Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Konferencja katowickiego PZITS

Redakcja RI  |  03.08.2010

III Krajową Konferencję Techniczną z cyklu „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze” Katowicki Oddział PZITS zorganizował 13–14 maja. Obejmowała zagadnienia ciepłownictwa i ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji oraz gazownictwa. Patronem merytorycznym panelu Ciepłownictwo byli: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Katowicach oraz firma Logstor.

Nowoczesne  technologie wdrażane w PEC przedstawił Bartosz Tomaszewski, a Ireneusz Iwko z Logstoru omówił sposoby ograniczania strat w sieciach ciepłowniczych w wyniku stosowania nowych technologii rur preizolowanych. Jerzy Zielazko z firmy Kelvin zaprezentował informatyczny system Termis do zarządzania sieciami ciepłowniczymi i system Aquis dla sieci wodociągowych.

Edyta Szymańska (JTC SA) omówiła korzyści zdalnego monitoringu w ciepłownictwie, natomiast Cezary Grabowski wskazał na praktyczne aspekty zastosowanych rozwiązań i urządzeń do przesyłu informacji w układzie ciepłowniczym przedsiębiorstwa THERMA. Tomasz Ogłódek z kancelarii prawnej obsługującej m.in. przedsiębiorstwa komunalne przekazał właścicielom podziemnej i naziemnej infrastruktury technicznej praktyczne informacje dotyczące nowych regulacji prawnych, po nowelizacji kodeksu cywilnego i wprowadzeniu „służebności przesyłu”.

W ramach panelu Ogrzewnictwo obrady prowadzone były pod patronatem firmy Herz oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Marian B. Nantka z Politechniki Śląskiej omówił alternatywne i nowoczesne technologie oraz panujące trendy w pozyskiwaniu ciepła dla potrzeb bytowych z alternatywnych źródeł. Grzegorz Ojczyk z firmy Herz podzielił się ze słuchaczami uwagami na temat optymalnej regulacji hydraulicznej w instalacjach ogrzewnictwa, wskazując na konieczność prawidłowego doboru urządzeń regulacyjnych. Praktyczne zastosowanie pomp ciepła i doświadczenia z takich instalacji w kilku wdrożeniach przedsiębiorstw wod-kan przedstawił Marek Pinczer z Aqua SA. Łukasz Frydel wyjaśnił warunki i zasady dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz wdrażania źródeł energii odnawialnej ze środków WFOŚiGW w Katowicach.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się panelem Wentylacja i klimatyzacja, któremu patronowały firmy aereco i Uniwersal. Wacław Nawrocki z Politechniki Śląskiej przekonywał, powołując się na wyniki badań, o konieczności instalowania urządzeń klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych, uzasadniając to  koniecznością poprawy warunków zdrowotnych miejsc pracy, natomiast Tomasz Wałek z firmy GHP Poland scharakteryzował gazowe pompy ciepła Konferencja katowickiego PZITS stosowane w klimatyzacji i wentylacji oraz do wytwarzania ciepła dla ogrzewania i produkcji c.w.u. O celowości inwestowania w urządzenia „wentylacji hybrydowej” i zaletach tego systemu mówili Maciej Gmyrek z aereco i Krzysztof Nowak z Uniwersalu Katowice, a Eugeniusz Prysok omówił konstrukcje i charakterystyki wentylatorów przeciwwybuchowych produkcji PPHU Metalplast z Tarnowskich Gór.

W panelu Gazownictwo obrady odbywały się pod patronatem Górnośląskiej Spółki Gazowniczej z Zabrza i firmy Viessmann. Daniel Hawryłkiewicz, główny projektant z BSiPG Gazoprojekt, na przykładzie gazociągów omówił bariery i uwarunkowania w obecnych przepisach budowlanych dla wszystkich inwestycji liniowych.  Podkreślił konieczność podjęcia szybkich działań legislacyjnych, formułując przykłady konkretnych zapisów i sformułowań blokujących te inwestycje. Krzysztof Faliński z GSG Zabrze wskazał na warunki bezpiecznej eksploatacji instalacji gazowych, których przestrzeganie jest niezbędne dla uniknięcia awarii i zagrożeń, natomiast Katarzyna Puc omówiła wykorzystanie gazu ziemnego w instalacjach klimatyzacji i kogeneracji.

Tematem wystąpienia Adolfa Mirowskiego z firmy Viessmann były kompleksowe rozwiązania małej i średniej energetyki gazowej, natomiast Krzysztof Chmielewski z firmy Gazex wyjaśnił działanie i konieczność stosowania systemów detekcji gazów wybuchowych ze względu na bezpieczeństwo ppoż.

Jerzy Pisowicz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl