Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Forum Chłodnictwa 2011. Relacja

Redakcja RI  |  17.08.2011
Krajowe Forum Chłodnictwa 2011
Krajowe Forum Chłodnictwa 2011
WJ

Walne zebranie członków Związku Pracodawców „Krajowe Forum Chłodnictwa” odbyło się w Warszawie 17 czerwca br. Rozpatrzono na nim sprawozdania organów statutowych, udzielono zarządowi absolutorium za 2010 r. oraz uchwalono budżet na rok bieżący. W trakcie dyskusji najwięcej uwagi poświęcono obecnej sytuacji firm z branży oraz prawnemu nieuregulowaniu kwalifikacji F-gazowych, czego wymaga rozporządzenie nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. F-gazów).

Wprowadziło ono m.in. wymóg posiadania odpowiednich certyfikatów dla osób i firm wykorzystujących czynniki HFC (m.in. R134a, R404A, R407C, R410A, R417A, R419A, R422A, R422D, R423A, R424A, R427A oraz R507), jednak Polska nadal nie wdrożyła tego rozporządzenia. Z tego też powodu nie ma podstaw i możliwości uzyskania w Polsce certyfikatów w zakresie stosowania F-gazów.

Ze względu na niejasności prawne w ostatnich dniach Ministerstwo Środowiska opublikowało informację, że do pracy z F-gazami po raz kolejny zaleca stosowanie świadectw kwalifikacji (tzw. „certyfikatów ozonowych”), do czasu uchwalenia krajowych przepisów dotyczących F-gazów na podstawie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową. Organy Inspekcji Ochrony Środowiska, wobec dotychczasowego braku legislacji krajowej, mogą egzekwować tylko część przepisów, które bezpośrednio wynikają z rozporządzenia 842/2006 i których wypełnienie nie wymaga uregulowania w przepisach krajowych.

Dopiero przygotowywana ustawa wprowadzi do krajowych systemów prawnych kary za naruszenia przepisów wspólnotowych oraz krajowych dotyczących F-gazów. Jednak brak tych przepisów powoduje zamieszanie i niedogodności dla przedsiębiorców i praktycznie eliminuje ich z działalności na rynku europejskim. KFCh w odpowiedzi na niemoc legislacyjną rządu w zakresie F-gazów podjęło inicjatywę nadawania własnych certyfikatów swoim członkom. Stowarzyszenie uważa bowiem, że certyfikat dla firm powinien mieć formę deklaracji, która może być weryfikowana przez podmioty zewnętrzne.

W toku dyskusji podkreślano, że każdy z członków Forum zobowiązał się do przestrzegania „Branżowego kodeksu etycznego przedsiębiorstw sektora chłodniczego” i firmy swoją działalnością na rynku udowodniły, że spełniają stosowne kryteria. Wiceprezes Marek Wawryniuk podkreślał, że certyfikat ten będzie nadawany po złożeniu deklaracji przedsiębiorcy, że przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego określone w rozporządzeniu Komisji nr 303/2008 (ustanowionego na mocy rozporządzenia nr 842/2006) odpowiednio do rodzaju powadzonej działalności, w tym zatrudnia wystarczającą liczbę certyfikowanego personelu zdolnego do wykonywania czynności w zakresie instalowania, konserwacji oraz serwisowania urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz posiada i stosuje udokumentowane procedury, a także ma wdrożone systemy dokumentowania tych czynności i dysponuje wyposażeniem technicznym odpowiednim do zakresu działalności.

Przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego omówili plany co do jego roli w certyfikacji F-gazowej oraz uregulowań powiązanych z dyrektywami ciśnieniowymi. Urząd ma bowiem być organem wydającym te certyfikaty po wdrożeniu odpowiednich regulacji ustawowych. Waldemar Targański (Politechnika Gdańska) przedstawił postęp prac nad przygotowaniem materiałów szkoleniowych i instruktażowych dla fachowego zapobiegania i redukcji wycieków czynników chłodniczych, opracowywanych w ramach projektu Real Skills Europe. Materiały w języku polskim będą dostępne dla członków KFCh do końca br. Natomiast Jerzy Stachowiak (członek zarządu KFCh) scharakteryzował zmiany w zapisach normy PN-EN 13313:2011 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Kompetencje personelu.

Bieżącą i planowaną legislację unijną w zakresie branży chłodniczej przedstawiła Andrea Voigt z Europejskiego Partnerstwa na rzecz Energii i Środowiska (EPEE). Wskazywała też na działania EPEE, w tym promocję najbardziej skutecznych i nieszkodliwych dla środowiska czynników chłodniczych, a także efektywności energetycznej w sektorze HVACR poprzez wspieranie polityki UE, tak by zachęcała ona do korzystania z produktów bardziej efektywnych, m.in. w ramach etykiet energetycznych, oznakowania ekologicznego, wydajności energetycznej budynków czy zielonej polityki zamówień publicznych.

Dyskutowano również o roli imprez branżowych, a zwłaszcza targów. Wskazywano, że zmiany, jakie zaszły na rynku w ostatnich latach, wymagają wypracowania nowej formuły targów branży chłodniczo-klimatyzacyjnej i podjęcia rozmów w tej sprawie z ich organizatorami. Zapowiedziano też zmiany na portalu internetowym Forum – ma on być wzbogacany o nowe funkcje, w tym elementy wykorzystywane w codziennej działalności firm chłodniczych oraz oferty pracy.

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl