Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Redakcja RI  |  15.07.2011

Stan prawny, ceny, niewystarczająca ilość informacji - to główne czynniki, które nie pozwalają na dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce. Producenci więc, a także dystrybutorzy oraz eksperci z dziedziny pomp ciepła stworzyli Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC), której celem jest zniesienie wspomnianych barier.

 

Dotychczas w nie powstały w Polsce normy, które regulowałyby zasady wykorzystania tej technologii grzewczej. Ponadto, w odróżnieniu od regulacji UE, polskie prawo nie klasyfikuje pomp ciepła jako korzystające z odnawialnych źródła energii. Trudniej zatem uzyskać dofinansowanie na inwestycje związane z pompami ciepła.
Brak również wystarczającej wiedzy wśród inwestorów - dotychczas w Polsce nie powstała żadna kampania informacyjna, która propagowałaby to rozwiązanie.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła będzie się starała znieść opisane wyżej bariery.

– Do głównych zadań stowarzyszenia można zaliczyć prowadzenie działalności: edukacyjnej, promocyjnej, badawczej oraz wdrożeniowej - wyjaśnia nowy prezes PORTPC. Członkowie stowarzyszenia mają wiedzę oraz doświadczeniem w realizacji wielu projektów związanych z pompami ciepła. W 2010 roku brali udział w konsultacjach Ministerstwa Gospodarki dotyczących krajowego planu działania w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Obecnie, przy współpracy z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej i Grzewczej, przygotowywane są wytyczne do projektowania oraz wykonywania instalacji dolnych źródeł pomp ciepła.

Działania merytoryczne w stowarzyszeniu koordynuje Rada Programowo-Naukowa PORTPC. Kieruje nią jeden z najwybitniejszych polskich autorytetów w dziedzinie pomp ciepła – dr inż. Marian Rubik, a uczestniczą również specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie. Ponadto PORTPC oczekuje obecnie na akces do Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA).

materiały: PORTPC

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl