Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wygrać z azbestem

Redakcja RI  |  26.01.2008

„Wygrać z azbestem” – to tytuł konferencji wieńczącej cykl spotkań zorganizowanych w całej Polsce. Azbest był hitem lat 60. i 70. W branży instalacyjnej stosowano go w rurach i kształtkach azbestowo- cementowych (wykorzystywanych w sieciach wod-kan), przewodach kominowych, kanałach wentylacyjnych oraz płytach i kształtkach w wymiennikach ciepła używanych w energetyce zawodowej (głównie w chłodniach kominowych), chłodniach wentylatorowych, a także podczas izolowania rurociągów ciepłowniczych.

Należy pamiętać, że nie ma natychmiastowej potrzeby usuwania wszystkich wyrobów zawierających azbest. W przypadku, gdy struktura wyrobu nie jest uszkodzona, może być on bezpiecznie użytkowany do czasu, kiedy wynik kolejnej oceny będzie kwalifikował go do usunięcia. Ocenę należy powtarzać w okresach co rok lub co 5 lat. Usuwanie azbestu jest sprawą kłopotliwą, a przede wszystkim kosztowną. Dlatego też 5 lat temu Rada Ministrów przyjęła specjalny program, którego celem jest całkowite wyeliminowanie z użytkowania oraz bezpieczne złożenie azbestu na składowiskach do 2032 r. Od 2003 r. Ministerstwo Gospodarki prowadziło szeroko zakrojone działania informacyjno-edukacyjne,m.in. utworzono wojewódzkie bazy wyrobów i odpadów zawierających azbest (WBDA), opracowano i udostępniono gminom wzorcowy gminny plan usuwania wyrobów zawierających azbest oraz dofinansowano opracowanie programów usuwania azbestu z terenów 2 województw.
Finansowego wsparcia mogą też udzielać różne instytucje, m.in. Narodowy i wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, EkoFundusz, Bank Ochrony Środowiska; pieniądze na projekty związane z usuwaniem azbestu można także uzyskać z funduszy strukturalny UE oraz Funduszu Spójności.
Uszkodzone wyroby azbestowe, uwalniając włókna azbestu, mogą stać się przyczyną śmiertelnych chorób: pylicy azbestowej (azbestozy), raka płuc, międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej oraz innych zmian w płucach. Obecnie nie jest wiadomo, jaka minimalna ilość pyłu azbestowego wywołuje choroby. Wiadomo jednak, że im więcej włókien azbestu dostanie się do układu oddechowego, tym większe jest ryzyko choroby. Zachorować mogą również osoby, które oddychały powietrzem o wysokim stężeniu włókien azbestu nawet przez krótki czas.

Sylwia Giermaz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl