Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Okna oddymiające w systemie wentylacji pożarowej

Redakcja RI  |  28.04.2011
Okna oddymiające Euro-SHEV
Okna oddymiające Euro-SHEV
D+H

Wybór odpowiednich okien pozwalających na usunięcie z budynku dymu i trujących gazów jest podczas projektowania systemu oddymiania jedną z kluczowych kwestii. Na co zwrócić uwagę, by wybór, którego dokonamy zapewnił maksymalne bezpieczeństwo osobom korzystającym z budynku?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów okna oddymiającego jest jego czynna powierzchnia oddymiania, którego wartość obliczana jest z wykorzystaniem bezwymiarowego współczynnika przepływu (CV), zależnego zarówno od wymiarów, jak i kąta otwarcia okna.

Według wymagań normy PN-EN 12101-2 współczynnik CV uzyskuje się metodą doświadczalną badając okno w tunelu aerodynamicznym. Dopiero tak dokładne badanie pozwala na precyzyjne określenie specyfikacji okna lub klapy, gwarantując tym samym optymalne działanie całego systemu. Brak oznaczenia CE często oznacza, że producent nie poddaje okna tak rygorystycznym testom, a do obliczania czynnej powierzchni oddymiania używa uogólnionych bezwymiarowych współczynników przepływu.

Tak przeprowadzona kalkulacja bywa jednak nierzadko błędna, przez co rzeczywiste parametry okna różnią się od deklarowanych, co może mieć negatywny wpływ na działanie systemu oddymiającego.
Norma PN-EN 12101-2 wymaga dodatkowo uwzględnienie wpływu wiatru bocznego przy oknach dachowych, co niejednokrotnie w ogóle nie jest brane pod uwagę przy wyborze okna oddymiającego.  W celu zniwelowania niekorzystnego wpływu wiatru D+H proponuje różne sposoby jego otwierania.

Kolejną istotną cechą okien oddymiających jest ich odporność na wysokie temperatury, ponieważ to, jak zachowują się one w ekstremalnych sytuacjach, w dużej mierze świadczy o ich skuteczności. Dlatego też okna takie powinny zostać poddane testowi polegającemu na umieszczeniu ich na 30 minut w temperaturze 300 st. C.
Pozwala to określić jak konstrukcja okna reaguje na wysoką temperaturę i czy zastosowane profile oraz szyba wytrzymają warunki, jakie mogą wystąpić podczas pożaru. Okna Euro-SHEV firmy D+H poddawane są wszystkim, nawet najbardziej rygorystycznym testom oraz badaniom, co potwierdzają certyfikaty wydane przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą VdS.

Parametry techniczne okien oraz ich zgodność z normą są rzeczą niebywale istotną. Równie ważny  jest wybór ich dostawcy. Firma D+H, poza dostarczeniem najwyższej jakości okien oddymiających Euro-SHEV, oferuje swoim klientom pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od fazy projektowej na serwisie pogwarancyjnym kończąc.

Więcej: www.dhpolska.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl