Rynek budowlano-instalacyjny w 2011 r.

Redakcja RI  |  20.03.2012

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych rok 2011 należy uznać za udany dla branży instalacji grzewczych, zwłaszcza na tle innych krajów. Prognozy na 2012 r. są umiarkowane, ale optymistyczne, pomimo kreowanego widma kryzysu. Wiele firm przyjęło na ten rok ostrożne plany, a w segmentach związanych z OZE oczekuje się ożywienia i wzrostów. Z każdym rokiem rośnie bowiem świadomość klientów i inwestorów w zakresie efektywności energetycznej, a na to nakłada się wzrost cen energii i zwiększające się wymagania wobec nowych i remontowanych obiektów.

Ogólna sytuacja w budownictwie Według danych GUS produkcja sprzedana przemysłu była w zeszłym roku o 7,7% wyższa niż w 2010 r. Budownictwo należało do rozwijających się branż przemysłu także w IV kwartale 2011 r. Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w grudniu 2011 r. był po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym o 20,5% wyższy niż w grudniu 2010 r. i o 2,9% wyższy niż w listopadzie.

W całym zeszłym roku produkcja budowlano-montażowa była o 16,3% wyższa niż rok wcześniej. Należy jednak pamiętać, że dane te odnoszą się do względnie niskich wskaźników w 2010 r. i ogólny klimat koniunktury w budownictwie był po zakończeniu IV kw. 2011 r. bardziej pesymistyczny niż po III kw., biorąc pod uwagę nie tylko ubiegły rok, ale i 7 lat poprzednich.

Na tę sytuację wpłynęły oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz ogólnej sytuacji finansowej. Zapowiedzi kryzysu wprowadziły atmosferę niepewności pomimo osiągania przez firmy dobrych wyników. Statystyki wskazują też na spadek marż w budownictwie i coraz częstsze nieosiąganie zysków. Trudno jednak stwierdzić, w jakim stopniu jest to efekt konkurencji cenowej, a nie gromadzenia środków na gorsze czasy. Większość branży instalacyjnogrzewczej nie podziela tego pesymizmu i wykazuje umiarkowany optymizm wobec portfela zamówień w 2012 r. Firmy są świadome zagrożeń, jednak liczą na przynajmniej jednocyfrowe wzrosty.

Narastają trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Problem dotyczy przede wszystkim małych i średnich firm – podwykonawców dla większych podmiotów. Przetrzymywanie płatności przez duże firmy staje się niestety regułą i trudno wskazać obiektywne przyczyny tego zjawiska. Problemy mają często firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Pogorszenie płynności finansowej skłoniło wiele przedsiębiorstw, w tym hurtowni i dystrybutorów, do wprowadzania bardziej restrykcyjnych rozwiązań.

Coraz wyraźniejsze jest inwestycyjne spowolnienie. Spada liczba przetargów na dostawy towarów i prace budowlane w sektorze publicznym. Jest to m.in. wynik zmniejszających się środków unijnych, a z nowego budżetu będą one dostępne dopiero w 2014 r. Jednak rynek instalacyjno-montażowy w mniejszym stopniu zależy od zamówień publicznych niż np. budownictwo infrastrukturalne. W ubiegłym roku zapotrzebowanie na roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne spadło o blisko 12% w stosunku do 2010 r.

Poziom cen w budownictwie nie zmienił się w istotny sposób. Ich wzrost w produkcji budowlano-montażowej był symboliczny i wyniósł 1%. Prognozowana jest dalsza stabilizacja cen, należy się jednak spodziewać podwyżek związanych z kursem euro. Jak poinformował GUS, w zeszłym roku oddano do użytku 131 721 mieszkań, tj. o 3% mniej niż w 2010 r. i 17,7% mniej niż w 2009 r. Jednak na perspektywy branży instalacyjnej i grzewczej warto patrzeć z optymizmem, gdyż w tym czasie rosła liczba wydawanych pozwoleń i rozpoczętych budów.

W 2011 r. wydano pozwolenia na budowę ponad 184 tys. mieszkań, tj. o 5,2% więcej niż w roku poprzednim. Prym wiodą inwestorzy indywidualni, a następnie deweloperzy, spada udział budownictwa społecznego, zakładowego, czynszowego i komunalnego. Duża liczba budowanych domów jednorodzinnych zwiększa zapotrzebowanie na usługi instalacyjne i urządzenia grzewcze.

Należy się jednak spodziewać wzrostu cen urządzeń, głównie z uwagi na zmienny kurs euro. Średnia wysokość podwyżek może wynieść 5–7%. Na rynku trwać będzie wojna cenowa, co spowoduje obniżenie marż w firmach handlowych, wprowadzanie nowych bonusów i rozwój sprzedaży internetowej.

Instalacje grzewcze

Według danych własnych SPIUG w czwartym kwartale 2011 r. utrzymywało się duże zainteresowanie grzejnikami aluminiowymi, widoczne też było zapotrzebowanie na grzejniki stalowe. Ponadto coraz częściej montowane jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na rynku instalacyjnym, a dotyczy to także grzejników, wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie urządzeniami ze średniej grupy cenowej na rzecz tańszych lub energooszczędnych i droższych.

Wysokie ceny miedzi powodują dalszy spadek sprzedaży instalacji miedzianych. Rośnie zainteresowanie instalacjami wielowarstwowymi, towarzyszą temu akcje promocyjne urządzeń do zaciskania. Nadal spada popyt na zwykłe kotły wiszące, a zwłaszcza na stojące. Sprzedaż kotłów kondensacyjnych wzrosła w ub.r. o ok. 20%. Malała sprzedaż kotłów olejowych, w niektórych firmach nawet o blisko 1/3. Zmniejszała się, podobnie jak w poprzednich latach, sprzedaż gazowych przepływowych podgrzewaczy wody. W nowych obiektach praktycznie się ich nie montuje, a rynek wymian tych urządzeń stale się kurczy.

Wzrasta zainteresowanie urządzeniami i systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Na rynku OZE zwiększa się znaczenie dużych dystrybutorów, którzy inwestują w fachową obsługę. Rośnie sprzedaż pomp ciepła, ale też konkurencja w tej branży. Wzrosty sprzedaży kształtowały się w granicach 10–20%, lecz zyski dystrybutorów były pomniejszane przez zmienny kurs euro.

Utrzymuje się duże zainteresowanie pompami gruntowymi, a wzrosło pompami powietrze/woda do podgrzewu wody użytkowej. Jednak w projekcie ustawy o OZE nie przewiduje się wsparcia dla pomp ciepła i może to spowodować wyhamowanie popytu na te urządzenia.

Rynek kolektorów odnotował duży wzrost sprzedaży w 2011 r. Wpłynęło na to niewątpliwie dofinansowanie oferowane przez NFOŚiGW. Do końca listopada przekazano dotacje na budowę 14 tys. instalacji o łącznej powierzchni blisko 98 tys. m2. Inwestycje w budowę instalacji solarnych będą nadal w ten sposób wspierane.

materiały: spiug.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl