Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

X Zjazd Izby Inżynierów Budownictwa

Redakcja RI  |  04.07.2011

W czerwcu, na X Krajowym Zjeździe Sprawozdawczym, Polska Izba Inżynierów Budownictwa podsumowała działalność samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w 2010 roku. Podczas spotkania dyskutowano także nad przyszłością zawodu inżyniera, m.in. wyznaczania standardów w obecnej sytuacji rynkowej.

 

Zgodnie ze statutem PIIB, Krajowy Zjazd jest najwyższym organem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Zwołuje go Krajowa Rada, co najmniej raz do roku jako sprawozdawczy, a co 4 lata jako sprawozdawczo-wyborczy. Obecna kadencja obejmuje lata 2010-2014.

Izba ma 114 010 członków zrzeszonych w 16 izbach okręgowych. Najliczniejsza jest izba mazowiecka - 17 186 osób, najmniej członków ma izba opolska - 2637.
PIIB wyraźnie “odmłodniała”. Niemal połowa członków ma mniej niż 36 lat. Nadal dominują w tej branży mężczyźni - na ok. 8 mężczyzn przypada jedna kobieta.
PIIB stawia duży nacisk na stałe podnoszenie kwalifikacji swoich członków. Ma to również przełożenie na frekwencję w szkoleniach - w ubiegłym roku uczestniczyło w nich prawie 29 tys. osób. Na szkolenia PIIB wydała w 2010 roku 400 tys. złotych.

- Za chwilę polska prezydencja w Unii. Dzisiaj jesteśmy równoprawnymi członkami tej przestrzeni - mówił podczas zjazdu poseł Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury. - Jest to moment, kiedy środowisko inżynierów może wziąć udział w wielkiej debacie europejskiej w wymiarze technicznym i technologicznym, bo istnieje w tym obszarze potrzeba zapewnienia jakości. Kto nie nadąża za jakością, ten zapomina, że takie są trendy rozwoju. Rośnie zainteresowanie zawodami technicznymi, dlatego i tu jakość oraz standardy kształcenia kadr dla rynku nabierają priorytetowego znaczenia.

- Powodzenia i wyrazy solidarności od PZITB dla braci inżynierskiej, bo w tej solidarności tkwi siła naszego środowiska - powiedział Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Poparł działania PIIB zmierzające do wprowadzenia standardów ustawicznego kształcenia inżynierów budownictwa. - Problem bowiem narasta, stał się poważny. Zgłaszam publicznie, byśmy razem pracowali w tym temacie. I wreszcie kwestia - ustawa o zamówieniach publicznych, która buduje w swoim obecnym kształcie bombę zegarową w postaci podłej jakości budownictwa. Mamy do czynienia ze strachem i bojaźnią urzędników, a chowanie się za kryterium najniższej ceny bije w jakość i rzetelność polskiego budownictwa. Pora to wreszcie zmienić...

Przynależność do PIIB inżynierów wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie jest obowiązkowa. Obligatoryjność członkostwa daje Izbie m.in. możliwość kontroli przestrzegania prawa oraz sumiennego wykonywania zawodu zaufania publicznego przez osoby do niej należące. Podczas X Zjazdu jego uczestnicy wysłuchali sprawozdań wszystkich organów Izby, podsumowali działalność PIIB w 2010 roku i na koniec udzielili absolutorium władzom krajowym Izby, którym w obecnej kadencji przewodzi Andrzej Roch Dobrucki.

materiały: PIIB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl