Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 czerwca 2009 r.

Redakcja RI  |  14.07.2009

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na przedsięwzięcia związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych (DzU nr 97, poz. 814).

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania pomocy publicznej przeznaczonej na badania środowiska związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu wykorzystywania tych wód do produkcji energii (pomoc przyznawana jest na podstawie art. 405 ust. 1–3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska). Pomoc jest udzielana na warunkach określonych w rozdziale I, art. 24 oraz rozdziale III rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych – Dz. Urz. UE L 214 z 9.08.2008 r., str. 3).

Pomoc może być udzielana na przedsięwzięcia polegające na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż wód termalnych, w szczególności na projektowanie, wykonywanie i dokumentowanie prac geologicznych. Pomoc może być udzielana w formie: dotacji lub pożyczek preferencyjnych, lub preferencyjnych kredytów bankowych, lub dopłat do oprocentowania preferencyjnych pożyczek lub preferencyjnych kredytów bankowych, lub częściowych umorzeń pożyczek preferencyjnych. Pomoc udzielana jest pod warunkiem, że wniosek o jej udzielenie został złożony przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia. Obowiązuje od 23 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 maja 2009 r. w sprawie metod badania jakości sprężonego gazu ziemnego (CNG) (DzU nr 84, poz. 706). Obowiązuje od 20 czerwca 2009 r. Ustawa o handlu emisjami CO2. W dniu 19 czerwca br. Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia Polsce sprzedaż nadwyżek powstających z tytułu ograniczeń emisji dwutlenku węgla uregulowanych protokołem z Kioto. Nowa ustawa wprowadza zasady obrotu jednostkami emisji CO2 oraz określa sposób wykorzystywania środków finansowych z ich sprzedaży, które będą przeznaczane na cele ekologiczne. Na mocy ustawy powstanie krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami. Jego zadania będą realizowane przez Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie.

Gromadzone będą także informacje o działalności przemysłowej, transportowej, rolniczej, usługowej oraz wynikające z nich wielkości emisji gazów cieplarnianych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie zarządzał rachunkiem, na którym zdeponowane zostaną środki ze sprzedaży emisji CO2. Powstanie też krajowy system bilansowania i prognozowania emisji. Po przekroczeniu przez Polskę określonego pułapu minister środowiska będzie musiał przygotować krajowy program redukcji emisji dwutlenku węgla, a rząd będzie zobowiązany przyjąć sektorowe projekty jej redukcji. Nadwyżki ograniczeń emisji CO2 danego kraju można sprzedać innemu państwu, m.in. na drodze tzw. zielonych czy wspólnych inwestycji.

Mechanizm ten polega na podejmowaniu realizacji sprzyjających klimatowi – zmniejszających emisje w krajach, które mają nadwyżki. Kraj inwestujący rozlicza uzyskany w ten sposób zysk ekologiczny u siebie. Wśród krajów zainteresowanych kupnem praw do emisji są m.in. Japonia, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Niemcy. Środki uzyskane ze sprzedaży uprawnień muszą być przeznaczone na inwestycje związane z ochroną środowiska.

PAP

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl