Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wygrać z azbestem

Redakcja RI  |  26.01.2008

„Wygrać z azbestem” – to tytuł konferencji wieńczącej cykl spotkań zorganizowanych w całej Polsce. Azbest był hitem lat 60. i 70. W branży instalacyjnej stosowano go w rurach i kształtkach azbestowo- cementowych (wykorzystywanych w sieciach wod-kan), przewodach kominowych, kanałach wentylacyjnych oraz płytach i kształtkach w wymiennikach ciepła używanych w energetyce zawodowej (głównie w chłodniach kominowych), chłodniach wentylatorowych, a także podczas izolowania rurociągów ciepłowniczych.

Należy pamiętać, że nie ma natychmiastowej potrzeby usuwania wszystkich wyrobów zawierających azbest. W przypadku, gdy struktura wyrobu nie jest uszkodzona, może być on bezpiecznie użytkowany do czasu, kiedy wynik kolejnej oceny będzie kwalifikował go do usunięcia. Ocenę należy powtarzać w okresach co rok lub co 5 lat. Usuwanie azbestu jest sprawą kłopotliwą, a przede wszystkim kosztowną. Dlatego też 5 lat temu Rada Ministrów przyjęła specjalny program, którego celem jest całkowite wyeliminowanie z użytkowania oraz bezpieczne złożenie azbestu na składowiskach do 2032 r. Od 2003 r. Ministerstwo Gospodarki prowadziło szeroko zakrojone działania informacyjno-edukacyjne,m.in. utworzono wojewódzkie bazy wyrobów i odpadów zawierających azbest (WBDA), opracowano i udostępniono gminom wzorcowy gminny plan usuwania wyrobów zawierających azbest oraz dofinansowano opracowanie programów usuwania azbestu z terenów 2 województw.
Finansowego wsparcia mogą też udzielać różne instytucje, m.in. Narodowy i wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, EkoFundusz, Bank Ochrony Środowiska; pieniądze na projekty związane z usuwaniem azbestu można także uzyskać z funduszy strukturalny UE oraz Funduszu Spójności.
Uszkodzone wyroby azbestowe, uwalniając włókna azbestu, mogą stać się przyczyną śmiertelnych chorób: pylicy azbestowej (azbestozy), raka płuc, międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej oraz innych zmian w płucach. Obecnie nie jest wiadomo, jaka minimalna ilość pyłu azbestowego wywołuje choroby. Wiadomo jednak, że im więcej włókien azbestu dostanie się do układu oddechowego, tym większe jest ryzyko choroby. Zachorować mogą również osoby, które oddychały powietrzem o wysokim stężeniu włókien azbestu nawet przez krótki czas.

Sylwia Giermaz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl