Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Studenci w leszczyńskim MPWiK

Redakcja RI  |  14.06.2011

Kilkudziesięciu studentów z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej odwiedziło na początku maja Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie. Ich uwagę przyciągnęła oferta prężnie działającego Działu Edukacji Ekologicznej MPWiK, który oferuje szkolenia dla dzieci i młodzieży, ale również uczniów techników ochrony środowiska, nauczycieli, dziennikarzy, decydentów i specjalistów pragnących poszerzyć wiedzę z zakresu pracy i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.

 

Całodniowe spotkanie rozpoczęło się w Stacji Uzdatniania Wody w Strzyżewicach, gdzie gości przywitał Jacek Schubert kierujący sekcją edukacyjną przedsiębiorstwa. Spacer wzdłuż linii technologicznej produkcji wody dla Leszna i okolic zaczął się, jakże by inaczej, od samego źródła. Przy okazji oglądania studni głębinowych, pobierających wodę z pokładów czwarto- i trzeciorzędowych, omówiono pojęcia obszarów ochronnych ujęcia wody: strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej, jak również sposoby zabezpieczenia przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz, np. atakami terrorystycznymi. Po szybkim spacerze do pomieszczenia aeratorów amonowo-siarkowy zapach świeżo wydobytej wody uświadomił studentom potrzebę jej uzdatnienia przed dystrybucją do końcowego odbiorcy.

Mijając starannie pomalowane i zadbane filtry ciśnieniowe, będące wizytówką SUW Strzyżewice, grupa dotarła do centrum dowodzenia – sterowni. Tutaj przez dłuższy czas studenci z zaciekawieniem zapoznawali się z możliwościami nowoczesnego systemu monitorowania stanu pracy układu. Aleksander Nowaczyk, mistrz SUW Strzyżewice, prezentował archiwalne wykresy rozbiorów wody, ciśnienia w sieci i innych parametrów eksploatacyjnych, których zmiany świadczyły o okresie płukania filtrów, wzmożonym wieczornym poborze zaraz po emisji popularnego serialu czy też konieczności konserwacji któregoś z elementów systemu, dostarczającego średniodobowo ok. 240 m3/h uzdatnionej wody (pozwolenie wodnoprawne do 510 m3/h).

Drugim obiektem, który mogli obejrzeć studenci, była oczyszczalnia ścieków w Henrykowie. Zlokalizowany poza obszarem zabudowanym kompleks oparto na technologii oczyszczania ścieków metodą BARDENPHO. Ścieki od liczby 100 tys. równoważnych mieszkańców (RLM) zbierane są za pomocą kolektora długości 6,5 km i średnicy prawie 2 m i doprowadzane do pompowni na terenie oczyszczalni poprzez czyszczone ręcznie rzadkie kraty o rozstawie 120 mm. W oczyszczalni studentów przywitali specjaliści, August Krzywosądzki i Ireneusz Kawałkiewicz, a prezentację na temat działania MPWiK Leszno poprowadził jego prezes Mariusz Kucharski, absolwent Politechniki Poznańskiej na tym samym kierunku, przy którym obecnie działa KNIŚ. Struktura organizacyjna, misja, cele, zasięg działania i perspektywy rozwoju firmy uświadomiły studentom skalę problemów, z jakimi na co dzień zmagają się pracownicy przedsiębiorstwa z uwagi na specyfikę jego działalności.

{morfeo 48}

Zwiedzanie obiektu przeprowadzono w trzech podzielonych tematycznie podgrupach, którymi wymieniali się oprowadzający. Pracownicy MPWiK, prezentując poszczególne elementy systemu, dzielili się ze studentami swoim wieloletnim doświadczeniem, przytaczając różne dane techniczne przeplatane opowieściami o najciekawszych sytuacjach, z jakimi spotkali się w swoim życiu zawodowym. W ten sposób wszyscy studenci przebyli drogę od piaskowników poprzez osadniki wstępne, reaktor biologiczny i osadniki wtórne aż do samego końca złożonego procesu – wylotu oczyszczonych ścieków do odbiornika (rzeka Rów Polski zwana Kopanicą).

Zaopatrzeni w kolorowe siatki samodzielnie pobierali próbki osadu z okolic wylotu do rzeki, szukając jak najwięcej różnorodnych organizmów. Przy odpowiednich warunkach widoczności można podobno zaobserwować, jak małe ryby płyną pod prąd w kierunku wylotu z oczyszczalni, co świadczy o dobrej jakości procesu i wysokiej sprawności systemu. Ostatnim zadaniem dla każdej z grup było przygotowanie próbek osadu czynnego i ich obserwacja pod mikroskopem. Poszukiwania organizmów składających się na osad czynny okazały się dużą atrakcją. Samodzielne odnalezienie i rozpoznanie orzęski czy wrotka pozwoliło uczestnikom wycieczki poczuć się jak prawdziwi laboranci.

Spotkanie podsumowano przy ognisku, podczas którego studenci KNIŚ zdecydowanie wyrazili chęć dalszej współpracy z MPWiK. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli spotkanie zatytułowane „Noc w kanałach”, planowane na jesieni tego roku, na które czekać będziemy z niecierpliwością.

Łukasz Amanowicz, Koło Naukowe Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, www.knis.put.poznan.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl