Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Funkcjonalność w kompaktowej obudowie

Redakcja RI  |  10.03.2011
Centrala RZN 4503-T
Centrala RZN 4503-T
D+H

Centrala sterująca procesem oddymiania pełni bardzo ważną rolę w systemie przeciwpożarowym budynku. Od jej sprawności zależy skuteczność odprowadzania szkodliwych gazów w trakcie pożaru. Centrala RZN 4503-T, nowość w ofercie firmy D+H, mimo swoich małych rozmiarów gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodność. Stale monitoruje stan pracy całego systemu, a w przypadku pożaru natychmiast uruchamia klapy dymowe lub okna oddymiające.

Centrala RZN 4503-T została stworzona z myślą o niedużych pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe czy wąskie przejścia. Urządzenie to zatem ma kompaktowe wymiary, wyposażone jest jednak we wszystko, czego można wymagać od nowoczesnej centralki. Otwierana, aluminiowa obudowa, przeznaczona do montażu natynkowego, wyposażona została w zintegrowany przycisk oddymiania oraz przyciski sterujące codzienną wentylacją.

Wyjście centrali pozwala podłączyć napędy o sumarycznym natężeniu prądu do 3A, dzięki czemu, przy jej pomocy można sterować otwieraniem i zamykaniem nawet kilku okien oddymiających bądź klap dymowych. Centrala może sterować jedną strefą oddymiania, istnieje możliwość montażu aż ośmiu przycisków oddymiania i 14 czujek pożarowych, które mogą być zdalnie resetowane z poziomu centrali.

RZN 4503-T posiada w standardzie również komfortowe funkcje wentylacji. Wykonawca lub użytkownik może zaprogramować parametry codziennej wentylacji tak, żeby klapa lub okno otwierało się do przewietrzania na określony kąt oraz zamykało się automatycznie po określonym czasie. Ma to istotne znaczenie wszędzie tam, gdzie zastosowane są duże i ciężkie klapy dymowe.

Funkcjonalność centrali RZN 4503-T można rozszerzyć poprzez podłączenia modułów dodatkowych. Istnieje również możliwość przyłączenia do centralki czujek deszczu lub wiatru i deszczu, bez konieczności stosowania dodatkowych modułów przejściowych.

Możliwość podłączenia optycznych i akustycznych sygnalizacji zadziałania pozwala natychmiast powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w budynku oraz szybko podjąć akcję ratunkową i gaśniczą. Co więcej, dzięki zastosowaniu działającego aż do 72 godzin akumulatora, RZN 4503-T firmy D+H jest niezależna od działania sieci elektrycznej. Daje nam to gwarancję, że nawet w przypadku braku zasilania, centralka zadziała tak jak powinna, zapewniając nam bezpieczeństwo bez względu na sytuację.

Dodatkowo, urządzenie to zostało wyposażone w szereg narzędzi diagnostycznych, ułatwiających szybkie wykrycie ewentualnej awarii, takich jak system monitorowania przewodów pod kątem występowania spięć i przerwań, czy też kontrola stanu naładowania akumulatora z ochroną przed nadmiernym jego rozładowaniem.

Zapewnienie szybkiego i niezawodnego odprowadzenia dymu z takich miejsc jak klatki schodowe czy korytarze, może mieć krytyczne znaczenie podczas akcji ewakuacyjnej budynku. Centrala RZN 4503-T firmy D+H, dzięki możliwości podłączenia dużej ilości detektorów oraz zasilaniu bateryjnemu niezależnemu od sieci elektrycznej, doskonale sprawdzi się w warunkach zagrożenia, natomiast funkcja wietrzenia sprawi, że jej obecność będziemy mogli docenić każdego dnia.

Dane techniczne centrali RZN 4503-T:
 • Zasilanie: 230 V/50Hz, 90VA
 • Wymagane akumulatory (1 szt.): 12 V typ 8
 • Wyjście    24VDC, maksymalnie: 3A
 • Ilość linii ppoż.: 1 linia
 • Ilość grup wentylacji: 1 grupa
 • Rodzaj pracy:
  - monitorowanie:        praca ciągła
  - alarm/wentylacja:        praca krótkotrwała
 • Stopień ochrony: IP30
 • Zakres temp.: -50C do +550C
 • Wymiary (S x W x G): 156 x 235 x 82mm
 • Kolor ramy (dolna część): RAL 7035 (szary)
 • Kolor pokrywy: RAL 2011 (pomarańczowy)
 • Waga: 1,4 kg
 • Certyfikat: CNBOP

materiały: D+H Polska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl