Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Niemcy: spadek inwestycji w OZE

Redakcja RI  |  20.03.2012

W 2011 roku branża grzewcza w Niemczech ustanowiła rekord – przybyło 1,5% miejsc pracy w stosunku do 2010 r. Z drugiej strony wyraźna była tendencja do spadku inwestycji w nowoczesne, energooszczędne systemy grzewcze.

W Niemczech 78% instalacji grzewczych nadal nie wykorzystuje nowych technologii i zużywa zbyt dużo energii. Wzrost zatrudnienia budzi zadowolenie organizacji branżowych, ale niepokoi je spadek inwestycji wykorzystujących najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Z jednej strony niemiecki przemysł inwestuje w badania i rozwój nowych technologii (np. w 2011 r. – 450 mln euro) i wytycza kierunki rozwoju branży, a z drugiej nadal montuje się przestarzałe systemy grzewcze.

Tym samym zamiast przyspieszenia i rewolucji energetycznej branża instalacyjna hamuje proces przemian. Według najnowszych danych związku inżynierów Bundesindustrieverband Deutschland Haus-, Energie- und Umwelttechnik (BDH) pomimo pewnych oznak ożywienia w ubiegłym roku zainwestowano w nowoczesne instalacje grzewcze najmniej w ciągu ostatnich 5 lat. Zaledwie 25% instalacji zbudowanych w ubiegłym roku wykorzystuje biomasę, pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Zdaniem BDH jednym z głównych powodów niechęci Niemców do inwestowania w energooszczędne technologie i OZE są zmiany w państwowej polityce finansowania takich inwestycji i ograniczenie ich wsparcia. BDH uważa, że społeczeństwo niemieckie potrzebuje niezawodnych, pewnych zasad inwestowania. Ochrona klimatu i środowiska oraz naturalnych zasobów wymaga podwojenia tempa modernizacji instalacji grzewczych, a to może być osiągnięte dzięki polityce zachęt dla takich inwestycji.

materiały: ikz.de

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl