Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wynalazek Roku 2011. Skuteczna walka z hałasem z instalacji

Redakcja RI  |  01.02.2012
Schemat opisujący zasadę działania filtra: 1. kanał cylindryczny, 2. trzpień, 3. twarda powierzchnia zwoju
Schemat opisujący zasadę działania filtra: 1. kanał cylindryczny, 2. trzpień, 3. twarda powierzchnia zwoju
Wojciech Łakpa

Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych to nowe rozwiązanie techniczne, które służy do skutecznej walki z dokuczliwym hałasem technicznym. Za pomocą helikoidalnego filtra można znacząco obniżyć hałas bez konieczności znacznych przeróbek istniejących konstrukcji.

Uurządzenie zaprojektowane zostało przez Wojciecha Łapkę z Politechniki Poznańskiej i zwyciężyło w konkursie "Wynalazek Roku", prowadzonym przez Miasto Poznań, Komputronik SA oraz Politechnikę Poznańską.

Projekt oparty jest na śrubie Archimedesa a jego istotą jest akustyczny filtr do tłumienia dźwięku w instalacjach kanałowych, składający się z helikoidalnie uformowanego profilu i trzpienia umieszczonych w kanale cylindrycznym i wykonanych z twardego akustycznie materiału.

Filtr pozawala uzyskać:

  • całkowite wytłumienie dźwięku w częstotliwości rezonansowej filtra, gdzie stosunek tłumionego pasma częstotliwości przy spadku wzmocnienia o 3dB do częstotliwości rezonansowej filtra wynosi 0,14. Przy czym tłumione pasmo częstotliwości jest symetrycznie rozłożone względem częstotliwości rezonansowej filtra,
  • tłumienie dźwięku dla dowolnej częstotliwości, w tym dla niskich częstotliwości typowych dla hałasu pochodzenia kominowego.

Rozwiązanie to jest alternatywą w przypadku np. dużych kominów, gdzie pojawia się problem z niskoczęstotliwościowym hałasem, a standardowe rozwiązania nie przynoszą efektu lub gdy nie można ich zastosować ze względu na zbyt duże gabaryty.
Filtr może służyć także do poprawy już zastosowanych tłumików np. w instalacjach wentylacyjnych, gdy np. jedna lub kilka dźwięków nadal pojawia się w widmie hałasu.

Z pomocą helikoidalnego filtra akustycznego można tłumić dyskretne dźwięki w jednej częstotliwości lub w kilku częstotliwościach, a także w przedziałach częstotliwości.

Istotną zaletą filtra jest to, że można go łatwo wykonać i umieścić wewnątrz instalacji kanałowej bez konieczności jej demontażu.

***
 
Konkursu „Wynalazek roku” był elementem programu edukacyjnego „Poznań know how workshops”, który ma na celu wyróżnianie oraz promocję zdolnych twórców, ich unikatowych pomysłów i ambitnych przedsięwzięć biznesowych.   

Więcej: www.workshops.poznan.pl/projekty, www.wpi.poznan.pl/oferta/858.html

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl