Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowelizacja warunków technicznych a akustyka w architekturze

Redakcja RI  |  12.02.2009

Na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury można się już zapoznać z długo oczekiwanym projektem nowelizacji warunków technicznych po notyfikacji Komisji Europejskiej. Projekt różni się od wersji z końca roku 2007.

Na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury jest już dostępny projekt nowelizacji warunków technicznych po notyfikacji Komisji Europejskiej (plik px_wtb_ke.pdf utworzony dnia 10.02.2009 r.). Oczekiwanie na notyfikację trwało od dłuższego czasu.

Pierwszy projekt nowelizacji warunków technicznych w zakresie wymagań dla Działu IX Ochrona przed hałasem ukazał się na stronach MI pod koniec 2007 r. W tym zakresie aktualny tekst został zweryfikowany w stosunku do pierwszej wersji. Usunięto kontrowersyjny zapis o ograniczeniu rozwiązań technicznych na przegrody międzymieszkaniowe tylko do technologii o masie powierzchniowej do 300 kg/m2.

Dzięki temu będzie można stosować wielowarstwowe przegrody o masie powierzchniowej 170 i 230 kg/m2 mające izolacyjność akustyczną właściwą przybliżoną od dźwięków powietrznych powyżej 50 dB jako międzymieszkaniowe przegrody w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym i jednorodzinnym w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Zostały również uaktualnione normy z zakresu akustyki w architekturze do najświeższych norm związanych z oceną warunków użytkowania budynków. Dotychczas w rozporządzeniu były wymienione tylko 2 normy, a teraz przewiduje się ich aż o 10 więcej. Zwiększenie liczby norm zwiększy zakres wprowadzanych procedur weryfikacji parametrów użytkowych już wybudowanych obiektów jako metod ocen odbiorowych.

Stosowanie norm PN-ISO pozwala na ujednolicenie procedur, a inwestorom daje szanse prowadzenia inwestycji według zasad wspólnotowych. Wprowadzenie norm pomiarowych w warunkach technicznych zakończy spory o procedury ocen budynków w obszarach ograniczonego użytkowania ze względu na hałas. W sytuacji, kiedy rozbudowa systemu dróg krajowych, autostrad oraz lotnictwa jest konieczna i przyczyni się do degradacji akustycznej środowiska zbudowanego, usuwanie wszelkich niejasności w postępowaniu sądowym o odszkodowania dla posiadaczy nieruchomości w OOU jest wskazanym kierunkiem.

Ocena stanu technicznego tego typu obiektów powinna odbywać się w oparciu o procedury stanowiące konsensus społeczny, weryfikowalne i powtarzalne, co gwarantuje rzetelność postępowania sądowego o odszkodowanie, a powstanie ona dzięki projektowanej nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Miejmy nadzieję, że nowelizacja niezwłocznie wejdzie w życie i przyczyni się do poprawy jakości akustycznej budowanych obiektów.

mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
FABRYKA CISZY
www.akustyka.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl