Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jakość powietrza wewnętrznego

Redakcja RI  |  04.01.2012
Konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"
Konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"
WJ

XI Ogólnopolska Konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" odbyła się na początku grudnia 2011 roku w Warszawie. Konferencję zorganizował zespół pracowników z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem Jerzego Sowy i Macieja Mijakowskiego. W konferencji wzięli udział specjaliści, w tym goście z zagranicy.

W czasie dwudniowych obrad wygłoszonych zostało blisko 30 referatów przygotowanych przez inżynierów budowlanych, inżynierów środowiska i architektów oraz przez mikrobiologów, fizjologów, socjologów, chemików, archiwistów, a nawet bibliotekarzy oraz lekarzy. Taka szeroka wymiana wiedzy umożliwiła przedstawienie problematyki jakości powietrza z wielu punktów widzenia.

 1. O niekorzystnym wpływie środowiskowych czynników ryzyka związanych z mieszkalnictwem mówiła Paulina Miśkiewicz z Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. Te czynniki to m.in. wilgoć i pleśnie powodujące m.in. astmy u dzieci, radon w materiałach budowlanych powodujący raka płuc, czy formaldehyd powodujący problemy z oddychaniem.
 2. Małgorzata Nowacka i Elżbieta Kaniowska-Klarzyńska z Państwowego Zakładu Higieny zaprezentowały oceny emisji formaldehydu z wyrobów budowlanych.
 3. Lekarze uczestniczący w spotkaniu wskazywali na obserwowany wzrost zagrożeń powodujących raka płuc, w tym m.in. na niekorzystny wpływ spalania biomasy - począwszy od kominków po duże kotły.
 4. Ciekawy materiał o zależności pomiędzy zadowoleniem z miejsca pracy a zadowoleniem z parametrów charakteryzujących klimat wewnętrzny i budynek przygotował zespół w składzie Monika Frontczak i Paweł Wargocki z Technical University of Denmark oraz Stefano Schiavon, John Goins, Edward Arens i Hui Zhang z University of California Berkeley.
 5. Propozycje normy europejskiej dot. czystość środowiska szpitalnego omówiła Anna Charkowska z Politechniki Warszawskiej.
 6. Jak niekorzystny jest wpływ na zdrowie substancji niebezpiecznych zawartych w wyrobach budowlanych? O tym mówił Adam Niesłochowski z Instytutu Techniki Budowlanej, a Sebastian Wall (także z ITB) omówił wydzielanie się substancji niebezpiecznych z wyrobów budowlanych do powietrza wewnętrznego w świetle rozporządzenia zastępującego dyrektywę 89/106/EWG.
 7. Jakie zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza występują w muzeach, archiwach i bibliotekach? O tym z kolei mówiły Justyna Skóra i Katarzyna Zduniak z Politechniki Łódzkiej. Źródłem takich zanieczyszczeń są nie tylko same zbiory ale też systemy wentylacji i klimatyzacji, przegrody budowlane, człowiek i powietrze atmosferyczne.
 8. Archiwista i bibliotekarz to zawody narażone na wysokie zagrożenia z powodu złej jakości powietrza, a zwłaszcza znajdujących się w nim pleśni, grzybów i bakterii. Sposoby pozbwania się ich z powietrza w takich obiektach zaprezentowali Iwona Pannenko z Archiwum Głównego Akt Dawnych i Marcin Draniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.
 9. W kolejnym bloku wystąpień Aleksander Panek z Politechniki Warszawskiej przedstawił interesującą metodę optymalizacji wyboru rozwiązań technologicznych dla budynków zrównoważonych. Analiza wielokryterialna może być wykorzystywana przy określaniu parametrów technicznych budynków.
 10. Maciej Mijakowski i Jerzy Sowa z Politechniki Warszawskiej zaprezentowali metodę oceny efektywności systemów wentylacji budynków mieszkalnych oraz ciekawe zależności pomiędzy rodzajem wentylacji a zużyciem energii pierwotnej na wentylację i ogrzewanie tych budynków.
 11. O „czynniku ludzkim” w projektowaniu i jakości środowiska wewnętrznego, zależnych od rozwiązań architektonicznych mówiła Joanna Tymkiewicz z Politechniki Śląskiej. Obecnie ważny jest problem wzajemnej relacji pomiędzy zachowaniem użytkownika wynikającym z chęci odczuwania komfortu, a dążeniem do energooszczędności budynków.


Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl