Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wygrać z azbestem

Redakcja RI  |  26.01.2008

„Wygrać z azbestem” – to tytuł konferencji wieńczącej cykl spotkań zorganizowanych w całej Polsce. Azbest był hitem lat 60. i 70. W branży instalacyjnej stosowano go w rurach i kształtkach azbestowo- cementowych (wykorzystywanych w sieciach wod-kan), przewodach kominowych, kanałach wentylacyjnych oraz płytach i kształtkach w wymiennikach ciepła używanych w energetyce zawodowej (głównie w chłodniach kominowych), chłodniach wentylatorowych, a także podczas izolowania rurociągów ciepłowniczych.

Należy pamiętać, że nie ma natychmiastowej potrzeby usuwania wszystkich wyrobów zawierających azbest. W przypadku, gdy struktura wyrobu nie jest uszkodzona, może być on bezpiecznie użytkowany do czasu, kiedy wynik kolejnej oceny będzie kwalifikował go do usunięcia. Ocenę należy powtarzać w okresach co rok lub co 5 lat. Usuwanie azbestu jest sprawą kłopotliwą, a przede wszystkim kosztowną. Dlatego też 5 lat temu Rada Ministrów przyjęła specjalny program, którego celem jest całkowite wyeliminowanie z użytkowania oraz bezpieczne złożenie azbestu na składowiskach do 2032 r. Od 2003 r. Ministerstwo Gospodarki prowadziło szeroko zakrojone działania informacyjno-edukacyjne,m.in. utworzono wojewódzkie bazy wyrobów i odpadów zawierających azbest (WBDA), opracowano i udostępniono gminom wzorcowy gminny plan usuwania wyrobów zawierających azbest oraz dofinansowano opracowanie programów usuwania azbestu z terenów 2 województw.
Finansowego wsparcia mogą też udzielać różne instytucje, m.in. Narodowy i wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, EkoFundusz, Bank Ochrony Środowiska; pieniądze na projekty związane z usuwaniem azbestu można także uzyskać z funduszy strukturalny UE oraz Funduszu Spójności.
Uszkodzone wyroby azbestowe, uwalniając włókna azbestu, mogą stać się przyczyną śmiertelnych chorób: pylicy azbestowej (azbestozy), raka płuc, międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej oraz innych zmian w płucach. Obecnie nie jest wiadomo, jaka minimalna ilość pyłu azbestowego wywołuje choroby. Wiadomo jednak, że im więcej włókien azbestu dostanie się do układu oddechowego, tym większe jest ryzyko choroby. Zachorować mogą również osoby, które oddychały powietrzem o wysokim stężeniu włókien azbestu nawet przez krótki czas.

Sylwia Giermaz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl