Sieci z tworzyw sztucznych. Relacja

Redakcja RI  |  21.02.2012
PRiK

Tematem piątej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRiK), która odbyła się 1–3 grudnia w Kudowie-Zdroju, były „Sieci kanalizacyjne i wodociągowe z tworzyw sztucznych”.

Prezentowane podczas konferencji informacje kierowano do projektantów branży wod-kan, firm instalacyjnych oraz eksploatatorów sieci i świata nauki. Wystąpienia dotyczyły m.in.:

  • doboru materiałów w sieciach wod-kan,
  • wykorzystania materiałów w technologiach bezwykopowych,
  • odbioru sieci,
  • badania szczelności sieci kanalizacyjnych,
  • wpływu tworzyw sztucznych na ochronę środowiska i ich recyklingu.

W spotkaniu wzięło udział 130 specjalistów z Polski i zagranicy, w tym z Niemiec i Austrii. Partnerami konferencji były branżowe organizacje: PVC4Pipes – stowarzyszenie producentów rur PVC, i PE 100+ Association – zrzeszenie producentów polietylenu do produkcji rur. Aktualną sytuację w zakresie norm zharmonizowanych dotyczących wyrobów instalacyjnych z tworzyw sztucznych omówił Przemysław Hruszka z PRiK.

Praktyczne wskazówki optymalizacji prób szczelności sieci kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych zaprezentował Michał Andrzejewski z firmy GAMM-BUD. Natomiast o materiałach stosowanych dawniej i dziś w sieci wod-kan w Wiedniu oraz wykorzystaniu technologii bezwykopowych mówił Franz Weyrer z wiedeńskich wodociągów.

Wnioski z eksploatacji sieci i studzienek kanalizacyjnych, i wypływające z tego ciekawe dla projektantów wskazówki dotyczące doboru materiałów przedstawił Bogdan Majka z Przedsiębiorstwa Barbara Kaczmarek w Malewie. Zastosowanie rur PE w zakładach petrochemicznych omówił Jerzy Pawlicki ze stowarzyszenia PE 100+, a w kierunkowych wierceniach horyzontalnych HDD – Robert Osikowicz z R.O. Engineering.

Interesujące wyniki badań z wielu ośrodków naukowych z całego świata przedstawili Krzysztof Bortel i Karol Niciński z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Pierwszy z nich zaprezentował wyniki badań na temat wpływu środków dezynfekujących na właściwości elementów z tworzyw sztucznych, a drugi – na trwałość uszczelnień elastomerowych w systemach wodociągowych. Wyniki te powinny być wskazówką dla projektantów i inwestorów przy wyborze technologii i producenta rur z tworzyw.

Rolę tworzyw sztucznych w ochronie zasobów naturalnych i klimatu przedstawił Kazimierz Borkowski z PlasticsEurope Polska, o zagadnieniach recyklingu tworzyw mówił Roel van’t Veer, a o badaniu wpływu systemów rur z tworzyw na środowisko Zoran Davidovsky (obaj ze stowarzyszenia Teppfa). Z kolei innowacyjne rozwiązania w produkcji rur z PVC zaprezentował Steve Tan z PVC4Pipes.

Celem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych jest upowszechnianie tych produktów jako wyrobów przyjaznych człowiekowi oraz dostarczanie informacji na temat możliwości, zasad oraz korzyści z ich stosowania. Organizacja sama prowadzi, a także wspiera prace badawczo-rozwojowe z zakresu wytwarzania i badania rur oraz kształtek z tworzyw sztucznych, jak również przetwórstwa odpadów z tych wyrobów.

Działa też na rzecz poprawy jakości i doskonalenia metod produkcji rur i kształtek z tworzyw sztucznych. W ramach grup roboczych członkowie stowarzyszenia opracowują standardy prac montażowych i współdziałają z przedstawicielami innych organizacji na rzecz sporządzania, opracowywania i udoskonalania norm oraz innych aktów normatywnych dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych w zakresie produkcji rur i kształtek oraz ich stosowania.

PRiK wydaje też oświadczenia dotyczące technicznych kwestii wytwarzania i stosowania tych wyrobów, a także m.in. serię broszur technicznych.

wj

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl