Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ciepło, które chłodzi

Redakcja RI  |  19.09.2011

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wraz z Vattenfall Heat Poland zorganizowały 8 sierpnia w siedzibie Elektrociepłowni Siekierki spotkanie z dziennikarzami, by zapoznać ich z nowo opracowanym projektem „Chłód dla Warszawy”. Projekt pomyślnie przeszedł fazę eksperymentalną i do końca roku zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu sprzedaży chłodu. Tym samym Warszawa, wzorem zachodnioeuropejskich metropolii, ma szansę na centralną klimatyzację. Obecnie chłód eksploatują jedynie obiekty komercyjne (biura, hotele itp.), wykorzystując do tego sprężarkowe układy chłodnicze (SAC).

cieplo-chlodzi
Jak wykazały testy, infrastruktura ciepłownicza Warszawy ma odpowiedni potencjał technologiczny, by nie tylko bez przeszkód produkować i dostarczać odbiorcom ciepło, ale i chłód. Wykorzystywane byłyby do tego układy absorpcyjne, bo właśnie taką technologię, sprawdzoną na pilotowej instalacji chłodniczej VHP wykorzystującej chłodniczy agregat absorpcyjny zasilany ciepłem z gorącej wody, proponują firmy. Chłód może być produkowany w dużych centralach chłodu i z nich transportowany do sąsiadujących budynków bądź wytwarzany bezpośrednio w indywidualnych węzłach budynków i stamtąd rozprowadzany wewnętrzną instalacją.

cieplo-chlodzi-1
Do wytworzenia chłodu wykorzystywane byłyby „nadwyżki” ciepła poza sezonem grzewczym, co pozwoli zwiększyć rentowność zakładu energetycznego. Agregaty zamieniałyby w chłód ciepło o temperaturze 80–85°C. W fazie testów sprawdzono parametry pracy sieci i węzłów cieplnych oraz pilotowej instalacji chłodniczej w warunkach podwyższonej temperatury zasilania, czas transportu wody sieciowej oraz spadek temperatury między źródłem a węzłami cieplnymi, określono też przepływ i temperaturę powrotu wody sieciowej (nośnika ciepła).

Badania przeprowadzono w zwykłych warunkach eksploatacyjnych, przy zachowaniu nieprzerwanych dostaw do odbiorców. Z realizacją projektu wiąże się nie tylko wzrost efektywności energetycznej i ekonomicznej warszawskiej sieci ciepłowniczej, ale także zwiększenie produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu w okresie letnim, a zatem poprawa bezpieczeństwa energetycznego miasta. Nowe rozwiązanie jest konkurencyjne cenowo, pozwala wyeliminować freony i obniżyć emisję CO2.

Wprowadzenie nowej usługi zależy od zainteresowania potencjalnych klientów – przede wszystkim inwestorów budujących nowoczesne biurowce, centra handlowe, budynki użyteczności publicznej i duże osiedla wielorodzinne. Produkcja chłodu pozwoli zagospodarować ciepło, które powstaje w procesie skojarzonym z energią elektryczną, a także odciążyć sieci energetyczne zasilające urządzenia klimatyzacyjne.

Jolanta Słowińska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl