Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Powietrzne pompy ciepła

Redakcja RI  |  09.11.2011
Powietrzna pompa ciepła DPH-AQ
Powietrzna pompa ciepła DPH-AQ
Danfoss

Wielu inwestorów rezygnuje lub nawet nie rozważa inwestycji w powietrzne pompy ciepła. Dlaczego? Mają na to wpływ utarte, przestarzałe poglądy, które nie zgadzają się z rzeczywistością. Poniżej fakty, które mogą potwierdzić skuteczność tego rozwiązania - w oparciu o przykład pompy DHP-AQ.

Mit 1: Praca wyłącznie w zakresie dodatnich temperatur.

  • Pompa DHP-AQ może pracować w zakresie temperatur -20C do + 45C, a dla temperatur referencyjnych A7W35 osiąga współczynnik COP 4,6. Tak dobry wynik, porównywalny do gruntowych pomp ciepła, uzyskiwany jest dzięki zmodernizowanej konstrukcji, zaprojektowanej pod kątem warunków zimowych. Kluczowymi elementami konstrukcji są zautomatyzowane sterowanie, uwzględniające zmieniające się warunki pogodowe, modulowany wentylator sprzężony ze sterowaniem oraz elektroniczny zawór rozprężny.


Mit 2: Znacznie niższa efektywność powietrznej pompy ciepła w porównaniu do gruntowych pomp ciepła

  • System sterowania pompą DHP-AQ jest przystosowany by pracować w szerokim zakresie temperatur. Sterownik uwzględnia warunki pogodowe, dzięki czemu praca wentylatora dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb.
  • DHP-AQ posiada system automatycznego odszraniania, który pracuje tylko w przypadku faktycznego stanu zaszronienia pompy i odpowiednio niskiej temperatury zewnętrznej, co znacząco przyczynia się do redukcji kosztów odszraniania. Ciepło używane do tego procesu jest wcześniej pobierane z powietrza zewnętrznego i gromadzone np. w zasobniku c.w.u.
  • Kolejnym elementem podwyższającym efektywność powietrznej pompy ciepła DHP-AQ jest modulowany wentylator, o specjalnej konstrukcji łopat, który wraz z obniżeniem się temperatury powietrza zwiększa obroty i przetłacza większą ilość powietrza, kompensując spadającą ilość ciepła zawartego w powietrzu. Zamiast czujników zostały użyte przetworniki ciśnienia, które w sposób bezpośredni przetwarzają informacje o zmieniającym się ciśnieniu w obiegu, co pozwala na płynne dostosowanie się do panujących warunków na zewnątrz.


Mit 3: Głośna praca powietrznych pomp ciepła

  • Przy pompach do mocy 16kW (jest to moc potrzebna do ogrzania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej budynku o powierzchni nawet do 300 m2) pompy ciepła DHP-AQ nie przekraczają wyznaczonej granicy 65dB(A), a najcichsze rozwiązanie ma głośność na poziomie 57dB(A), co plasuje DHP-AQ jako najciszej pracującą pompę ciepła z oferty dostępnej na rynku.

(Maksymalnym poziomem, powyżej którego nie powinno być ekspozycji na hałas to 65dB, a całkowicie nie wolno dopuścić do przebywania w hałasie o poziomie powyżej 85dB wg Dyrektywy 2002/49/WE.)

Mit 4: Powietrzna pompa ciepła to zmodyfikowany klimatyzator

  • Konstrukcja powietrznej pompy ciepła powstała w Szwecji, gdzie pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania. Od samego początku była przygotowywana na potrzeby grzewcze. Elementy takie jak dedykowana powietrznej pompie ciepła sprężarka spiralna, komutowany elektronicznie  wentylator o specjalnej konstrukcji łopat są wykonane z bardzo trwałych, jakościowo najwyższej klasy materiałów, aby służyły nieprzerwane przez kilkanaście lat. Pompa DHP-AQ została zaopatrzona również w funkcję chłodzenia.


Mit 5: Wymaga okresowych przeglądów i kontroli

  • Dotychczas rzeczywiście wymagana była konserwacja powietrznych pomp. Konieczność ta wynikała z konstrukcji obiegów chłodniczych. W przypadku DHP-AQ obieg chłodniczy został skonstruowany z zastosowaniem dokładnie tak samo rygorystycznych warunków kontroli jakości jak dla pomp gruntowych. W trakcie produkcji następuje kontrola szczelności w komorze helowej, kontrola stanu połączeń, fabrycznie powtarzalne przygotowanie modułu chłodniczego. Pompa powietrzna DHP-AQ nie wymaga napełniania na miejscu montażu, co zapewnia najwyższą sprawność urządzenia i eliminuje ryzyko popełnienia błędów przy napełnianiu czynnikiem chłodniczym.


materiały: Danfoss

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl