Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Redakcja RI  |  15.07.2011

Stan prawny, ceny, niewystarczająca ilość informacji - to główne czynniki, które nie pozwalają na dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce. Producenci więc, a także dystrybutorzy oraz eksperci z dziedziny pomp ciepła stworzyli Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC), której celem jest zniesienie wspomnianych barier.

 

Dotychczas w nie powstały w Polsce normy, które regulowałyby zasady wykorzystania tej technologii grzewczej. Ponadto, w odróżnieniu od regulacji UE, polskie prawo nie klasyfikuje pomp ciepła jako korzystające z odnawialnych źródła energii. Trudniej zatem uzyskać dofinansowanie na inwestycje związane z pompami ciepła.
Brak również wystarczającej wiedzy wśród inwestorów - dotychczas w Polsce nie powstała żadna kampania informacyjna, która propagowałaby to rozwiązanie.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła będzie się starała znieść opisane wyżej bariery.

– Do głównych zadań stowarzyszenia można zaliczyć prowadzenie działalności: edukacyjnej, promocyjnej, badawczej oraz wdrożeniowej - wyjaśnia nowy prezes PORTPC. Członkowie stowarzyszenia mają wiedzę oraz doświadczeniem w realizacji wielu projektów związanych z pompami ciepła. W 2010 roku brali udział w konsultacjach Ministerstwa Gospodarki dotyczących krajowego planu działania w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Obecnie, przy współpracy z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej i Grzewczej, przygotowywane są wytyczne do projektowania oraz wykonywania instalacji dolnych źródeł pomp ciepła.

Działania merytoryczne w stowarzyszeniu koordynuje Rada Programowo-Naukowa PORTPC. Kieruje nią jeden z najwybitniejszych polskich autorytetów w dziedzinie pomp ciepła – dr inż. Marian Rubik, a uczestniczą również specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie. Ponadto PORTPC oczekuje obecnie na akces do Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA).

materiały: PORTPC

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl