Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zachęty podatkowe dla przedsiębiorstw w celu inwestowania w OZE

Redakcja RI  |  25.07.2011  |  1

Coraz więcej firm decyduje się na podejmowanie działań CSR w obszarze środowiskowym. Jednym z nich jest wykorzystywanie przez przedsiębiorstwa źródeł energii odnawialnej. Jednym z przejawów wsparcia europejskich rządów w tym obszarze są zachęty podatkowe, które stanowią o większej atrakcyjności wykorzystania OZE niż „tradycyjnych” źródeł energii w działalności gospodarczej.

 

CSR jest koncepcją dobrowolnego uwzględnienia czynników społecznych i środowiskowych w prowadzonej działalności, nieuregulowaną szczegółowymi przepisami prawa. Mimo to administracja rządowa wielu europejskich państw coraz częściej podejmuje inicjatywy mające na celu promocję społecznej odpowiedzialności biznesu. Z jednej strony następuje to, jak np. w Hiszpanii, poprzez stopniowe wprowadzanie dodatkowych wymogów w zakresie raportowania przez firmy. Z drugiej natomiast - poprzez oferowanie różnych form ulg i zachęt, w tym podatkowych, związanych z ochroną środowiska i promocją „zielonej energii” – mówi Robert Sroka, szef projektów CSR w Accreo Taxand .

Jednym z czterech fundamentów CSR, obok obszaru biznesowego, pracowniczego i społecznego, są działania firm w zakresie zarządzania środowiskowego, mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu biznesu na środowisko naturalne. Jak wynika z raportu Accreo Taxand*, wśród zachęt podatkowych w Polsce obowiązują obecnie:
  • Zwolnienie z akcyz energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii;
  • Ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych dla podatników podatku rolnego.

W innych krajach europejskich stosowane są, m.in. następujące zachęty:
  • Ulga podatkowa na wykorzystanie zielonej energii w wybranych regionach Hiszpanii, przykładowo w Madrycie właściciel budynku mieszkalnego, który zainwestował w instalację wykorzystującą energię słoneczną może pomniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości nawet o 25%;
  • Podwyższona stawka amortyzacji podatkowej na inwestycje w wybrane „zielone” technologie – energooszczędne urządzenia oraz instalacje w Wielkiej Brytanii;
  • Ulgi podatkowe na instalację słonecznego systemu grzewczego, zastąpienie centralnego ogrzewania systemem gazowym, czy dodatkową instalację grzewczą w Grecji;
  • Zwolnienia podatkowe w zakresie CIT oraz VAT dla przedsiębiorstw importerów/dostawców sprzętu wykorzystywanego w zakresie oszczędzania energii oraz przedsiębiorstw wytwarzających energię ze źródeł alternatywnych, a także wytwarzających i wykorzystujących biopaliwa na Ukrainie;
  • Zróżnicowane opodatkowanie paliw ciekłych w Finlandii.

Działania CSR w obszarze środowiskowym powinny być objęte szerszą współpracą pomiędzy sektorem biznesowym i administracją państwową. Ochrona środowiska naturalnego poprzez wykorzystywanie zielonej energii stanowi bowiem wspólny cel przedstawicieli państwa i biznesu. Wprowadzenie odpowiednich zachęt np. w obszarze systemu podatkowego powinno pozytywnie wpłynąć na wzrost zainteresowania zieloną energią ze strony firm. Można w tym zakresie czerpać wzorce z innych europejskich krajów

Więcej: www.taxand.pl


*Informacje pochodzą z raportu „Przegląd zachęt podatkowych w kontekście CSR w wybranych krajach europejskich”, który powstał na podstawie ankiety złożonej ze szczegółowych pytań będących wyróżnikami najczęstszych aktywności przedsiębiorstw w działaniach CSR w czterech obszarach: biznesowym, środowiskowym, miejsca pracy oraz społecznym.
Badanie zostało przeprowadzone wśród doradców podatkowych Taxand w: Polsce, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Finlandii, Belgii, Norwegii i na Ukrainie w okresie od marca do maja 2011 roku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl