Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przyszłość polskiego budownictwa. Relacja z CEP® Poland 2012

Redakcja RI  |  09.05.2012

W dniach 17-18 kwietnia 2012 roku odbyło się CEP® Poland 2012 Czysta Energia i Budynki Przyszłości. Na CEP® Poland składały się trzy konferencje, którym towarzyszyła niewielka wystawa o charakterze informacyjnym.

Pierwszego dnia odbyły się dwie konferencje. "Inteligentny budynek - innowacyjne spojrzenie w przyszłość" - to konferencja, która zgromadziła zwolenników idei budynku inteligentnego. Konferencję moderował Paweł Kwasnowski z firmy ZDANIA Sp. z o.o., która ściśle współpracuje z Laboratorium AutBudNet AGH w Krakowie. Podczas tej konferencji:

 • Doc. dr. inz. Krzysztof Duszczyk z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej przedstawił ideę budynku inteligentnego i perspektywy jej rozwoju na przyszłość. Omówił on także europejski projekt wykorzystania nowoczesnych technik informacyjnych do ograniczenia zużycia energii w budynkach socjalnych - E3SoHo.
 • Dr inż. arch. Joanna Tymkiewicz z  Katedra Strategii Projektowania i Nowych Technologii w Architekturze Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej wyjątkowo ciekawie zaprezentowała temat "Inteligentne fasady – architektura inspirowana technologią", pokazała jak technologia służy architekturze a architektura technologii.

Drugą konferencją była "Termomodernizacja budynków zabytkowych - tradycja kontra nowoczesność. Rozwiązania pozwalające zachować wartość zabytkową budynku." Na wstępie Pan Jacek Rulewicz, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego SKZ przedstawił krótko tematykę i działania Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Następnie:

 • Doświadczenia European Heritage Legal Forum w kontekście prawnych aspektów efektywności energetycznej budynków przedstawił Michał Aniszewski. Zaprezentował również zagadnienie poprawy efektywności energetycznej zabytkowej architektury
 • Michał Krasucki, reprezentant Towarzystwa Opieki nad Zabytkami próbował udowodnić, że pieniądze na ratowanie mogą szkodzić zabytkom.
 • Marcin Janicki z Politechniki Łódzkiej przedstawił, jak można wykorzystać techniki komputerowe do celów właściwego planowania termomodernizacji. 

Konferencja była skierowana głównie do specjalistów stąd też frekwencja nie dopisała, jednak ważna jest także jakość uczestników a nie tylko ilość.

Największą popularnością cieszyła się konferencja: " Energooszczędne budynki przyszłości", podczas której.

 • Tomasz Gałązka, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zaprezentował regulacje prawne dotyczące budownictwa energooszczędnego, stan obecny i plany na przyszłość.
 • Joanna Rucińska z NAPE przedstawiła zasady budownictwa energooszczędnego, w tym domów pasywnych, zeroenergetycznych i dodatnio energetycznych.
 • Systemy wsparcia budownictwa energooszczędnego zaprezentował ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojciech Stawiany.
 • Cezary Sankowski, doświadczony projektant budynków energooszczędnych, podzielił się z uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem nie tylko w kwestii projektowania ale i podnoszenia standardu zwykłego budynku do budynku energooszczędnego.
 • Maciej Kubanek, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR SIPUR, przedstawił nowoczesne izolacje poliuretanowe PIR i PUR oraz właściwości poliuretanu. 
 • Pan Adam Piłot. Szymon Firląg, Instytut Budynków Pasywnych omówił techniki grzewcze i  aktualne tendencje w budownictwie energooszczędnym
 • Realne problemy wykonawstwa pomp ciepła w Polsce ze szczególnym wskazaniem na prawidłowe wykonanie instalacji dolnego źródła ciepła w budynkach energooszczędnych przekazał uczestnikom konferencji mgr. inż. Dariusz Wasążnik.

materiały: REECO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl