Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Okna oddymiające Euro-SHEV

Redakcja RI  |  09.09.2009
Okna oddymiające Euro-SHEV
Okna oddymiające Euro-SHEV
D+H

Co jest największym zagrożeniem w trakcie pożaru? Pomimo tego, że ogień bezlitośnie trawi nasze mienie, to dym i wydzielające się w efekcie spalania toksyczne gazy pożarowe mogą prowadzić do silnego zatrucia organizmu, a przy dużym ich stężeniu, nawet śmierci. W trosce o nasze bezpieczeństwo firma D+H Polska - specjalista od systemów oddymiania - oferuje okna oddymiające Euro – SHEV.

Euro – SHEV jest skrótem od angielskiego terminu Smoke and Heat Exhaust Ventilation, co oznacza systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Zastosowanie ich w budynkach mieszkalnych, biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej jest zaleceniem, nie tyle dyktowanym przez liczne normy europejskie, lecz przede wszystkim przez zdrowy rozsądek i troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, pracowników czy petentów.

W jaki sposób umieszczenie dodatkowych okien w fasadzie budynku zwiększa bezpieczeństwo ludzi w nim się znajdujących, w momencie nagłego wybuchu pożaru? Otóż system Euro – SHEV działa na zasadzie współpracy elektrycznych napędów z otworami oddymiającymi umieszczonymi albo w dachu budynku (okna oddymiające dachowe), albo w jego ścianach (klapy dymowe ścienne).

System oddymiania uaktywnia się dzięki zintegrowanej czujce dymu lub po naciśnięciu specjalnego przycisku oddymiania. Okna i klapy oddymiające umożliwiają płynny i niczym niezakłócony przepływ dymu i trujących gazów z obszarów dotkniętych pożarem na zewnątrz obiektu. W związku z tym, orientacja zagrożonych ludzi w poszukiwaniu wyjść ewakuacyjnych staje się znacznie ułatwiona, co wysoce osłabia, zwykle panujący w takich sytuacjach, wszechogarniający chaos i panikę.

Zastosowanie systemu oddymiającego Euro – SHEV w dużym stopniu przyczynia się do szybkości i powodzenia akcji gaśniczej przeprowadzanej przez Straż Pożarną, bowiem klarowność powietrza, nieskażonego ograniczającym widoczności dymem umożliwia natychmiastową wręcz lokalizację źródła pożaru i skuteczne zapobieżenie dalszemu jego się rozprzestrzenianiu.
Doskonale wiedząc, że bez sprawnie działających otworów oddymiających nawet najbardziej zaawansowany technologicznie system będzie nieskuteczny, firma D+H Polska oferuje okna oddymiające, wyposażone w odpowiednio dobrany napęd elektryczny (łańcuchowy lub zębatkowy) oparty na aluminiowych profilach takich czołowych producentów, jak: Schüco, Reynaers, Heroal, Sapa, Wicona, Raico, jak również Gutmann, Sykon, a wkrótce także Aluprof. Jako że profile wyżej wymienione firm różnią się między sobą, D+H Polska projektuje do każdego systemu specyficzne konsole do montażu odpowiednich napędów, co niweluje dodatkowe koszty i utrudnienia związane z ich przystosowaniem do konkretnego systemu. Dużą zaletą jest wykorzystanie w oknach Euro – SHEV szkła bezpiecznego, które w razie stłuczenia chroni przed ryzykiem bolesnego skaleczenia.

Firma D+H Polska na podstawie wartości uzyskanych od użytkownika, przeprowadza w programie „EN – Tool” stosowne obliczenia czynnej powierzchni oddymiania, pozwalające na odpowiednią i przede wszystkim indywidualną specyfikację okien oddymiających. Program szacuje m. in.: wymiary skrzydła, typ ramy, rodzaj szyby, właściwy napęd oraz miejsce i sposób jego montażu.

W świetle normy PE – EN 1210 – 2, w specyfikacji ponadto musi się znaleźć klasyfikacja taka jak: niezawodność, obciążenie śniegiem i wiatrem, odporność na wysoką i niską temperaturę. D+H Polska z myślą o specyficznych potrzebach profesjonalistów zajmujących się projektowaniem budynków i producentów stolarki aluminiowej, już wkrótce wprowadzi na rodzimy rynek nową wersję programu „EN – Tool”, którą jest „EN – Tool light.
Aby uczynić zadość wszelkim, najbardziej wymagającym oczekiwaniom użytkowników Euro – SHEV można opcjonalnie wyposażyć w dodatkowe elementy zwiększające użyteczność systemu, takie jak np. automatyka pogodowa, która steruje oknami i klapami oddymiającymi, zamykając je w momencie niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz), czy też zintegrowanie otworów oddymiających z systemem przeciwpożarowym lub systemem automatyki budynku BMS. Sporym udogodnieniem będzie także możliwość programowania czasowego przewietrzania pomieszczeń, dzięki okresowemu zamykaniu i otwieraniu się okien czy klap.

materiały: D+H Polska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl