Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Forum Chłodnictwa 2011. Relacja

Redakcja RI  |  17.08.2011
Krajowe Forum Chłodnictwa 2011
Krajowe Forum Chłodnictwa 2011
WJ

Walne zebranie członków Związku Pracodawców „Krajowe Forum Chłodnictwa” odbyło się w Warszawie 17 czerwca br. Rozpatrzono na nim sprawozdania organów statutowych, udzielono zarządowi absolutorium za 2010 r. oraz uchwalono budżet na rok bieżący. W trakcie dyskusji najwięcej uwagi poświęcono obecnej sytuacji firm z branży oraz prawnemu nieuregulowaniu kwalifikacji F-gazowych, czego wymaga rozporządzenie nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. F-gazów).

Wprowadziło ono m.in. wymóg posiadania odpowiednich certyfikatów dla osób i firm wykorzystujących czynniki HFC (m.in. R134a, R404A, R407C, R410A, R417A, R419A, R422A, R422D, R423A, R424A, R427A oraz R507), jednak Polska nadal nie wdrożyła tego rozporządzenia. Z tego też powodu nie ma podstaw i możliwości uzyskania w Polsce certyfikatów w zakresie stosowania F-gazów.

Ze względu na niejasności prawne w ostatnich dniach Ministerstwo Środowiska opublikowało informację, że do pracy z F-gazami po raz kolejny zaleca stosowanie świadectw kwalifikacji (tzw. „certyfikatów ozonowych”), do czasu uchwalenia krajowych przepisów dotyczących F-gazów na podstawie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową. Organy Inspekcji Ochrony Środowiska, wobec dotychczasowego braku legislacji krajowej, mogą egzekwować tylko część przepisów, które bezpośrednio wynikają z rozporządzenia 842/2006 i których wypełnienie nie wymaga uregulowania w przepisach krajowych.

Dopiero przygotowywana ustawa wprowadzi do krajowych systemów prawnych kary za naruszenia przepisów wspólnotowych oraz krajowych dotyczących F-gazów. Jednak brak tych przepisów powoduje zamieszanie i niedogodności dla przedsiębiorców i praktycznie eliminuje ich z działalności na rynku europejskim. KFCh w odpowiedzi na niemoc legislacyjną rządu w zakresie F-gazów podjęło inicjatywę nadawania własnych certyfikatów swoim członkom. Stowarzyszenie uważa bowiem, że certyfikat dla firm powinien mieć formę deklaracji, która może być weryfikowana przez podmioty zewnętrzne.

W toku dyskusji podkreślano, że każdy z członków Forum zobowiązał się do przestrzegania „Branżowego kodeksu etycznego przedsiębiorstw sektora chłodniczego” i firmy swoją działalnością na rynku udowodniły, że spełniają stosowne kryteria. Wiceprezes Marek Wawryniuk podkreślał, że certyfikat ten będzie nadawany po złożeniu deklaracji przedsiębiorcy, że przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego określone w rozporządzeniu Komisji nr 303/2008 (ustanowionego na mocy rozporządzenia nr 842/2006) odpowiednio do rodzaju powadzonej działalności, w tym zatrudnia wystarczającą liczbę certyfikowanego personelu zdolnego do wykonywania czynności w zakresie instalowania, konserwacji oraz serwisowania urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz posiada i stosuje udokumentowane procedury, a także ma wdrożone systemy dokumentowania tych czynności i dysponuje wyposażeniem technicznym odpowiednim do zakresu działalności.

Przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego omówili plany co do jego roli w certyfikacji F-gazowej oraz uregulowań powiązanych z dyrektywami ciśnieniowymi. Urząd ma bowiem być organem wydającym te certyfikaty po wdrożeniu odpowiednich regulacji ustawowych. Waldemar Targański (Politechnika Gdańska) przedstawił postęp prac nad przygotowaniem materiałów szkoleniowych i instruktażowych dla fachowego zapobiegania i redukcji wycieków czynników chłodniczych, opracowywanych w ramach projektu Real Skills Europe. Materiały w języku polskim będą dostępne dla członków KFCh do końca br. Natomiast Jerzy Stachowiak (członek zarządu KFCh) scharakteryzował zmiany w zapisach normy PN-EN 13313:2011 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Kompetencje personelu.

Bieżącą i planowaną legislację unijną w zakresie branży chłodniczej przedstawiła Andrea Voigt z Europejskiego Partnerstwa na rzecz Energii i Środowiska (EPEE). Wskazywała też na działania EPEE, w tym promocję najbardziej skutecznych i nieszkodliwych dla środowiska czynników chłodniczych, a także efektywności energetycznej w sektorze HVACR poprzez wspieranie polityki UE, tak by zachęcała ona do korzystania z produktów bardziej efektywnych, m.in. w ramach etykiet energetycznych, oznakowania ekologicznego, wydajności energetycznej budynków czy zielonej polityki zamówień publicznych.

Dyskutowano również o roli imprez branżowych, a zwłaszcza targów. Wskazywano, że zmiany, jakie zaszły na rynku w ostatnich latach, wymagają wypracowania nowej formuły targów branży chłodniczo-klimatyzacyjnej i podjęcia rozmów w tej sprawie z ich organizatorami. Zapowiedziano też zmiany na portalu internetowym Forum – ma on być wzbogacany o nowe funkcje, w tym elementy wykorzystywane w codziennej działalności firm chłodniczych oraz oferty pracy.

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl