Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Domicil-Hausbau – ekologiczne ciepło w domu

Redakcja RI  |  18.03.2010

Mechaniczna wentylacja, pompy ciepła czy kolektory słoneczne to coraz popularniejsze także w Polsce rozwiązania, pozwalające znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne budynków oraz podnoszące komfort użytkowania. Wraz z rosnącymi cenami energii i paliw te systemy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Aż 80% klientów Domicil-Hausbau, firmy zajmującej się budową w technologii niemieckiej, stosuje przynajmniej jeden z powyższych systemów.

Galopujące ceny energii sprawiają, że osoby decydujące się na budowę domu coraz częściej sięgają po alternatywne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Dzięki nim można radykalnie ograniczyć wysokość płaconych rachunków za energię. Co więcej, dzisiejsza technologia umożliwia ogrzanie budynku praktycznie wyłącznie w oparciu o niekonwencjonalne, ekologiczne źródła ciepła.
Przy stale rosnących cenach za energię, alternatywne rozwiązania mogą zwrócić się już po kilku latach od zamontowania. – mówi Piotr Śmietanko, prezes Domicil-Hausbau. W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do proekologicznych inwestycji tego typu. Jednak w związku z tym, że nie powstał jeszcze spójny rządowy system wsparcia finansowego rozwiązań pozwalających zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku, inwestor zanim rozpocznie budowę, powinien sprawdzić, jakiej wysokości pomoc może otrzymać. – dodaje Piotr Śmietanko.
 
Domicil Hausbau
Dzisiaj, oszczędzanie energii stało się łatwiejsze poprzez zastosowanie nowoczesnych źródeł ciepła. Klienci Domicil-Hausbau mają do wyboru całą paletę energooszczędnych systemów. Domy firmy z podwarszawskich Łomianek charakteryzują się bardzo wysokim stopniem energooszczędności m.in. dzięki zastosowaniu specjalnie izolowanych ścian zewnętrznych, połaci dachowych oraz okien.
W ofercie firmy znajdują się ściany o grubości 310 mm, które osiągają współczynnik przenikalności cieplnej U=0,13W/m2K, oraz ściany 370 mm o współczynniku U=0,11W/m2K, charakterystycznym dla niezwykle energooszczędnych domów pasywnych. Newralgicznym miejscem każdego domu jest dach, przez który często ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego Domicil-Hausbau oferuje izolację połaci dachowych o grubości 220 mm, która gwarantuje wysoki stopień izolacyjności.
Stosowane przez Domicil-Hausbau okna wyposażone są w dobrej jakości ramy oraz specjalnie izolowane szyby, których współczynnik izolacyjności oscyluje pomiędzy U=0,85-1,0 W/m2K. Możliwe jest także użycie okien trzyszybowych wykorzystywanych w budynkach pasywnych, ze współczynnikiem poniżej U=0,8Wm2K. Osiągnięcie takich parametrów izolacyjności jest warunkiem efektywnego działania nowoczesnych technik grzewczych.  
 
Domicil Hausbau
W tak ocieplonych i szczelnych domach, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tak zwanej rekuperacji. Domicil-Hausbau doradza swoim klientom zainstalowanie takiego systemu, ponieważ w znacznie większym stopniu niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna reguluje on cyrkulację powietrza w budynku i podnosi komfort użytkowania domu.
Dzięki wysokim parametrom ścian stosowanych przez Domicil-Hausbau, ogrzanie domu za pomocą konwencjonalnych systemów grzewczych nie stanowi problemu i przynosi użytkownikowi znaczne oszczędności kosztów eksploatacyjnych.
Osoby chcące płacić jeszcze niższe rachunki za energię, w ofercie Domicil-Hausbau znajdą szereg alternatywnych rozwiązań grzewczych, m.in. pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które wykorzystują darmowe i praktycznie niewyczerpalne źródła ciepła, takie jak woda, powietrze czy ziemia.
Najbardziej efektywne są systemy wodne czerpiące ciepło z wód gruntowych oraz ziemne, które odbierają ciepło od gruntu. Kolektory słoneczne są doskonałym uzupełnieniem konwencjonalnych systemów grzewczych, ponieważ dostarczają ciepło, które może posłużyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wesprzeć ogrzewanie domu.
Kolejnym udogodnieniem, gwarantującym oszczędność energii jest ogrzewanie podłogowe. Jest ono znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych rozwiązań, ponieważ potrzebuje znacznie niższej temperatury do funkcjonowania niż instalacje grzejnikowe. Ponadto zapewnia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.

Duży wpływ na sposób myślenia inwestorów miały ostanie miesiące, które uzmysłowiły im, że w Polsce co jakiś czas możliwa jest bardzo mroźna i długotrwała zima. Obecnie odnotowujemy znacznie większe zainteresowanie alternatywnymi systemami ogrzewania, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Wśród osób finalizujących transakcję kupna domu w Domicil-Hausbau, aż 80% decyduje się na zakup przynajmniej jednego ekologicznego rozwiązania grzewczego. Popularność tych systemów w Polsce byłaby niewątpliwie dużo większa, gdyby istniał rządowy plan dofinansowania proekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. – mówi Piotr Śmietanko, prezes Domicil-Hausbau.

materiały: Domicil-Hausbau

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl