Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo. RECKNAGEL

praca zbiorowa   |  14.01.2011

RECKNAGEL to obszerny, jedyny w swoim rodzaju, poradnik z dziedziny ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji. Tradycja tej książki została zapoczątkowana w 1897 roku. Od tej pory jest ona cyklicznie aktualizowana, poszerzana o najnowsze rozwiązania techniczne i należy do najbardziej poszukiwanych pozycji z zakresu techniki cieplnej i klimatyzacji w Europie. W Polsce RECKNAGEL znany jest już dzięki dwóm tłumaczeniom.

Recknagel
Po raz pierwszy poradnik ten pojawił się na polskim rynku w 1976 roku. Jego wydanie było wspierane przez ówczesny rząd polski, który zauważył potrzebę stworzenia kompleksowego poradnika będącego połączeniem wiedzy teoretycznej z praktyczno-technicznymi informacjami, które umożliwiłyby czytelnikowi każdorazowo rozwiązanie występującego w praktyce problemu.
Drugie tłumaczenie, poszerzone o najnowsze innowacje techniczne, zostało wydane w 1994 roku.

Trzecie polskie wydanie oparte zostało na tłumaczeniu 73. edycji niemieckiej (2007/2008), będącej kontynuacją 111-letniej tradycji tej książki. W stosunku do wcześniejszych, niniejsze jest poszerzone, uzupełnione i unowocześnione.
Na 2400 stronach prezentuje skondensowaną, kompletną wiedzę z dziedziny ogrzewnictwa, klimatyzacji, chłodnictwa i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Wiedzę teoretyczną, praktyczną a także obowiązujące w Polsce i UE normy oraz przepisy. Zawiera około 350 tablic i ponad 2100 rysunków technicznych.

Z Przedmowy do wydania 3. - prof. dr inż Gerarda Jana Beslera (Politechnika Wrocławska, Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa)

"W zwartej formie, ale w dużej już (niestety) objętości ponad 2300 stron (a na każdej jest średnio 3000 znaków), przedstawiono w przejrzysty i czytelny sposób prawie wszystkie wiadomości, niezbędne specjaliście z tej dziedziny.

W tym niezwykłym zbiorze ujęto nie tylko zagadnienia ogrzewnictwa i klimatyzacji, ale także zaopatrzenia w ciepłą wodę oraz chłodnictwa dla klimatyzacji. Wszystko to poprzedzono przejrzystymi wiadomościami teoretycznymi, niezbędnymi dla dobrego zrozumienia i poprawnego rozwiązywania skomplikowanych problemów, dotyczących w szczególności optymalnego kształtowania mikroklimatu pomieszczeń. Szeroko potraktowano energooszczędność, podkreślając jej istotną wagę dla ochrony środowiska. Ograniczenie spalania odnawialnych surowców energetycznych może bowiem w sposób istotny zmniejszyć skażenie środowiska pozostałościami procesu spalania.

Wypada chociaż syntetycznie przedstawić treść omawianej książki. Na początku przedstawiono niezbędne podstawy meteorologiczne i higieniczne. Następnie w sposób bardzo obszerny – podstawy techniki cieplnej i mechaniki płynów. Dalej - podstawy ochrony przed hałasem oraz technikę pomiarów i regulacji urządzeń. Szczególnie silnie ukazano ważne dziś działy dotyczące gospodarki energetycznej i ochrony środowiska, ale nie zapomniano o zapobieganiu korozji i tworzeniu się kamienia. Nareszcie pojawił się dział „Facility Management”, w którym ujęto łącznie zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji, z uwzględnieniem techniki symulacji w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. To wszystko uzupełniono ważnymi wiadomościami o skutecznej ochronie cieplnej budynków.
Kolejny dział to ogrzewanie, w którym przedstawiono nie tylko systemy, elementy i sposoby obliczania oraz projektowania, ale także przykłady rozwiązań w różnorodnych budynkach oraz sposoby określania kosztów eksploatacyjnych, dotyczących zarówno ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody.
Bardzo obszernie potraktowano dział o wentylacji i klimatyzacji, który obejmuje prawie 600 stron, a ponadto jeszcze 150 stron chłodnictwa dla klimatyzacji. Przedstawiono tu najpierw podstawy i klasyfikację, później systemy wentylacji i klimatyzacji, omówiono elementy oraz urządzenia i przytoczono sposoby poprawnego określania (wymiarowania) i ich doboru. Dział opisujący systemy wentylacji w obiektach o różnym przeznaczeniu, także przemysłowym, podpowiada wiele interesujących rozwiązań.

Dużo miejsca poświęcono zagadnieniom zaopatrzenia w ciepłą wodę. Przedstawiono systemy, elementy oraz sposoby i przykłady określania i doboru urządzeń.
W obszernym dziale dotyczącym chłodnictwa, ujęto kompleksowo podstawy teoretyczne, przeanalizowano czynniki chłodnicze, opisano elementy urządzeń oraz sposoby doboru, określania, regulacji i zabudowy tych urządzeń.
Na końcu książki przytoczono skrót ważnego, by nie rzec „sztandarowego”, współcześnie w Niemczech rozporządzenia dotyczącego energooszczędności (EnEv) „Energieeinsparungsverordnung”. W obszernym komentarzu zawarto wiele sugestii dotyczących niezbędnej już obecnie aktualizacji tego rozporządzenia. W oparciu o obecne wymagania Unii Europejskiej, intensywnie przygotowywane są i nasze rozporządzenia, istotne dla oszczędności energii w budynkach. (...)

Na życzenie wielu użytkowników w indeksie najczęściej używanych nazw i oznaczeń w książce przytoczono odpowiedniki niemieckie, a po części także angielskie."

Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo; H. Recknagel, E. Sprenger, E.R. Schramek; Rok: 2008; OmniScala; wydanie: trzecie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl