Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

INSTALACJE Rynek, nowości, laureaci

Waldemar Joniec  |  22.06.2010

Na tegorocznych targach INSTALACJE oraz WODOCIĄGI prezentowano szeroką ofertę najnowocześniejszych materiałów i urządzeń, począwszy od kanalizacji, poprzez ogrzewanie i wentylację z klimatyzacją. Co dwa lata do Poznania przyjeżdżają producenci, inwestorzy, projektanci i instalatorzy – dla nich targi są miejscem fachowych spotkań biznesowych, umożliwiają też poznanie nowych produktów i technologii.

targi instalacje 2010
targi instalacje 2010
targi instalacje 2010
targi instalacje 2010

Po raz pierwszy INSTALACJOM towarzyszyły Targi Branży Wodno-Kanalizacyjnej WODOCIĄGI i Targi Kominkowe KOMINKI. W tym samym czasie odbywały się również Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO i Wystawa Zabezpieczeń SECUREX. Wprawdzie liczba wystawców na targach spadła w porównaniu do poprzednich edycji, jest to jednak nadal największa impreza branży instalacyjnej w kraju i regionie. Dzięki pawilonom wyposażonym w instalacje odprowadzania spalin zwiększyła się ekspozycja targów KOMINKI, a organizatorzy zapowiadają oddanie do dyspozycji wystawców nowych powierzchni wyposażonych w te instalacje, co umożliwi pokazy innych urządzeń grzewczych.

Zauważalna była oferta nowoczesnych urządzeń wykorzystujących energie odnawialne – wystawcy szczególnie eksponowali na swoich stoiskach pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz nowoczesne wymienniki i sterowniki. Ten kierunek będzie dominował w ogrzewnictwie w najbliższych latach. Towarzyszyć mu będzie także rozwój rynku kotłów na paliwa stałe, zwłaszcza biomasę, oraz kotłów węglowych małych mocy. Wprawdzie w ostatnich miesiącach zmniejszyła się sprzedaż kotłów na tzw. ekogroszek, co było spowodowane brakiem tego paliwa i wzrostem jego cen, jednak producenci kotłów węglowych mają szansę wprowadzić do oferty nowoczesne kotły z palnikami na inne paliwa kwalifikowane.

Znamienne, że wystawcami na targach byli producenci paliw dla nowoczesnych kotłów węglowych, np. Kampania Węglowa. Bez współdziałania producentów węgla kwalifikowanego i wytwórców kotłów wrócimy do epoki dymiących i kopcących urządzeń spalających byle co i byle jak, nieefektywnie i z dużą emisją, a na to nie będą się godzić ani samorządy, ani państwo, ani też reszta społeczeństwa. Przed nami bowiem epoka domów niskoenergetycznych, o zużyciu energii bliskiej domom pasywnym. Czeka nas to nieodwołalnie i za kilka lat po prostu nie zbudujemy budynku pożerającego dużo energii i emitującego gazy cieplarniane.

Na stoiskach firm oferujących systemy instalacyjne i narzędzia widoczny był ożywiony ruch i ci fachowcy, których zainteresowały ekspozycje, znacznie różnili się od typowych instalatorów sprzed kilkunastu lat. Dziś są to dobrze wykształceni monterzy, szukający nie tylko dobrych produktów, ale też wiedzy. Widać, że szkolenia prowadzone od kilkunastu lat przez firmy będące liderami rynku, zwłaszcza w branży grzewczej, dały efekt. Zadziałało tzw. prawo masy i instalatorów, którzy są wierni tylko temu, czego nauczyli się na samym początku swojej pracy zawodowej, jest coraz mniej.

Przyczynili się do tego także inwestorzy, również indywidualni, który patrzą na instalacje również przez pryzmat kosztów eksploatacji i ochrony środowiska. Teraz instalatorów czeka kolejne wyzwanie, mianowicie szkolenia i egzaminy z zakresu urządzeń i instalacji wykorzystujących OZE. Dużą rolę do odegrania w procesie kształcenia będą mieć producenci i dystrybutorzy urządzeń. Na stoiskach firm branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej główny akcent kładziono na energooszczędność i komfort.

Często eksponowano dane dotyczące zużycia energii przez prezentowane urządzenia. Postęp w automatyce i sterowaniu osiągnął takie tempo, że trudno za nim nadążyć, o ile nie jest się specjalistą w tej dziedzinie.
Pomimo spadku liczby wystawców targi odwiedziło wielu fachowców, zwłaszcza ekspozycje w salonach INSTALACJI. Brak niektórych firm był widoczny, ale nie sposób rozstrzygnąć, czym był spowodowany. Nie przekonuje argumentacja, że epoka targów już mija, a kontakty firm z wykonawcami umożliwia internet.


Targi WODOCIĄGI miały wprawdzie skromny początek jak na skalę imprez w Poznaniu, ale ta część branży instalacyjnej zainteresowana jest nie tylko ogromnymi sieciami kanalizacyjnymi i przemysłowym oczyszczaniem ścieków oraz inwestycjami w ramach KPOŚK. Producenci mają także szeroką ofertę dla instalacji: wodociągowych, kanalizacyjnych, służących uzdatnianiu wody, a także odprowadzaniu i zagospodarowaniu wód opadowych.
Pod tym względem bliżej więc wystawcom do instalatorów i projektantów niż do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Rozwijając się w tym kierunku, targi te mają szansę odnieść sukces i uzupełnić ofertę prezentowaną podczas INSTALACJI. Hydraulik to specjalność stojąca coraz wyżej w hierarchii instalatorów wraz ze wzrostem znaczenia tych instalacji w nowoczesnych budynkach.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl