Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czy uda się wdrożyć nową ustawę o OZE?

Redakcja RI  |  31.07.2012  |  1
Ustawa o OZE - czy będzie wdrożona do 1 stycznia 2013 roku?
Ustawa o OZE - czy będzie wdrożona do 1 stycznia 2013 roku?

Ściślej - czy uda się wdrożyć ustawę o OZE od 1 stycznia 2013 roku? Ustawa o OZE funkcjonuje jako część trójpaku, razem z z ustawą Prawo energetyczne oraz Prawo gazowe. Jest jedyną ustawą, która w tym trójpaku jest w tak dalekim stopniu opracowana.

– Trudno zrozumieć, dlaczego ta ustawa, która otwiera nowe rynki, buduje przyszłość, jest proinnowacyjna, ma być uwiązana w pakiecie z pozostałymi dwoma ustawami, które dotyczą energetyki konwencjonalnej. To jest nie fair, bo siły starego porządku opóźniają wdrożenie nowych rozwiązań – komentuje prezes IEO oraz ZP FEO, Grzegorz Wiśniewski

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prace nad projektem ustawy powinny rozpocząć się w Sejmie zaraz po przerwie wakacyjnej, tak aby została wdrożona z początkiem przyszłego roku. Należy zatem wyłączyć ustawę o OZE z trójpaku i przekazać w trybie pilnym do Sejmu.

Sebastian Paszek, szef rady nadzorczej ZP FEO i prezes WATT SA, przestrzega przed dalszymi opóźnieniami we wdrożeniu ustawy (w tej chwili spóźnienie wynosi dwa lata). Mogą one skutkować nałożeniem na Polskę kary za niewdrożenie unijnej dyrektywy 28/2009/WE w wysokości 0,5 mln złotych za każdy dzień.

Ponadto, jeśli Polska w ciągu najbliższych miesięcy nie wdroży unijnej dyrektywy, UE może zablokować przekazanie Polsce środków z unijnych funduszy na energetykę odnawialną na lata 2014-2020. A jest się o co bić.

Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Energetyka odnawialna jako dźwignia społeczno-gospodarczego rozwoju województw do 2020 r." wynika, że polskim samorządom w nowym okresie budżetowym UE przypadnie 10 mld zł na rozwój OZE. Jest to dziewięciokrotnie więcej niż w kończącym się okresie 2007-2013. Chyba że nie wdrożymy ustawy o OZE.

Jak tłumaczy Grzegoz Wiśniewski: "Jeżeli w danym obszarze kraj nie wdroży ustawodawstwa unijnego to znaczy, że nie będzie miał prawa do środków. Czyli przeznaczamy na energetykę odnawialną z Funduszu Spójności od 6 do 20 proc. puli w zależności od regionu. Ale jeżeli nie ma ustawodawstwa w danym obszarze, to znaczy, że o tyle albo maleje skala pomocy Unii Europejskiej dla danego kraju, albo opóźnia się do momentu aż prawo zostanie w pełni wdrożone."

Według ZP FEO, bez ustawy o OZE rynek energetyki odnawialnej zamiera, rosną w dalszym ciągu nieuzasadnione koszty jego wsparcia w obecnym systemie regulowanym Prawem energetycznym, które Ministerstwo Gospodarki ocenia na minimum 700 mln zł/rok. Oznacz ato, że każdy dzień zwłoki kosztuje konsumentów energii 2 mln zł zbędnych wydatków.

Przeczytaj artykuł: Kotły wielopaliwowe i wielopalnikowe »

- Każdy miesiąc czekania oznacza ogromne straty, bo kompletnie zablokowany jest rozwój mikroinstalacji, takich jak systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie oraz całej energetyki prosumenckiej, w tym wysokosprawnych kotłów ciepłowniczych na pelety i brykietywylicza Roman Długi wiceprezes zarządu ZP FEO.

materiały: ieo.pl, newseria.pl

Komentarze

(1)
Jasiek24 | 18.08.2012, 18:09
No właśnie pytanie jest następujące:
Czy polityka zwycięży w walce z ekonomią????
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 



Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 



Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 



Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 



5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 



Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl