Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Przyłączanie elektrowni wiatrowych do sieci - nowe zasady

Redakcja RI  |  07.08.2009  |  1

12 maja br. rada Ministrów zaakceptowała nowelizację prawa energetycznego. Jednym z jej celów jest stymulowanie rozwoju OZE m.in. poprzez ograniczenie działań spekulacyjnych przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowej elektrowni wiatrowych.

Inwestor składający wniosek o wydanie warunków przyłączenia elektrowni do sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV wpłacał będzie na konto operatora zaliczkę w wysokości 30 zł za każdy planowany kilowat mocy, nie wiecej jednak niż wysokość przewidywanej opłaty za przyłączenie i nie więcej niż 3 mln zł. Niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkować tym, że wniosek inwestora nie będzie rozpatrzony.
W przypadku odmowy wydania warunków przyłączenia lub niemożliwości zawarcia umowy z powodu braków technicznych lub ekonomicznych warunków na przyłączenie po stronie operatora, operator zobowiązany jest zwrócić inwestorowi zaliczkę w wysokości wartości nominalnej. W każdym innym przypadku wpłacona zaliczka przepada na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego.

Niezbędnym załącznikiem do wniosku powinien być wypis i wyrys planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy dla terenu, na którym ma powstać elektrownia. W razie nie przedstawienia tych dokumentów nie rozpocznie się okres, w którym operator powinien wydać warunki przyłączenia elektrowni wiatrowej do sieci.

Po wejściu w życie tej nowelizacji obowiązek sporządzenia ekspertyzy wpływu przyłączenia na krajowy system elektroenergetyczny będzie ciążył na operatorze. Koszty ekspertyzy będą wliczane do wydatków na realizację przyłączenia i rozliczane w ramach opłaty przyłączeniowej.

AC, materiały: Rzeczpospolita

Tagi: 
aktualności | 
prawo | 
nowelizacje | 
stan prawny

Komentarze

(1)
Marko | 12.04.2012, 10:22

Trochę po czasie, ale w temacie - 28 i 29 maja bieżącego roku w Warszawie odbędzie się warsztat pt. "Przyłączanie Farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznych" zainteresowanych ową tematyką zapraszam po szczegóły tutaj: http://www.mmcpolska.pl/index.php?view=details&id=233:farmy_wiatrowe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl