedy rozbudowa systemu dróg krajowych, autostrad oraz lotnictwa jest konieczna i przyczyni się do degradacji akustycznej środowiska zbudowanego, usuwanie wszelkich niejasności w postępowaniu sądowym o odszkodowania dla posiadaczy nieruchomości w OOU jest wskazanym kierunkiem.

Ocena stanu technicznego tego typu obiektów powinna odbywać się w oparciu o procedury stanowiące konsensus społeczny, weryfikowalne i powtarzalne, co gwarantuje rzetelność postępowania sądowego o odszkodowanie, a powstanie ona dzięki projektowanej nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Miejmy nadzieję, że nowelizacja niezwłocznie wejdzie w życie i przyczyni się do poprawy jakości akustycznej budowanych obiektów.

mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
FABRYKA CISZY
www.akustyka.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl