Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Założenia do ustawy o odnawialnych źródłach energii wg ZP FEO

Redakcja RI  |  18.10.2011
ZP FEO
ZP FEO

Podczas Forum Energetyki Odnawialnej, które odbędzie się 26 października 2011 roku w ramach targów RENEXPO Poland w Warszawie, dyskutowane będą założenia do ustawy o OZE. Modyfikacja ustawy pozwoli w pełni wykorzystać potencjał rynku zielonej energii.

Według ZPFEO, pomimo:

  • sprzyjającej rozproszonej energetyce nowej dyrektywy UE o promocji odnawialnych  źródeł energii (OZE)
  • akceptowanym przez Polskę priorytetom politycznym związanym z rozwojem zielonej gospodarki
  • widocznych negatywnych skutkach dotychczasowego systemu wsparcia zaadresowanego energetyce scentralizowanej  (wysokie koszty, nieefektywne wykorzystanie odnawialnych zasobów energii, brak innowacji technologicznych i przyrostu nowych mocy)

istnieje poważna obawa, że sektor rozproszonych, zdecentralizowanych źródeł energetyki odnawianej nie będzie odgrywał należnej mu roli w realizacji celów dla OZE na 2020 r. i w regulacjach prawnych w tym zakresie.

Barierą może być inercja i nieefektywność systemu wsparcia dla koniecznych inwestycji. Niechęć do zmian i przyzwyczajenie decydentów do wsparcia scentralizowanych, przestarzałych technologicznie i zamortyzowanych źródeł energii odnawialnej o dużej mocy i biopaliw.
Nowoutworzony Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO) podczas „Forum Energetyki Odnawialnej – Biznes i przemysł dla zielonej gospodarki” będzie apelował o zmiany w ustawie OZE zasadniczą zamianę podejścia do systemu wsparcia energetyki odnawialnej.
 
Właściwie zinterpretowane cele w zakresie OZE na 2020 rok, stwarzają możliwość rozwoju jednego z najbardziej perspektywicznych segmentów zielonej, innowacyjnej gospodarki. O ile nie poprzestaniemy na wykonywaniu zamówień z zagranicy, a rozpoczniemu produkcję i eksport urządzeń energetyki odnawialnej - uważa Grzegorz Wiśniewski, Prezes ZPFEO.
Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje krajowy rynek inwestycji w nowe urządzenia do 2020 roku na ok. 90 mld zł. Aby ten potencjał wykorzystać potrzebne są określone działania.

Roman Długi, wiceprezes ZP FEO twierdzi, że aby pobudzić i zapewnić produkcję krajową i dostępność do urządzeń należy niezwłocznie stworzyć odrębny kompleksowy dział w PKWiU oraz katalogu urządzeń OZE. Promowane urządzenia powinny spełniać wymagania jakościowe i jasne wymagania techniczno – eksploatacyjne, dla których w prosty sposób ich nabywca będzie mógł pozyskać dogodne kredyty, dopłaty lub skorzystać z ulg podatkowych, o ile ich instalacja zostanie powierzona odpowiednio wykwalifikowanym i przeszkolonym w ramach certyfikowanych szkoleń instalatorom.

Ernest Kuliczkowski, wiceprezes ZP FEO, twierdzi, że są sprawdzone rozwiązania przyjęte dla kolektorów słonecznych, które mają wysoki potencjał replikacyjny. Aby wspomóc rozwój zielonego ciepła należy:

  • wydłużyć obecny program dotacji NFOŚiGW dla właścicieli budynków jednorodzinnych poza 2014 rok,
  • ustanowić ogólnokrajową kampanię edukacyjno-informacyjną o zaletach energii słonecznej termicznej i innych komplementarnych małych odnawialnych źródeł energii,
  • wprowadzić nakaz ustawowej instalacji zestawu słonecznego do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach nowobudowanych i poddawanych remontowi kapitalnemu (jak ma to miejsce w wielu krajach Europy).

ZP FEO opowiada się zdecydowanie za wsparciem mikrogeneracji (moc do 50 kW) i małej generacji (moc do 250 kW) w oparciu o system malejących w czasie stałych taryf.  

Zdaniem ZP FEO powyższe postulaty gwarantują doskonałe rezultaty przy znacznie niższych niż dotychczas nakładach finansowych, czasowych i legislacyjnych, są łatwe i możliwe do wdrożenia niemalże od zaraz.

Współpracujący z ZP FEO i także zrzeszony z PKPP Lewiatan Związek Pracodawców Infrastruktury (ZPI) potwierdza zasadność postulatów ZP FEO. Dr Christian Schnell,  Prezes ZPI oraz Partner w BSJP, opierając się na wynikach badań ankietowych zrealizowanych przez SMG KRC mówi, że większość ankietowanych firm wskazywała na konieczność  wprowadzenie zerowej stawki VAT na urządzenia energetyki odnawialnej.  
Dobrym elementem promocji systemów energetyki odnawialnej będzie wprowadzenie systemu stałych cen (tzn. Feed-in Tariff), osobnego dla różnych odnawialnych źródeł energii.

materiały: ZP FEO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl