Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Powietrzne pompy ciepła

Redakcja RI  |  09.11.2011
Powietrzna pompa ciepła DPH-AQ
Powietrzna pompa ciepła DPH-AQ
Danfoss

Wielu inwestorów rezygnuje lub nawet nie rozważa inwestycji w powietrzne pompy ciepła. Dlaczego? Mają na to wpływ utarte, przestarzałe poglądy, które nie zgadzają się z rzeczywistością. Poniżej fakty, które mogą potwierdzić skuteczność tego rozwiązania - w oparciu o przykład pompy DHP-AQ.

Mit 1: Praca wyłącznie w zakresie dodatnich temperatur.

  • Pompa DHP-AQ może pracować w zakresie temperatur -20C do + 45C, a dla temperatur referencyjnych A7W35 osiąga współczynnik COP 4,6. Tak dobry wynik, porównywalny do gruntowych pomp ciepła, uzyskiwany jest dzięki zmodernizowanej konstrukcji, zaprojektowanej pod kątem warunków zimowych. Kluczowymi elementami konstrukcji są zautomatyzowane sterowanie, uwzględniające zmieniające się warunki pogodowe, modulowany wentylator sprzężony ze sterowaniem oraz elektroniczny zawór rozprężny.


Mit 2: Znacznie niższa efektywność powietrznej pompy ciepła w porównaniu do gruntowych pomp ciepła

  • System sterowania pompą DHP-AQ jest przystosowany by pracować w szerokim zakresie temperatur. Sterownik uwzględnia warunki pogodowe, dzięki czemu praca wentylatora dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb.
  • DHP-AQ posiada system automatycznego odszraniania, który pracuje tylko w przypadku faktycznego stanu zaszronienia pompy i odpowiednio niskiej temperatury zewnętrznej, co znacząco przyczynia się do redukcji kosztów odszraniania. Ciepło używane do tego procesu jest wcześniej pobierane z powietrza zewnętrznego i gromadzone np. w zasobniku c.w.u.
  • Kolejnym elementem podwyższającym efektywność powietrznej pompy ciepła DHP-AQ jest modulowany wentylator, o specjalnej konstrukcji łopat, który wraz z obniżeniem się temperatury powietrza zwiększa obroty i przetłacza większą ilość powietrza, kompensując spadającą ilość ciepła zawartego w powietrzu. Zamiast czujników zostały użyte przetworniki ciśnienia, które w sposób bezpośredni przetwarzają informacje o zmieniającym się ciśnieniu w obiegu, co pozwala na płynne dostosowanie się do panujących warunków na zewnątrz.


Mit 3: Głośna praca powietrznych pomp ciepła

  • Przy pompach do mocy 16kW (jest to moc potrzebna do ogrzania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej budynku o powierzchni nawet do 300 m2) pompy ciepła DHP-AQ nie przekraczają wyznaczonej granicy 65dB(A), a najcichsze rozwiązanie ma głośność na poziomie 57dB(A), co plasuje DHP-AQ jako najciszej pracującą pompę ciepła z oferty dostępnej na rynku.

(Maksymalnym poziomem, powyżej którego nie powinno być ekspozycji na hałas to 65dB, a całkowicie nie wolno dopuścić do przebywania w hałasie o poziomie powyżej 85dB wg Dyrektywy 2002/49/WE.)

Mit 4: Powietrzna pompa ciepła to zmodyfikowany klimatyzator

  • Konstrukcja powietrznej pompy ciepła powstała w Szwecji, gdzie pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania. Od samego początku była przygotowywana na potrzeby grzewcze. Elementy takie jak dedykowana powietrznej pompie ciepła sprężarka spiralna, komutowany elektronicznie  wentylator o specjalnej konstrukcji łopat są wykonane z bardzo trwałych, jakościowo najwyższej klasy materiałów, aby służyły nieprzerwane przez kilkanaście lat. Pompa DHP-AQ została zaopatrzona również w funkcję chłodzenia.


Mit 5: Wymaga okresowych przeglądów i kontroli

  • Dotychczas rzeczywiście wymagana była konserwacja powietrznych pomp. Konieczność ta wynikała z konstrukcji obiegów chłodniczych. W przypadku DHP-AQ obieg chłodniczy został skonstruowany z zastosowaniem dokładnie tak samo rygorystycznych warunków kontroli jakości jak dla pomp gruntowych. W trakcie produkcji następuje kontrola szczelności w komorze helowej, kontrola stanu połączeń, fabrycznie powtarzalne przygotowanie modułu chłodniczego. Pompa powietrzna DHP-AQ nie wymaga napełniania na miejscu montażu, co zapewnia najwyższą sprawność urządzenia i eliminuje ryzyko popełnienia błędów przy napełnianiu czynnikiem chłodniczym.


materiały: Danfoss

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl