Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co z ustawą o odnawialnych źródłach energii

Redakcja RI  |  21.06.2011

Zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE, odpowiadającą za odnawialne źródła energii, Polska powinna była uchwalić ustawę o OZE już ponad pół roku temu. Ustawy jednak dotychczas nie uchwalono. Nie podjęto także konsultacji publicznych. Projekt jest co prawda przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki, ale nie wiadomo, kiedy trafi do Parlamentu.

 

W trakcie rozpoczynającej się wkrótce Prezydencji, szczególnie w kontekście przyjęcia przez Polskę bezpieczeństwa energetycznego UE za jeden ze swoich priorytetów, brak ustawy jest kompromitacją dla naszego kraju.

– Bez regulacji prawnych, gwarantujących stabilność systemu wsparcia i dostęp do sieci, przedsiębiorcy nie zaryzykują inwestycji w OZE – alarmuje Michał Ćwil, dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO). – Konsekwencje zaniechania będą dotkliwe – z jednej strony będziemy płacić kary, z drugiej zaś rezygnujemy choćby z możliwości rozwoju przemysłu produkującego urządzenia i podzespoły dla sektora energetyki odnawialnej.

Dyrektywa 2009/28/WE zobowiązuje nasz kraj do zapewnienia minimum 15-procentowego udziału „zielonej energii” w bilansie energetycznym kraju najpóźniej do 2020 roku. Szacuje się, że dziś z OZE czerpie się ok. 8%.
- Zestawiając te dwie liczby, można wysunąć wniosek, że jesteśmy już w połowie drogi. Nic bardziej błędnego. W ostatniej dekadzie niewiele przyrosło nam mocy wytwórczych, czerpiących z OZE. Oprócz hydroelektrowni, na te szacowane dziś 8% składa się głównie energia cieplna z biomasy, generowana w jednostkach nieprzyłączonych do sieci oraz energia elektryczna z biomasy współspalanej z paliwami kopalnymi, czyli w jednostkach instalowanych przed rokiem 2000. – wyjaśnia Michał Ćwil. - Powinniśmy inwestować ok. 6 mld zł rocznie, aby zdążyć do 2020 roku dostosować polską energetykę do unijnych wymogów. Kosztów nie musi ponosić rząd. Mogą je pokryć inwestorzy. Jak uczą przykłady innych państw naszego regionu, OZE to rynek dla nich atrakcyjny. Problemem jest chaos proceduralny – dziś wszelkie regulacje dotyczące sektora rozproszone są w wielu aktach prawnych. Potrzebne jest ujednolicenie przepisów, uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie OZE oraz stabilny i efektywny system wsparcia. Prawidłowo skonstruowana ustawa o odnawialnych źródłach energii może to wszystko zapewnić.

Rozwój energetyki odnawialnej, jako dominujący w polskiej polityce energetycznej wg badań Instytutu na rzecz Ekorozwoju, popiera ponad 50% Polaków, a 84% uważa za zasadne wspieranie jej z środków publicznych.

Polsce grozi dziś kryzys w zaopatrzeniu w energię i poważne trudności w wypełnieniu wymagań Pakietu energetyczno-klimatycznego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Właśnie teraz mamy unikatową okazję wprowadzeni modelu energetyki rozproszonej. W istotny sposób służyłoby to rozwojowi produkcji instalacji dla energetyki rozproszonej w naszym kraju, przyczyniając się do budowania przewagi konkurencyjnej gospodarki czy tworzenia miejsc pracy.

Zdaniem Koalicji Klimatycznej, ustawa nie może być postrzegana jedynie jako wypełnienie zobowiązania unijnego. Powinna tworzyć warunki do rozwoju OZE możliwie najefektywniejszego z punktu widzenia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów (z uwzględnieniem kosztów zewnętrznych). Wskazane jest wzmocnienie roli samorządów, dla zapewnienia możliwości rozwoju energetyki rozproszonej.

Zrównoważonemu rozwojowi OZE powinno towarzyszyć wprowadzenie zakazu współspalania i wykorzystania biomasy w dużych instalacjach energetycznych. Obecny system wymaga rewizji, ponieważ wspierane współspalanie węgla z drewnem zaburza konkurencję na rynku OZE i ma negatywny wpływ na inne sektory gospodarki. Przesunięcie strumienia biomasy z ciepłownictwa do współspalania powoduje prawie trzykrotne zwiększenie zapotrzebowania na deficytową biomasę leśną, co powoduje np. wzrost kosztów produkcji mebli, czy papieru.

Planując rozwój energetyki odnawialnej musimy stosować kryteria zrównoważonego rozwoju, uwzględniając w szczególności potrzeby ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 – wyjaśnia dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. – Ważne jest też zachowanie krajobrazu kulturowego oraz ochrona produkcji żywności. Stosowanie kryteriów zrównoważonego rozwoju powinno być zapewnione również w przypadku importu surowców energetycznych.

Stanowisko Koalicji Klimatycznej ws. ustawy o odnawialnych źródłach energii

Więcej: www.koalicjaklimatyczna.org

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl