Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Okna oddymiające w systemie wentylacji pożarowej

Redakcja RI  |  28.04.2011
Okna oddymiające Euro-SHEV
Okna oddymiające Euro-SHEV
D+H

Wybór odpowiednich okien pozwalających na usunięcie z budynku dymu i trujących gazów jest podczas projektowania systemu oddymiania jedną z kluczowych kwestii. Na co zwrócić uwagę, by wybór, którego dokonamy zapewnił maksymalne bezpieczeństwo osobom korzystającym z budynku?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów okna oddymiającego jest jego czynna powierzchnia oddymiania, którego wartość obliczana jest z wykorzystaniem bezwymiarowego współczynnika przepływu (CV), zależnego zarówno od wymiarów, jak i kąta otwarcia okna.

Według wymagań normy PN-EN 12101-2 współczynnik CV uzyskuje się metodą doświadczalną badając okno w tunelu aerodynamicznym. Dopiero tak dokładne badanie pozwala na precyzyjne określenie specyfikacji okna lub klapy, gwarantując tym samym optymalne działanie całego systemu. Brak oznaczenia CE często oznacza, że producent nie poddaje okna tak rygorystycznym testom, a do obliczania czynnej powierzchni oddymiania używa uogólnionych bezwymiarowych współczynników przepływu.

Tak przeprowadzona kalkulacja bywa jednak nierzadko błędna, przez co rzeczywiste parametry okna różnią się od deklarowanych, co może mieć negatywny wpływ na działanie systemu oddymiającego.
Norma PN-EN 12101-2 wymaga dodatkowo uwzględnienie wpływu wiatru bocznego przy oknach dachowych, co niejednokrotnie w ogóle nie jest brane pod uwagę przy wyborze okna oddymiającego.  W celu zniwelowania niekorzystnego wpływu wiatru D+H proponuje różne sposoby jego otwierania.

Kolejną istotną cechą okien oddymiających jest ich odporność na wysokie temperatury, ponieważ to, jak zachowują się one w ekstremalnych sytuacjach, w dużej mierze świadczy o ich skuteczności. Dlatego też okna takie powinny zostać poddane testowi polegającemu na umieszczeniu ich na 30 minut w temperaturze 300 st. C.
Pozwala to określić jak konstrukcja okna reaguje na wysoką temperaturę i czy zastosowane profile oraz szyba wytrzymają warunki, jakie mogą wystąpić podczas pożaru. Okna Euro-SHEV firmy D+H poddawane są wszystkim, nawet najbardziej rygorystycznym testom oraz badaniom, co potwierdzają certyfikaty wydane przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą VdS.

Parametry techniczne okien oraz ich zgodność z normą są rzeczą niebywale istotną. Równie ważny  jest wybór ich dostawcy. Firma D+H, poza dostarczeniem najwyższej jakości okien oddymiających Euro-SHEV, oferuje swoim klientom pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od fazy projektowej na serwisie pogwarancyjnym kończąc.

Więcej: www.dhpolska.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl