Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ciepło, które chłodzi

Redakcja RI  |  19.09.2011

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wraz z Vattenfall Heat Poland zorganizowały 8 sierpnia w siedzibie Elektrociepłowni Siekierki spotkanie z dziennikarzami, by zapoznać ich z nowo opracowanym projektem „Chłód dla Warszawy”. Projekt pomyślnie przeszedł fazę eksperymentalną i do końca roku zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu sprzedaży chłodu. Tym samym Warszawa, wzorem zachodnioeuropejskich metropolii, ma szansę na centralną klimatyzację. Obecnie chłód eksploatują jedynie obiekty komercyjne (biura, hotele itp.), wykorzystując do tego sprężarkowe układy chłodnicze (SAC).

cieplo-chlodzi
Jak wykazały testy, infrastruktura ciepłownicza Warszawy ma odpowiedni potencjał technologiczny, by nie tylko bez przeszkód produkować i dostarczać odbiorcom ciepło, ale i chłód. Wykorzystywane byłyby do tego układy absorpcyjne, bo właśnie taką technologię, sprawdzoną na pilotowej instalacji chłodniczej VHP wykorzystującej chłodniczy agregat absorpcyjny zasilany ciepłem z gorącej wody, proponują firmy. Chłód może być produkowany w dużych centralach chłodu i z nich transportowany do sąsiadujących budynków bądź wytwarzany bezpośrednio w indywidualnych węzłach budynków i stamtąd rozprowadzany wewnętrzną instalacją.

cieplo-chlodzi-1
Do wytworzenia chłodu wykorzystywane byłyby „nadwyżki” ciepła poza sezonem grzewczym, co pozwoli zwiększyć rentowność zakładu energetycznego. Agregaty zamieniałyby w chłód ciepło o temperaturze 80–85°C. W fazie testów sprawdzono parametry pracy sieci i węzłów cieplnych oraz pilotowej instalacji chłodniczej w warunkach podwyższonej temperatury zasilania, czas transportu wody sieciowej oraz spadek temperatury między źródłem a węzłami cieplnymi, określono też przepływ i temperaturę powrotu wody sieciowej (nośnika ciepła).

Badania przeprowadzono w zwykłych warunkach eksploatacyjnych, przy zachowaniu nieprzerwanych dostaw do odbiorców. Z realizacją projektu wiąże się nie tylko wzrost efektywności energetycznej i ekonomicznej warszawskiej sieci ciepłowniczej, ale także zwiększenie produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu w okresie letnim, a zatem poprawa bezpieczeństwa energetycznego miasta. Nowe rozwiązanie jest konkurencyjne cenowo, pozwala wyeliminować freony i obniżyć emisję CO2.

Wprowadzenie nowej usługi zależy od zainteresowania potencjalnych klientów – przede wszystkim inwestorów budujących nowoczesne biurowce, centra handlowe, budynki użyteczności publicznej i duże osiedla wielorodzinne. Produkcja chłodu pozwoli zagospodarować ciepło, które powstaje w procesie skojarzonym z energią elektryczną, a także odciążyć sieci energetyczne zasilające urządzenia klimatyzacyjne.

Jolanta Słowińska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl