Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Funkcjonalność w kompaktowej obudowie

Redakcja RI  |  10.03.2011
Centrala RZN 4503-T
Centrala RZN 4503-T
D+H

Centrala sterująca procesem oddymiania pełni bardzo ważną rolę w systemie przeciwpożarowym budynku. Od jej sprawności zależy skuteczność odprowadzania szkodliwych gazów w trakcie pożaru. Centrala RZN 4503-T, nowość w ofercie firmy D+H, mimo swoich małych rozmiarów gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodność. Stale monitoruje stan pracy całego systemu, a w przypadku pożaru natychmiast uruchamia klapy dymowe lub okna oddymiające.

Centrala RZN 4503-T została stworzona z myślą o niedużych pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe czy wąskie przejścia. Urządzenie to zatem ma kompaktowe wymiary, wyposażone jest jednak we wszystko, czego można wymagać od nowoczesnej centralki. Otwierana, aluminiowa obudowa, przeznaczona do montażu natynkowego, wyposażona została w zintegrowany przycisk oddymiania oraz przyciski sterujące codzienną wentylacją.

Wyjście centrali pozwala podłączyć napędy o sumarycznym natężeniu prądu do 3A, dzięki czemu, przy jej pomocy można sterować otwieraniem i zamykaniem nawet kilku okien oddymiających bądź klap dymowych. Centrala może sterować jedną strefą oddymiania, istnieje możliwość montażu aż ośmiu przycisków oddymiania i 14 czujek pożarowych, które mogą być zdalnie resetowane z poziomu centrali.

RZN 4503-T posiada w standardzie również komfortowe funkcje wentylacji. Wykonawca lub użytkownik może zaprogramować parametry codziennej wentylacji tak, żeby klapa lub okno otwierało się do przewietrzania na określony kąt oraz zamykało się automatycznie po określonym czasie. Ma to istotne znaczenie wszędzie tam, gdzie zastosowane są duże i ciężkie klapy dymowe.

Funkcjonalność centrali RZN 4503-T można rozszerzyć poprzez podłączenia modułów dodatkowych. Istnieje również możliwość przyłączenia do centralki czujek deszczu lub wiatru i deszczu, bez konieczności stosowania dodatkowych modułów przejściowych.

Możliwość podłączenia optycznych i akustycznych sygnalizacji zadziałania pozwala natychmiast powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w budynku oraz szybko podjąć akcję ratunkową i gaśniczą. Co więcej, dzięki zastosowaniu działającego aż do 72 godzin akumulatora, RZN 4503-T firmy D+H jest niezależna od działania sieci elektrycznej. Daje nam to gwarancję, że nawet w przypadku braku zasilania, centralka zadziała tak jak powinna, zapewniając nam bezpieczeństwo bez względu na sytuację.

Dodatkowo, urządzenie to zostało wyposażone w szereg narzędzi diagnostycznych, ułatwiających szybkie wykrycie ewentualnej awarii, takich jak system monitorowania przewodów pod kątem występowania spięć i przerwań, czy też kontrola stanu naładowania akumulatora z ochroną przed nadmiernym jego rozładowaniem.

Zapewnienie szybkiego i niezawodnego odprowadzenia dymu z takich miejsc jak klatki schodowe czy korytarze, może mieć krytyczne znaczenie podczas akcji ewakuacyjnej budynku. Centrala RZN 4503-T firmy D+H, dzięki możliwości podłączenia dużej ilości detektorów oraz zasilaniu bateryjnemu niezależnemu od sieci elektrycznej, doskonale sprawdzi się w warunkach zagrożenia, natomiast funkcja wietrzenia sprawi, że jej obecność będziemy mogli docenić każdego dnia.

Dane techniczne centrali RZN 4503-T:
 • Zasilanie: 230 V/50Hz, 90VA
 • Wymagane akumulatory (1 szt.): 12 V typ 8
 • Wyjście    24VDC, maksymalnie: 3A
 • Ilość linii ppoż.: 1 linia
 • Ilość grup wentylacji: 1 grupa
 • Rodzaj pracy:
  - monitorowanie:        praca ciągła
  - alarm/wentylacja:        praca krótkotrwała
 • Stopień ochrony: IP30
 • Zakres temp.: -50C do +550C
 • Wymiary (S x W x G): 156 x 235 x 82mm
 • Kolor ramy (dolna część): RAL 7035 (szary)
 • Kolor pokrywy: RAL 2011 (pomarańczowy)
 • Waga: 1,4 kg
 • Certyfikat: CNBOP

materiały: D+H Polska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Regulacja odzysku ciepła
 • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl