Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Energooszczędność w praktyce

Redakcja RI  |  02.07.2012
Spotkanie z SPS-Klima
Spotkanie z SPS-Klima
WJ

Jak firmy went-klim realizują w praktyce hasło zwiększania energooszczędności urządzeń? Mogli się o tym przekonać dziennikarze prasy branżowej na spotkaniu zorganizowanym przez SPS Klima. 9 maja w Centrum Szkoleniowym tej firmy dyskutowano o poszanowaniu energii, ograniczaniu emisji CO2 i podwyższaniu standardów w budownictwie, ale przede wszystkim o konieczności redukcji zużycia energii i wytwarzania jej ze źródeł odnawialnych. Mówiono też o kierunkach rozwoju technologii sprzyjających lepszemu gospodarowaniu energią i o tym, jak polska branża z nich korzysta.

Koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem i klimatyzacją budynków stanowią aż 80% wydatków ponoszonych na ich funkcjonowanie. Ekspertyzy i badania wskazują, że w najbliższych latach na rynku coraz większą popularnością cieszyć się będą efektywne pompy ciepła, w tym zasilane gazem ziemnym (GHP), urządzenia wykorzystujące jako czynnik CO2 (pompy ciepła, systemy VRF) i mikrokogeneracja. Budowane będą domy nisko- i zeroenergetyczne, wdrażane systemy Smart Metering i Smart Grid (inteligentne systemy elektroenergetyczne umożliwiające komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku energii, zapewniające wysoką efektywność jej przesyłu i integrację rozproszonych źródeł, zwłaszcza małych, produkujących energię ze źródeł odnawialnych).

Przeczytaj artykuł pt.: "Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności"

Możliwości techniczne, którymi obecnie dysponujemy, omówił Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor techniczny SPS Klima. Pracę poszczególnych urządzeń w warunkach rzeczywistych można było sprawdzić w warszawskim laboratorium Centrum Szkoleniowego, gdzie prowadzone są cykliczne warsztaty dotyczące doboru, montażu i serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych marki Panasonic, McQuay i Midea.

Poznaj Nowe urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne na rynku europejskim »

Dyskutowano też o konkretnych realizacjach – instalacjach i budynkach:

  • hotelu Hilton Garden Inn w Krakowie z systemem GHP z odzyskiem ciepła zapewniającym jednoczesne chłodzenie i grzanie;
  • rozlewni wód mineralnych „Połoniny” w Brzozowie z GHP z kogeneracją, gdzie wytworzona w procesie kogeneracji woda lodowa wykorzystywana jest do procesów technologicznych;
  • Centrum Produkcyjno-Rozwojowym Apator SA w Łysomicach k. Torunia z GHP z kogeneracją, w którym odzyskiwane ciepło zużywane jest do podgrzewu wody użytkowej i procesów przemysłowych, energia elektryczna z kogeneracji trafia do urządzeń klimatyzacyjnych, a jej nadwyżki wykorzystywane są na potrzeby innych odbiorników elektrycznych w tym obiekcie.

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl